Sualtı Ragbi Kuralları

Sualtı ragbi, oyun alanının her iki ucundaki havuzun dibinde bulunan rakibin sepetine topu yerleştirerek gol atmayı amaçlayan iki oyuncu ekibiyle derin bir havuzda oynanan tam temaslı bir spordur.

Sualtı Ragbi Malzemeleri

Sualtı ragbi oyuncuları aşağıdaki ekipmanlara ihtiyaç duyacaktır:

  • Dalış maskesi (tercihen geniş çevresel görüşe sahip düşük profilli)
  • Şnorkel (tercihen boşaltma valfsiz)
  • Kanatlar (Plastik, cam elyafı, kauçuk)
  • Su topu şapkası ve yüzücüler
  • Neopren çoraplar (isteğe bağlı, kabarcıkların yüzgeç takmasını önlemeye yardımcı olur ve yüzgeçlerin oturmasını iyileştirebilir)
  • Fin koruyucuları (isteğe bağlı, oyun sırasında kanatların çekilmesini önlemeye yardımcı olur)

Sualtı Ragbi Havuz Ölçüleri

Sualtı ragbi derin bir havuzda (3,5 – 5 metre derinliğinde), 12-18 metre uzunluğunda ve 8-12 metre genişliğinde dikdörtgen bir kortta oynanır. Avrupa’da tur havuzlarının derin uçları genellikle su altı ragbi için uygundur, ancak Avustralya’da genellikle dalış havuzlarında oynarız ve birçok Avustralya dalış havuzunda yaygın olan eğimli duvarları hafifletmek için özel olarak inşa edilmiş duvarlar kullanırız.

Oyun alanının her iki ucunda havuzun dibine monte edilmiş paslanmaz çelik sepetler bulunmaktadır.

Sualtı Ragbi Oyuncuları

İki takımdaki altı oyuncu, oyunda herhangi bir zamanda başka bir oyuncuyla istenildiği kadar takas yapabilen takas bankında altı yedeğe kadar su içindedir.

Sudaki altı oyuncunun amacı, tuzlu su dolu lastik topu alıp rakip takımın sepetine gol atmak ve rakibin hücumuna karşı kendi kalesini savunmaktır.

Sualtı ragbisinde üç oyuncu pozisyonu vardır: forvet , defans (veya geri) ve kaleci  (veya kaleci). Her pozisyon benzersizdir ve belirli bir dizi beceri gerektirir. Forvetin amacı, topa sahip olma fırsatlarını kullanmak ve rakibin sepetine hücumda liderlik etmektir. Bir savunma oyunu sırasında, savunma oyuncusu sepetin önüne oturur ve rakibin kaleye yaklaşmasını engellemeyi amaçlar. Kaleci, kaleye açık atakları engellemek için sepetin üstünde yatar.

Sualtı Ragbi Kuralları

Bir oyun genellikle her yarıda 10-15 dakika sürer (bireysel turnuva kurallarına bağlı olarak) ve her takım yarıda bir altmış saniyelik mola talep edebilir.

Üç hakem vardır – biri havuzun kenarında süre ve yüzey oyununu yönetir (güverte hakemi), biri havuz oyununun dibini gözlemleyen tüplü ve bir serbest dalış hakemi, oyunu gözlemleyen ve güverte hakemi ile irtibat kuran bir serbest dalış hakemi. Hakemler, hem su altında hem de yüzeyde oyuncular tarafından duyulabilen sinyaller üreten vızıltılara sahiptir.

Sualtı ragbisi kuralları oldukça basittir. Topa sahip olan oyuncunun başka bir oyuncuya saldırmasına izin verilir, ancak diğer oyuncular yalnızca topa sahip olan oyuncuya saldırabilir. Boyun ve baş çevresine saldırmak, uzuvları bükmek, tekmelemek ve vurmak yasaktır ve bu olursa cezalandırılır.

Sualtı Ragbi Fiziksel Gereksinimler

Rekabetçi bir düzeyde, su altı ragbi fiziksel olarak zahmetlidir ve güçlü yüzme ve dayanıklılık, güç ve güç, mekansal farkındalık ve takım çalışması gerektirir. Ancak, sadece güçlü olmak, sonuçları garanti etmez – oyuncular, stratejik ve taktik oyun ile fiziksel yeteneklerin bir karışımını kullanmalıdır.

Sualtı ragbisinde yaralanmalar nadirdir ve genellikle burun kanaması veya morluklarla sınırlıdır – su darbeleri emecek ve azaltacaktır. Boğulmak da neredeyse imkansızdır ve havuzda her zaman bir oyuncu mücadele ediyorsa yardımcı olabilecek en az on bir başka ‘cankurtaran’ vardır.

Sualtı Ragbi Tarihi

Sualtı ragbisi, 1961’de Almanya’nın Köln şehrinde, Alman Sualtı Kulübü üyesi Ludwig von Bersuda tarafından icat edildi. Köln’deki Sualtı Kulübü, oyuncuların altında yüzmek zorunda kaldıkları havuzun ortasında tuzlu su topları ve voleybol filesi kullanarak normal dalış eğitimlerinden önce ısınmak için oyunu oynadı. “Köln Disiplini” olarak bilinen spor, Duisburg dalış kulübü tarafından mevcut su altı ragbi formuna, sans voleybol filesine uyarlandı. Su altı ragbinin ‘prömiyeri’ oyunu 1964’te Duisburg ve Mülheim dalış kulübü arasında oynandı. “Altın Top Savaşı” adlı ilk turnuva, ertesi yıl Mülheim’da oynandı ve altı takım katıldı.

İskandinav ülkeleri, 1970’lerde Finlandiya ve Danimarka’da yapılan gösterilerden kısa süre sonra bu sporu benimsedi ve hızla İsveç ve Norveç’in yanı sıra Çek Cumhuriyeti ve Polonya gibi Doğu Avrupa ülkelerine yayıldı.

Su altı sporlarının yönetim organı CMAS, su altı ragbisini 1978’de resmen tanıdı ve ilk Avrupa şampiyonası o yıl İsveç’in Malmö kentinde yapıldı. İlk Dünya Şampiyonası 1980’de Almanya’nın Mülheim kentinde yapıldı ve sonraki Dünya Şampiyonaları o zamandan beri her dört yılda bir düzenlendi.

https://youtu.be/Tm0DCCrHUmE

 

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu