Badminton Kuralları

Tarihçesi

Badminton, 16. yüzyıldan beri var olan bir spordur. Spor içeride oynanır ve zirvesi Olimpiyat etkinliklerinden gelir. Spor, Çin ve Hindistan gibi Asya ülkelerinde çok popülerdir ve bu ülkeler dünyanın en iyi oyuncularından bazılarını üreterek başı çekmektedir.

Oyunun Amacı

Badmintonun amacı, raketle ağ üzerinden vurmak ve belirlenen mahkeme alanlarına inmesini sağlamaktır. Rakibiniz raketle geri dönmeyi başarırsa, bir ralli gerçekleşir. Bu ralliyi kazanırsanız, yani rakibinizi raketle dışarıya veya fileye vurmaya zorlarsanız, o zaman bir puan kazanırsınız. Çoğu maçın 3 setin en iyisi olduğu bir set kazanmak için 21 puan kazanmanız gerekir. Puanlar her iki serviste de kazanılabilir.

Oyuncular ve Malzemeler

İki çeşit badminton vardır, tekler ve çiftler (karışık çiftler de oynamak mümkündür). Her oyuncunun telli bir raket (tenis raketine benzer ancak kafası daha küçüktür) ve bir raketle oynamasına izin verilir. Raketle, altta yarım yuvarlak top ve üstünü çevreleyen tüy benzeri bir malzemeden yapılmıştır. Sadece raketin alt kısmına gerçekten vurabilirsiniz ve yerçekimi devreye girdiğinde her zaman top tarafı aşağı bakacak şekilde geri dönecektir. Raketle, yere çarpmadan veya ağın üzerinden geçmeden önce yalnızca bir kez vurabilirsiniz.

Mahkeme 6,1 m genişliğinde ve 13,4 m uzunluğunda tedbirler alıyor. Dikdörtgen avlunun ortasında 1.55m’de uzanan bir ağ vardır. Avlunun her iki yanında iki tramvay hattı geçmektedir. İç hatlar tekler maç için parametre olarak kullanılırken dış hat çiftler maç için kullanılır.

Puanlama

Raketle fileye başarılı bir şekilde vurduğunuzda ve rakibinizin sahasına onlar vurmadan önce indirdiğinizde bir puan kazanılır. Rakibiniz raketle fileye veya parametrelerin dışına çarptığında da bir puan kazanılabilir.

Oyunu Kazanmak

Bir oyunu kazanmak için rakibinizden önce 21 puana ulaşmanız gerekir. Bunu yaparsanız, o seti kazanmış olacaksınız. Skorlar 20-20’de berabere kalırsa, o zaman hangi oyuncu önde iki net puan almayı başarırsa o gelir. Eğer puanlar 29-29 arasında hala berabere kalırsa, bir sonraki puan setin kazananını belirleyecektir. Genel oyunu kazanmak, oynanan 3 setten 2’sini kazanmanızı gerektirir.

Badminton Kuralları

 • Bir oyun iki (tekli) veya dört (çiftli) oyuncuyla oynanabilir.
 • Resmi bir maç, uygun saha boyutlarında kapalı alanda oynanmalıdır. Boyutlar 6,1 m’ye 13,4 m’dir, Ağ, sahanın ortasında yer alır ve 1,55 m’ye ayarlanır.
 • Bir sayı atmak için, raketle rakip sahanın parametreleri dahilinde vurulmalıdır.
 • Raketle fileye vurursa veya yere inerse rakibinize bir puan verilir.
 • Oyuncular, rakiplerine ağ üzerinden çapraz olarak servis atmalıdır. Puanlar kazandıkça hizmet veren istasyonlar bir taraftan diğerine hareket eder. İkinci servis yoktur, bu nedenle ilk servisiniz biterse rakibiniz puanı kazanır.
 • Bir servis, koltuk altı ve sunucunun belinin altında vurulmalıdır. Aşırı silah servisine izin verilmez.
 • Her oyun, hangi oyuncunun ilk servis atacağını ve rakibin sahanın hangi tarafından başlamak istediğini belirlemek için bir atışla başlayacaktır.
 • Raketle ‘canlı’ olduğunda, oyuncu oyun alanı içinde dilediği gibi hareket edebilir. Oyun alanının dışından raketle vurmalarına izin verilir.
 • Bir oyuncu, vücudunun veya raketinin herhangi bir kısmıyla fileye dokunursa, bu bir hata olarak kabul edilir ve rakibi puanı alır.
 • Bir oyuncu kasıtlı olarak rakibinin dikkatini dağıtırsa, raketle rakete yakalanır ve sonra fırlatılırsa, raketle iki kez vurulursa veya oyuncu badminton kurallarını ihlal etmeye devam ederse de bir hata olarak adlandırılır.
 • Her maç, mama sandalyesindeki bir hakem tarafından oyuna bakan bir hakem tarafından değerlendirilir. Ayrıca raketle inip inmediğini izleyen çizgi hakemleri de vardır. Hakem ihlal ve hatalarla ilgili öncelikli çağrılarda bulunur.
 • Öngörülemeyen veya kazara bir durum ortaya çıktığında hakem tarafından izin çağrılabilir. Bunlar arasında, raketin bahiste takılıp kalması, sunucunun sıra dışı servis atması, bir oyuncunun hazır olmaması veya görmeye çok yakın bir karar olabilir.
 • Oyunda, ilk oyundan sonra 90 saniyelik dinlenme ve ikinci oyundan sonra 5 dakikalık dinlenme süresi şeklinde gelen yalnızca iki dinlenme süresi vardır.
 • Bir oyuncu tarafından kanunlar sürekli olarak ihlal edilirse, o zaman hakem, sette ve hatta maçta hükümsüz kılınan devam eden faullerle o puanları yerleştirme yetkisine sahiptir.

Badminton Kuralları Detaylı Anlatım

1 2Sonraki sayfa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu