Sualtı Hokeyi Kuralları

Tarihçesi

Sualtı Hokeyi (bazen Ahtapot olarak da adlandırılır) 1950’lerde İngiliz Deniz Kuvvetleri tarafından dalgıçlarının şeklini korumak ve su altındaki verimliliklerini artırmak için icat edildi.

Daha sonra dünyaya yayılmadan önce Avustralya’da popüler hale geldi. Spor, rekabetçi ve oldukça fiziksel bir savaş yaratmak için buz hokeyi ve yüzme disiplinlerini iç içe geçiriyor.

Oyunun Amacı

Sualtı hokeyinin hedefi, topu rakibinizin hedefine başarıyla vurmaktır. Belirlenen sürede en fazla gol atan takım kazanır. Açıkçası oyun tamamen su altında oynanıyor ve oyuncular bir gol atılana kadar su altında kalmalılar. Ancak hakem tarafından bir gol veya faul çalınırken oyuncular tekrar ortaya çıkabilir.

Oyuncu ve Malzemeleri

Her takım 10 oyuncudan oluşur. Buz Hokeyi’ne benzer şekilde, yuvarlanan yedek oyuncu olarak hareket eden raybalama 4 oyuncu ile herhangi bir zamanda suya sadece 6 oyuncu batmış olacak. Oyuncular daha sonra 3 lb diskin yer alacağı yüzme havuzu katında kalırlar. Oyuncuların, yaklaşık bir ayak uzunluğundaki eldivenlerine tutturulmuş bir sopa kullanarak takım arkadaşlarına diski zemin boyunca geçirmelerine izin verilir.

Çubuğun üstüne oyuncuların maske, şnorkel, kulak koruyucular, yüzgeçler, mayo ve eldiven giymesine izin verilir. Spor aslında temassız bir spor olsa da, oyun oldukça kaba olabilir ve basketbolun yaptığı gibi fiziksel olabilir. Oyuncular sualtı hokeyi becerilerini geliştirmek için uzun yıllar alırlar, böylece nefeslerini uzun süre tutamazlar.

Sualtı Hokeyi Havuz Ölçüleri

Havuz genellikle yaklaşık 25 m uzunluğunda, 15 m genişliğinde ve 2 m derinliğindedir. Halatlar veya kurşun ağırlıklar hedef olarak kullanılabilir.

Puanlama Nasıl Yapılır?

Bir takım sopa kullanarak rakibin kalesine topu vurmayı başardığında bir gol atılır. Oyunda başka hiçbir enstrüman veya gövde parçası kullanılamaz ve oyuncuların gövdesinden çıktığı kabul edilen goller rakiplerinin lehine faulle sonuçlanır.

Oyun Kuralları

İşte sporun temel kurallarından bazıları. Bunlardan herhangi birinin ihlali, hakemler tarafından verilen cezalarla sonuçlanacaktır.

  1. Sualtı Hokeyi temassız spor olarak sınıflandırılır. Diske sahip olan oyuncu, fiziksel olarak rakibinin vücudunu veya ekipmanını fiziksel olarak zorlayamayacağı veya tutamayacağı gibi itilemez.
  2. Diske sadece çubuk temas edebilir. Bir geçişi engellemek veya durdurmak için veya vücudunuzu hareket ettirmek için vücudunuzu veya başka bir ekipmanı kullanmanıza izin verilmez.
  3. Tehlikeli oyunlardan kaçının. Oyunumuzda 3P’nin ÖNCE GÜVENLİK politikasını asla aşırı vurgulayamayız , özellikle de su altında bize zarar veren 3 kiloluk metal bir nesnemiz olduğunda – genellikle kafa seviyesinde. Diski hafifçe vurmadan önce daima dikkatli olunmalıdır. Diski, oyuncunun kafasının etrafında, bir IMAGINARY BOX tarafından bir oyuncunun omuzlarının genişliği ve başının yüksekliği hakkında ayrılmış bir bölge içinde herhangi bir yere vurmak YASAL DEĞİLDİR. Hakem böyle bir hareketi “TEHLİKELİ FLICK” olarak yönetebilir ve oyuncuyu buna göre cezalandırabilir.
  4. Tıkanmaya izin verilmez. Eğer diskin sahibi değilseniz ve diske sahip olmaya çalışmıyorsanız , rakibin diske erişmesini engellemeye izin verilmez.

Oyun Nasıl Kazanılır?

Ayrılan süre aşıldığında ve en çok gol atan takım kazanır. Belirlenen süreden sonra oyun berabere kalırsa, kazanan bulunana kadar 15 dakika daha oynanır.

Sualtı Hokeyi Kuralları

  • Takımlar havuzda her zaman 6 oyuncudan oluşan 10 oyuncudan oluşur. Kalan 4, yuvarlanan yedekler olarak hareket eder.
  • Oyunlar, 15 dakikalık iki yarıda, yarılar arasında 5 dakikalık dinlenme süresi ile gerçekleşir.
  • Oyuncular genellikle pozisyonlara sahip olmaktan ziyade bölgeleri kapsar, ancak formasyonlar devreye girer.
  • Takımlar saldırı ve savunmaya da ayrılabilir. Orta saha oyuncularının varyasyonları da daha önce not edilmiştir.
  • Oyuncular sadece elinde sopa kullanarak skor yapabilir ve diski hareket ettirmek için herhangi bir vücut parçası kullanamazlar. Oyuncuların, diske sahip olmadıkları sürece oyuncularla temas kurmaları yasaktır.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu