Speedway Kuralları

Speedway Kuralları Genel Bakış

Speedway, çok zorlu ve maceralı bir motosiklet yarış sporudur. Yarış pistleri oval şekilli toprak pistlerdir. Motorlu bisikletler, tüm temel bileşenlerle kapsanan bazı drag bisikletleri gibi yapılmıştır. Çok hafif çelik alaşımlı bir çerçeve ile başlarlar ve sürücüyü çok daha az ön süspansiyon ve arka uç süspansiyonu olmadan rahatlatır.

Bu motosiklet yarışında altı sürücü teker teker yarışıyor. Tüm bisikletçiler aynı pozisyondan başlar ve bitiş çizgisini ilk geçen olmak için yarışır. İzleyiciler otoyol parkurunu net bir şekilde görebilir ve hangi sürücünün önde gittiği ve yukarı çıktığı oldukça açıktır.

Tarih

Oyunun başladığı tarih ve yer bilinmemekle birlikte, otoyol yarışının I.Dünya Savaşı’ndan önce başladığını gösteren kanıtlar var. Speedway yarışının ilk toplantısı, frensiz bisikletlerin yer alması için 9 Nisan 1928’de İngiltere’de yapıldı. Bu bisikletlerin gevşek kir üzerinde geniş kenarları yuvarlak köşeleri vardı.

Glasgow Olimpiyat Stadı, Nelson, 9 Nisan 1928’de ilk Proto Yarış Pisti’ne tanık oldu. Hızlı yol yarışı daha önce iyi inşa edilmiş pistlerde yapıldı. Avustralya’da, izler Perth’deki Claremont Speedway gibi 520 metreye ve Sydney Showground gibi 509 metreye yakın olan ½ mil gösteri alanı pistlerinden değişiyordu.

Katılan ülkeler

Çoğunlukla Avrupa ülkeleri hızlı yol yarışlarına katılmaktadır. FIM, işletim ligi sistemleri için her ülkedeki yönetim organlarına izin verir. Lig sistemine ülkelerin çoğunda bir veya daha fazla kupa müsabakası eşlik eder. Aşağıda, Speedway yarışlarına aktif olarak katılan ülkelerin listesi verilmiştir.

Uluslararası Yarış Pisti Şampiyonası her yıl farklı ülkelerde düzenlenmektedir. Hız yoluna katılan ülkelerden bazıları Amerika Birleşik Devletleri, Finlandiya, Almanya, İngiltere, Macaristan, İtalya, Polonya, Rusya, İsveç, Danimarka, Avustralya ve Bulgaristan’dır.

Speedway Grand Prix (SGP) 1995’ten beri düzenleniyor. Bu ülkelerin tüm yarış pisti sezonunda çok sayıda ligleri var. Bu sezon Mart’tan Ekim’e kadar sürüyor. Daha küçük ülkelerde, sürücüler yarı zamanlı olarak katılır ve ikinci bir işi vardır.

Speedway Temel Bilgileri

Oyun oldukça basit ve bitiş çizgisini ilk geçen sürücü kazanan olarak kabul ediliyor. Oyunun güzelliği, sürücünün yüzleşmek zorunda olduğu sayısız zorlukta yatmaktadır.

Bu, oval bir pistte saat yönünün tersine dört turdan fazla katılan en fazla altı biniciyi içeren bir motosiklet sporudur. Bu motosikletlerin bir vitesi var ve freni yok. Genellikle izler yassı ovaldir ve kir, gevşek biçimde istiflenmiş şeyl veya dolomitle doludur. Bu izler Avustralya ve Yeni Zelanda’da görülebilir.

Izlemek

Hızlı yolun parkuru oval şekillidir ve yapım kuralları Federation Internationale de Motorcyclisme (FIM) tarafından yapılmıştır. Parkur, iki yarım daire ile birleştirilen iki düz bölümden oluşur. Pistin uzunluğu 260m ile 425m arasında olabilir. Eğim düz kısımda% 5’ten ve virajlarda% 10’dan fazla olmamalıdır. Ayrıca iç kenardan güvenlik çitine kadar sabit olmalıdır.

Parkurun genişliği düz bölümlerde 10 metre, virajlarda 14 metredir. Düz bölümlerden biri, kapı adı verilen dört eşit parçaya bölünmüş beyaz bir işarete sahiptir . Bu beyaz işaretten yarışçılar yarışa başlar ve bisikleti saat yönünün tersine sürerler.

Motosikletler

FIM ayrıca yarışta kullanılacak motosikletlerle ilgili kuralları da koydu. Önceleri bisikletler dik motorlardan oluşuyordu, ancak günümüzde kolay kullanım nedeniyle dizilmiş bisikletler kullanılıyor. Bisikletlerde fren yok ve yarışa başlamak ve bisikletleri serbest bırakmak için debriyajlar kullanılıyor. Bisiklette kullanılan yakıt, sıkıştırma oranını artıran metanoldür. Bu, motora güç vererek hızı 130 km / s’ye kadar çıkarır.

Yarışta kullanılacak bir bisiklet için aşağıdaki kriterler kontrol edilmelidir –

 • Kapasite 500cc olmalıdır.
 • Karbüratörlü ve bujili dört zamanlı, tek silindirli bir motora sahip olmalıdır.
 • Toz toplayıcı takılmalıdır.
 • Gürültüyü azaltmak için bir susturucu takılmalıdır
 • Tutma çubuğunun genişliği 650 mm ile 850 mm arasında olacaktır.

Hız

Pistin uzunluğu 260m ile 425m arasındadır ve bir sürücü bir dakika içinde dört turu tamamlayabilir. Düz kesimde hız 110 km / saate kadar çıkabilir ancak virajlarda hız yavaşlar ve bu da ortalamayı düşürür. Sürücü yarışa doğru bir şekilde başlarsa, diğer yarışçılara göre avantajı vardır. Sarsıntılı kısmı bulan sürücüler daha fazla hız kazanır.

Yarış Pisti Ekipmanları

Speedway’de yarışırken aşağıdaki ekipman gereklidir

Deriler – Sadece tek parça deri kıyafete izin verilir ve yarış etkinliklerinde ceket ve pantolon kombinasyonuna izin verilmez. Çarpmaya karşı koruma görevi görür.

Kask – Farklı takımlardan biniciler farklı renklerde kasklar giyerler. İkinci el bir kask almanız tavsiye edilmez.

Body Armour – Body Armour, piste çarpma etkisinden gelen ısıyı emerek koruyucu bir kalkan görevi görür.

Eldivenler – Biniciler, ellerini korumak ve uygun tutuşu sağlamak için nomex ve deriden yapılmış eldivenler giymelidir.

Diz Kaydırıcıları – Yarış derisinin, kaydırıcıları tutturmaya hazır dizlerdeki dokunmatik tutturucularla temas ettiği birçok kez kullanılması şiddetle tavsiye edilir.

Motosiklet Botları – 200 mm yüksekliğinde kaliteli deri bot giyilmesi tavsiye edilir. Her zaman sürüş sırasında kullanımı kolay olan çifti seçin.

CE İşareti – Giysinin konulan kural ve yönetmeliklere uygun olduğunu gösterir. Sürücünün en iyi güvenlik ekipmanına sahip olmasını sağlamak için sadece bir işarettir ve sürücünün bu işarete sahip olmaması önemli değildir.

Tanımlama Diski – Egzersiz yaparken ve yarışırken bir kimlik diski takmak önemlidir. Tüm ayrıntılarınızı taşır.

Speedway Nasıl Oynanır?

Yarış, bir başlangıç ​​noktasından dört turun üzerinde yarışan dört sürücüyle başlar. Her biri farklı renklerde kask takıyor. Genel olarak, takım etkinliklerinde, kırmızı ve mavi ev sahibi takım binicileri, beyaz ve sarı / siyah konuk bisikletçileri temsil eder. Başlangıç ​​alanı 4 eşit parçaya / ızgaraya bölünmüştür.

Her takımdan biniciler kendi alanlarındaki yerlerini almalıdır. Burada renkler aynı zamanda bireysel olaylarda başlangıç ​​pozisyonunu da gösterir. Kırmızı 1. kapıdan başlar, mavi 2. kapıdan, beyaz 3. kapıdan ve sarı / siyah 4. kapıdan başlar. Biniciler bisikletlerini dışarıdan yardım almadan kendi başlarına almaya istekli olmalıdır.

Tüm bisikletçiler makul bir süre içinde başlangıç ​​çizgisinde bulunmalıdır, aksi takdirde diskalifiye edilebilirler. Başlangıç ​​kapısı, başlangıç ​​çizgisi boyunca iki veya daha fazla şeride sahiptir. Tüm biniciler başlangıç ​​noktasından itibaren 10 cm içinde pozisyonlarını almalı ve yeşil ışık yandıktan sonra asla dokunmamalıdır. Bantlar yükseltilene kadar kırtasiye kalmaları bekleniyor.

Her durumda, bir binicinin uymaması durumunda, bu yanlış bir başlangıç ​​olarak kabul edilir ve sürücü cezalandırılır. Yarış, maç hakemi tarafından izlenen başlangıç ​​bandının kaldırılmasıyla başlar ve biniciler, her iki tekerlek de iz sınırlarından yasadışı bir şekilde çıkmadan, saatin tersi yönde pistte ilerlemelidir.

Nasıl sürülür

Yeni bir sürücü her zaman aşağıdaki şeylerle ilgilenmelidir.

Tekerleğin Konumu

Çekişi ayarlamak için arka tekerlek yuvasında ortada veya merkezden geride olmalıdır. Tekerlek ileri doğru ayarlanmışsa, kötü kullanımla sonuçlanır, ancak sürücü daha fazla çekiş kazanır. Dönüşleri kolaylaştırmak için, tekerleğin hemen geriye yatırılması gerekir, ancak bu daha fazla dönüşle sonuçlanır.

Sürüş Pozisyonu

Birçok sürücü sağ ayağıyla ayak dayama yeri üzerinde durur ve sol ayağını ayırır. Sağ ayakta çok fazla ağırlık olduğu ve kollar çabuk yorulduğu için bu en kötü durumdur. Kullanımı kolaylaştırmak için sağ ayağın sağ ayak dayama yeri üzerinde kalması gerekir ve sol ayak üzerindeki baskı, ön sele boyunca ayarlanabilen sağ uyluk kası ile artırılabilir veya azaltılabilir. Bu şekilde, bir sürücü bisikleti sağ ayağıyla kontrol edebilir ve dengeleyebilir.

Bisikleti kontrol etmek

Yeni sürücü, gazı bırakarak bisikletini virajlarda kontrol edebilir. Gazı çekerken, virajlarda bisikleti kontrol edebileceği hıza dikkat etmesi gerekiyor. Düz yol gelir gelmez, arka tekerleği otomatik olarak döndüren ve döndüren gazı takmak zorundadır.

Slayt Üzerinden Taşıma

Arka tekerleğin çok uzakta olduğu bir durumdur. Bu, gazı aniden kapatarak düzeltilemez. Bu durumda, bisikletin tepenin üzerinden geçip yaklaşık 180 derece gidip geriye doğru fırlatılmak yerine yerde olmadığı sürece sol tarafından aşağı doğru itilmesi daha iyidir.

Yavaş Binici Geç

Bu, karşılaşılan en zor durumlardan biridir. Bu durumda, sürücünün içeriye doğru acele etmesi gerekir, ancak alan çok küçükse, biraz hız yapmak için makineyi yukarı geçin ve ardından kolay bir geçiş yapamadığınız sürece o sürücüyü takip edin.

Dışarıdan Geçiş Yapmak

Bir binici bir virajdan çıkarken yavaş bir sürücüyü geçmek üzereyse, çitin içine sıkışmadığından emin olmalıdır. Bu durum, zaman varsa gazı yavaşlatarak veya ön tekerlek yavaş sürücünün arka tekerleği ile çit arasındaki boşluğa girmeden önce makineyi daha fazla geçerek önlenebilir, bu da çarpışmayı önlemek için biraz hızlanacaktır. .

Sürücü tam kontrole sahip olduğundan emin olduktan sonra, vücut ağırlığını koşulların elverdiği ölçüde geri alın. Ardından, dönüşün çıkışına giderken tekerlekleri olabildiğince düz tutmaya çalışın, böylece gaz kelebeği açma sırasında maksimum çekiş elde edilir.

Bisikleti yere yatırmak

Bir sürücü bisikleti aniden durdurmak veya yavaşlatmak zorunda kalırsa, en iyi seçenek bisikleti bırakmaktır. Bu durum, bir sürücü düşerse ve arkasındaki sürücü aniden bisikleti durdurmak veya yavaşlatmak zorunda kalırsa meydana gelebilir.

Speedway Kuralları

Hızlı yol motosiklet serisi için kurallar FIM tarafından yapılır. Bu kurallar, sürücüler için yönergelerden, pist teknik özelliklerinden, sınırlardan, güvenlik önlemlerinden ve diğer tüm şeylerden bahseder. Speedway yarışlarının kuralları aşağıdaki gibidir –

 • Her takım, farklı kask renklerine sahip dört sürücü ile temsil edilir.
 • Her tur 20 sürücüden oluşur. Her sürücü, toplantı sırasında beş sürücüde yarışacak ve diğer sürücülere karşı koyacak.
 • Üç puan kazanan takım bir elemeyi kazanır (yarışlar elemeler olarak bilinir), biri iki puanla ikinci, diğeri üçüncü olmak için bir puanla bitirir.
 • Bir takım liderin altı puan gerisinde kaldığında, taktik değişiklik yapmalarına izin verilir.
 • Liderin altı puan gerisinde kalan her takımın bir joker’i olabilir. 17-20. Derecelerde joker kullanılmasına izin verilmez, yine de taktik bir alternatif kullanılmaktadır.
 • Son dört eleme turu takım yöneticileri tarafından belirlenir.
 • Beraberlik varsa, kazanan, ilk sırayı kimin bitireceğine göre belirlenir. Beraberlik devam ederse, en çok ikinci bitiren kişi o zaman en çok üçüncü sırada bitiren belirlenir ve süreç yalnızca bir şampiyon kalana kadar devam eder.

Speedway Şampiyonları

İlk resmi yarış pisti şampiyonası ilk olarak 1936’da düzenlendi. FIM Speedway Grand Prix, puanlama sisteminin her sürücünün genel performansına dayalı olduğu 1995 yılında başladı. Başlıca yarış pisti şampiyonalarından bazıları şu şekildedir:

 • Speedway Dünya Kupası
 • Grand Prix
 • Dünya Bireysel Yarış Pisti Şampiyonası
 • Round Robin Turnuvası
 • Pro Mazda Şampiyonası

Şampiyonların Şampiyonu

Speedway, bisikletçilerin turları tamamlamak ve yarışı kazanmak için yarıştığı maceralı bir spordur. Speedway şampiyonlarından bazıları şöyle:

Tai Woffinden

Tai Woffinden, İngiltere’den bir otoyol binicisi. Ailesi 1994 yılında Avustralya’ya taşındı ve hızlı yol kariyeri Perth’de başladı. 2006’da Batı Avustralya Under 16 unvanını kazandı. Aynı yıl İngiliz takımı Scunthorpe Scorpions’a katıldı ve Konferans Ligi’nde yer alarak şampiyonluğu kazandı.

2007 yılında yine aynı takımın bir parçası olarak konferans liginde yer aldı ve şampiyonluğu kazandı. Aynı yıl İngiliz 18 Yaş Altı Şampiyonasına katıldı ve kazandı. 2008’de 21 Yaş Altı İngiliz Şampiyonası’nı kazandı. 2013 ve 2015’te Speedway Grand Prix Şampiyonasını kazandı.

Greg Hancock

Greg Hancock, Amerika’dan bir otoyol binicisi. Kariyerinin başında sergi yarışlarına katılmak için İngiltere’ye geldi.

1992’de Dünya Çiftleri ve Dünya Takım Kupası’nda birçok altın madalya kazandı. Speedway Grand Prix 1995’te başladı ve Greg ona katıldı ve dördüncü sırada yer aldı.

1996’da aynı şampiyonada bronz madalya kazandı. 1997 yılında World Title ve Elite League Riders Şampiyonasına katıldı. 2000 yılında ilk Speedway Grand Prix’sini kazandı.

Chris Tutucu

Chris Holder, kariyerine İngiltere’nin Isle of Wight Islanders takımıyla başlayan Avustralyalı bir hız yarışçısıdır. 2007 yılında Atlas Wroclaw’a üye oldu ve Speedway Ekstraliga liginde yer aldı. Aynı yıl İsveç Allsvenskan ligini kazandı.

2008 ve 2009’da İsveç Eliteserien ligini kazandı. 2007 ve 2008’de Holder dünya kupasına katıldı. 2008’de Avustralya Şampiyonasını kazandı. Ocak 2004’te de Avustralya Şampiyonası’nı kazandı. Holder ayrıca 2010 ve 2012’de Speedway Grand Prix’sini kazandı.

Tomasz Gollob

Tomasz Gollob, çoğunlukla Bydgoszcz kulübünün bir parçası olan Polonyalı bir otoyol binicisi. 1992 ile 2009 yılları arasında gerçekleşen Polonya Bireysel Şampiyonasını sekiz kez kazandı.

Ayrıca Polonya Paris Şampiyonası’nı on kez kazandı. Bununla birlikte, sekiz kez Polonya Grand Prix’sini de kazandı.

Gollob, Jack Young anısına her yıl düzenlenen Jack Young Solo Şampiyonasını kazandı. 1996’da 2005, 2007, 2009, 2011 ve 2012’de Dünya Takım Kupası ve Dünya Kupası’nı kazandı.

Jason Crump

Jason Crump, Speedway Dünya Şampiyonasını üç kez kazanan Avustralyalı bir yarış pisti binicisidir. Bunun yanı sıra, Dünya Kupası ve 21 Yaş Altı Dünya Şampiyonası’nı da kazandı. Kariyerinin başlangıcında, Crump 1990’da Avustralya 16 Yaş Altı Şampiyonu’nu kazandı. 1995’te babasıyla Gosford Yarış Pisti Şampiyonasını kazandı. Aynı yıl Grand Prix açılışı yapıldı ve katıldı ancak madalya alamadı.

Aynı yıl ilk Dünya Şampiyonasını kazandı. 1996’da ilk Grand Prix Şampiyonasını kazandı. 1999’da Dünya Takım Kupası’nı, 2001 ve 2002’de ise Speedway Dünya Kupası’nı kazandı. Daha sonraki yıllarda birçok Dünya Şampiyonası ve Grand Prix Serisini kazandı.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu