Squash ve Raketbol Arasındaki Fark Nedir?

Raketbol ve squash, büyük benzerlikleri olan sporlardır. Kapalı bir sahada topla oynanan her iki raket sporu, her ikisi de yüksek düzeyde zindelik gerektirir ve oynamak için heyecan verici ve dinamiktir.

Bununla birlikte, benzer olsalar da, aslında, bazı özelliklerle diğerlerinden daha önemli olan aralarında daha fazla fark vardır.

Yönetim

Raketbol ve squash iki farklı yönetim organı tarafından yönetilmektedir. Uluslararası Raketbol Federasyonu duvar tenisi için yönetim organı ve tüm uluslararası yaptırım etkinliklerin yanı sıra çeşitli ulusal organları denetler.

Squash Federasyonu dünya çapında spor sonrası squash ve görünüm için uluslararası federasyon ve 145 üye federasyonları vardır. Sporların benzerliğinden dolayı, bazı ülkelerde bir organizasyon her iki oyunu da denetler. Bunun bir örneği, her iki sporun da İngiltere Squash tarafından yönetildiği İngiltere’dedir .

Mahkeme

Hem squash kortları hem de raketbol sahaları kapalıdır, ancak oyun alanı ve boyutu söz konusu olduğunda iki spor arasında farklılıklar vardır. Raketbol sahaları daha büyüktür ve 20x40x20 feet ölçülerindedir . Squash kortları 21x32x15 ayaktır . Raketbolda tavan dahil her yüzey dahil edilirken, squash oyununda tavana çarpmanıza izin verilmez.

Raket

Squash raketleri daha büyüktür ve raketbolda 22 inç’e kıyasla 27 inç’e kadar ölçebilir. Her ikisi de badmintonda kullanılanlara benzer dairesel bir kafaya sahipken, artık her ikisi de daha fazla gözyaşı şeklinde kafaya sahip. Raketbolundakiler ise daha geniştir ve bu, squash ile karşılaştırıldığında kullanılan daha büyük topla başa çıkmak içindir.

Top

Squash’ta kullanılan toplar sadece 4cm çapında ve kauçuktan yapılmıştır. Raketbolda kullanılan toplar 6 cm çapındadır, yine kauçuktan yapılmıştır ancak squash toplarından çok daha fazla zıplama eğilimindedir.

Servis

Squash’ta oyunculara puan başına yalnızca bir servis atabilir, ancak raketbolda tenis gibi iki servis atmanıza izin verilir. Squash’ta servis öncesi topa vurmadan önce zıplama olmaz, raketbolda ise topa vurmadan önce bir kez zıplaması gerekir. Squash oyununda servis atan oyuncu topu iki servis kutusundan birine vurmak zorundadır, oysa raketbolda servis atan oyuncu duvarın herhangi bir yerine vurabilir.

Puanlama

Squash maçları normal maçlarda dokuz puana, şampiyonluk ve turnuvalarda on bir puana kadar çıkıyor. Oyunlar iki net nokta ile kazanılmalıdır. Tenis gibi, oyuncunun servis atmasına veya almasına bakılmaksızın puanlar kazanılabilir.

Raketbolda, oyunlar on beş puana kadar çıkar, ancak sayılar yalnızca servis atarken atılabilir. Squash gibi, oyunlar da iki net puanla kazanılmalıdır.

Popülerlik

Raketbolu dünya çapında 5,6 milyon kişi tarafından oynanırken, squash daha popülerdir ve dünya genelinde tahminen 20 milyon kişi tarafından oynanır. Her iki oyunun da popülaritesi, her ikisinin de artan sayıda ülkede artan sayıda oyuncu tarafından oynanması ile artmaktadır.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu