Su Topu Kuralları

Oyun Tarihçesi

Su Topu Kuralları (Water Polo) oyunu İngiltere’de doğdu ve 1900 yılında ilk modern Olimpiyat Oyunlarında yer alan orijinal sporlardan biriydi. Tüm katılımcıların yüksek seviyede fitness ve büyük bir spor yapmasını gerektiren dinamik bir takım oyunudur. dayanıklılık derecesi.

Hızlı ve öfkeli aksiyona sahip, hem oynamak hem de izlemek için heyecan verici bir oyundur. Her maç dört mahalleden oluşur ve oyuncular yüzme, su arıtma, fırlatma, yakalama ve rakip takımın yenilmesi için oyun boyunca bir kombinasyon kullanırlar. Oyun FINA, Fédération Internationale de Natation tarafından denetleniyo

Oyununun Amacı

Su topunun amacı, topu bir gol atmak olarak bilinen rakip takımın ağına koymak için bir takım olarak çalışmaktır. Birçok takım sporunda olduğu gibi, oyunun amacı da rakip takımdan daha fazla gol atmaktır ve bu da bir galibiyet ile sonuçlanır. Her takımın 20’den fazla gol attığı yüksek skorlu oyunlar görmek olağandışı değildir.

İdeal Başlama Yaşı Kaç?

11 yaştan önce başlanmalı, Tavsiye edilen yaş 7 ve üzeri. 7 yaşın altındakiler önce yüzmeye veriliyor, su topuna ilgili olanlar yüzme eğitimini tamamladıktan sonra yetiştiriliyor.

Oyuncuları ve Ekipmanları

Her takım, her seferinde altı oyuncu ve bir kaleci olmak üzere havuzda yedi oyuncudan oluşur. Oyuncuların tutması gereken çok özel pozisyonlara sahip olduğu futbol veya hokey gibi diğer takım oyunlarının aksine, sutopu oyuncuları oyunun istediği şekilde pozisyondan pozisyona geçer.

Pozisyonlar hücumda ya da savunmacıdır, hücum pozisyonları öne doğru, havuzun kanatlarında oynayan iki kanat ve 5 metrelik hattın etrafında konumlandırılmış bir nokta içerir.

Savunma pozisyonları açısından, taştaki tek set, işi topu çalmak ve kaleci ve kaleyi savunmak olan ‘delik D‘ dir. Belirlenmiş bir rolü olmayan oyuncular yardımcı oyuncular olarak bilinir ve futbolcunun orta alanına benzer, hem hücum hem de savunma için yardımcı olurlar.

Su Topu oynamak için çok fazla ekipmana ihtiyaç yoktur. Bir ağ ve bir top gereklidir ve oyuncular cinsiyete bağlı olarak basit mayolar veya mayolar, gerekirse yüzme başlıkları ve gözlükler giyerler.

Oyunu Puanlama

Bir maçın sonunda, bir oyun bağlanırsa, her takımdan 5 oyuncunun da 5m hattından dönüşümlü olarak ateş ettiği kazananı belirlemek için bir penaltı atışları kullanılır. Eğer skor bağlı kalırsa, bir takım kaçırana ve muhalefet skoru elde edilene kadar şut devam eder. Water Polo’da fazla mesai ve atışlar çok yaygın.

Su Topu Kuralları

  • Oyun alanı 30m x 20m ve minimum 2m derinliğindedir.
  • Takımlar toplam 13 oyuncu, her zaman 7 oyuncu, 6 saha oyuncusu ve 1 kaleciden oluşur.
  • Oyuncuların, kendi kalelerine 5 m mesafedeyken iki eli kullanabilen kaleci dışında topu tutmak için sadece bir el kullanmasına izin verilir.
  • Water Polo dört çeyrekte oynanır ve her çeyrek sekiz dakika sürer ve çeyrekler arasında iki dakikalık bir mola verir.
  • Oyuncular topun önünde topla yüzerek veya takım arkadaşlarına geçerek topu yukarı doğru ilerletirler.
  • Oyuncuların havuzun dibine dokunmasına izin verilmez ve oyuncular tüm maç boyunca su basar veya yüzer.
  • Takımlar şut atmadan topu sadece 30 saniyeye kadar tutabilirler.
  • Bir gol bir puana eşittir ve top tamamen kale direkleri arasına ve kol demiri altına itildiğinde veya atıldığında atılır.
  • Fauller, sıradan fauller ve büyük faullerden oluşur. Oyunculara artık sadece üç büyük faul verilir ve oyun dışı bırakılır.
  • Eğer oyunun sonunda skor bağlı kalırsa, kazanana karar vermek için bir atış yapılır.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu