Softbol ve Beyzbol Arasındaki Fark Nedir?

Beyzbol ya da beyzbol oynamadığınız sürece, farkın ne olduğunu anlamakta zorlanabilirsiniz. Genel olarak, oyunların temel esasları aynı olduğu için aslında çok fazla fark yok.

Bununla birlikte, softball, ilk olarak sporun iç mekan versiyonu olarak tanıtılan ancak o zamandan beri yetişkinler (çoğunluğu kadın) ve çocuklar tarafından oynanan bir açık hava beyzbol tarzı oyun olarak geliştirilen bir beyzbol çeşididir.

İkincisi için, beyzbolu ve gerekli temel becerileri ve özellikleri tanıtmanın güvenli ve etkili bir yolu olarak kullanılır. Beyzbol ve softbol arasındaki yakın ilişkiye rağmen, bazı önemli farklılıklar vardır.

Sopa

Neredeyse aynı görünmelerine rağmen, beysbolda kullanılan yarasalar daha uzun olma eğilimindedir, daha büyük çapa sahiptir ve softballda kullanılanlardan daha ağırdır. Softbol ve amatör beysbolda oyuncular tahta, metal veya çeşitli kompozit malzemelerden yapılmış sopaları kullanabilirler ancak profesyonel beyzbolda sadece tahta sopalar kullanılabilir.

Toplar

Beyzbol topları kırmızı dikişli beyazdır ve çevresi 9 inçtir. Softball’lar 12 inçlik bir çevre ile çok daha büyüktür, sarıdır ve çok daha yumuşaktır (dolayısıyla adı!). Daha genç softball oyuncuları, küçük ellerin tutması daha kolay olan 10 inçlik bir çevreye sahip biraz daha küçük bir topla oynayabilir.

Satış konuşması

Atış, beyzbol ve softbol arasındaki en bariz farklardan biridir. İlk olarak, atış mesafesi farklıdır. Softball’un daha küçük bir sahada oynanması düşünüldüğünde bu şaşırtıcı değildir. Beyzbolda top, plakadan 60 metre uzakta bulunan yüksek bir tümseğe atılır. Softballda top, plakadan 43 fitten daha uzak olmayan düz bir atış dairesinden fırlatılır.

Gerçek fiziksel atış eylemi, en göze çarpan farktır. Softballda topun alttan atılması gerekir. Beysbolda saha hemen hemen her zaman el üstü veya yandan yapılır. ‘Neredeyse her zaman’ diyoruz çünkü kurallarda bir beyzbol atıcısının el altından atmasını engelleyen hiçbir şey yok. Yine de neredeyse hiç duyulmamış bir şey çünkü aşırı silah veya yan silah atışı atıcının çok daha fazla güç ve hızla atmasını sağlıyor.

Oyun Alanı

Beyzbol ve softbol arasındaki en belirgin farklardan biri oyun alanıdır. Kesin boyutlar oyuncunun yaşına bağlı olarak biraz farklılık gösterse de, softbol alanları beyzbol için kullanılanlardan daha küçüktür. Bu, üsler arasındaki mesafelerde görülebilir. Tam olarak aynı formatta düzenlenmelerine rağmen, beyzbol tabanları 90 fit, softballda tabanları 60 fit, beyzbol tabanları ise 90 fit aralıklıdır. Beyzbol sahaları genellikle 300 fitin üzerindeyken, beyzbol sahaları genellikle 250 metreden fazla olmamakla birlikte, ev plakasından dış saha çitine olan mesafe de farklılık gösterir.

Mesleki Maaşlar

Hem beyzbol hem de softbol profesyonelce oynanabilir, ancak teklif edilen maaşlarda büyük bir fark vardır. Major League Baseball erkekler tarafından oynanır ve ortalama bir oyuncunun maaşı yılda 4 milyon dolardır. Profesyonel softball, National Pro Fastpitch olarak bilinir ve kadınlar tarafından oynanır. Ortalama maaşlar Major League Baseball’dan çok daha azdır ve oyuncular genellikle yılda 5000 – 6000 $ kazanır.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu