Squash (Duvar Tenisi) Kuralları

Oyununun Tarihçesi

Duvar Tenisi, dünya çapında oynanan bir oyundur ve amatör rütbelerde olduğu gibi profesyonel olarak büyük bir takipçiye sahiptir. Oyun, bildiğimiz gibi modern oyuna dönüşen oyunun varyasyonlarıyla (daha sonra raketler olarak adlandırılır) 19. yüzyıla kadar uzanıyor.

Duvar Tenisi şu anda Olimpik bir spor olmasa da, zirvesi dünyanın dört bir yanından en iyi oyuncuların nihai squash şampiyonu olmak için yarıştığı Squash Dünya Şampiyonası şeklinde geliyor.

Oyunun Amacı Nedir?

Oyunun amacı, rakibin topu geri döndürmede başarısız olmasını başarana kadar arka duvardan topa vurur. Bunu her yaptığınızda bir puan alacaksınız. Puanlar takımları oluşturur, bu da maçın galibini belirler.

Oyuncuları ve Malzemeleri

Squash, oda gibi bir kutuda iki kişi arasında oynanır. Tek gereken bir squash raketi (tenis raketine benzer, ancak daha küçük kafa boyutuna) ve bir squash topu.

Squash topu yaklaşık 2 buçuk inç çapındadır ve kauçuktan yapılmıştır. Süper yavaştan (rekabet standardı) hızlıya (daha başlangıç ​​standardı) kadar 5 farklı hızda squash topu vardır. Top genellikle topun geri dönmesini zorlaştıran özellikle süper yavaş toplar olmak üzere oldukça düşük sıçrayan.

Bir squash kortunda birçok hat var. İlk çizgi, arka duvarın üstünden ve yan duvarın yanlarından aşağı doğru uzanan çizgidir. Bu alanın dışına vuran toplar kabul edilir ve rakibinize bir puan verilir. Bir tahta, teknik olarak ‘ağ’ olan arka duvarın alt kısmı boyunca uzanır. Top tahtaya isabet ederse faul olarak kabul edilir.

Squash Oyun Sahası Ölçüleri

Tahtanın 3 feet üzerinde servis hattı bulunur. Meşru bir hizmet olabilmesi için tüm hizmetlerin bu çizginin üzerine çıkması gerekir. Mahkemenin arkası, bir oyuncunun her noktadan önce başlaması gereken iki dikdörtgen bölüme ayrılmıştır. Her bölümde bir servis kutusu bulunur ve bir oyuncunun servis yaparken veya servis almayı beklerken en az bir ayağı olması gerekir.

Oyunda Sayı Nasıl Alınır?

Bir puan kazanmak 4 yoldan biriyle gelebilir: top rakibiniz topa vurmadan önce iki kez sıçrar, top arka panele (veya net) vurur, top anahattın dışına çıkar veya oyuncu rakiplerinin almasını önlemek için özellikle parazite neden olur top.

Squash’ı puanlamanın iki yöntemi vardır. Birincisi ‘PAR’ olarak adlandırılır ve burada 11 puana kadar oynarsınız ve sizinkinden veya rakiplerinizin servis attığı bir puan kazanabilirsiniz. İkincisi, ilk 9 puanla oynadığınız ancak sadece kendi servisinizden puan kazanabileceğiniz daha geleneksel bir stildir.

11 puanlık PAR puanlama sistemi artık profesyonel sıralamalarda ve amatör oyunların çoğunda resmi puanlama sistemidir.

Oyun Nasıl Kazanılır?

Oyunu kazanmak için maç başlamadan önce gerekli miktarda sete ulaşmanız gerekiyor. Çoğu set 5 oyunun en iyisidir, bu yüzden bu sayıya ilk kazanan kazanır.

Squash (Duvar Tenisi) Kuralları

 • Oyunlar aynı anda iki (tekli) veya dört (çiftli) oyuncu tarafından oynanabilir.
 • Raketinizle arka duvardaki sınırlar içinde topa vurmalısınız.
 • Top, bir noktada arka duvara çarptığı sürece herhangi bir zamanda yan duvara çarpabilir.
 • Bir oyuncu yanlışlıkla rakiplerinin yoluna girdiğinde ve yoldan çıkamadığında izin verilir.
 • Oyuncu kasıtlı olarak rakiplerinin önüne geçmeye çalışırsa faul çalınır.
 • Bir oyun 10-10’a ulaşırsa, bir oyuncunun bu oyunu kazanabilmesi için iki açık puan kazanması gerekir.
 • Topa iki kez vuramazsınız ve topu taşıyamazsınız.
 • Bir ayağınızı servis yaparken servis kutusunun içinde olmalıdır; aynı şey rakibiniz için de geçerli.
 • Bir servis döndükten sonra voleybolu veya zıpladıktan sonra topa vurabilirsiniz.
 • Topların hızı, toptaki küçük lekelerin sayısı ve renkleri ile belirlenir:
  • Çift Sarı = Müsabakalar için Ekstra Süper yavaş
  • Sarı = Süper yavaş
  • Yeşil veya Beyaz = Yavaş
  • Kırmızı = Orta
  • Mavi = Hızlı

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu