Sumo Güreşi Kuralları

Tarihçesi

Sumo Güreşi, dünyanın en farklı güreş formlarından biridir. Japonya menşeli Sumo, köklerini Japonya tarihinin Edo dönemine kadar (1603 dolaylarında) izleyebilir ve popüler bir eğlence şeklidir. Orijinal güreşçiler neredeyse kesinti, efendisi veya efendisi olmayan samuraylardı ve Sumo’nun onlara bir gelir kaynağı sağlayacağı için yarışacaklardı.

Sumo, Japonya’da bir savaş sanatı olarak kabul edilir, ancak daha doğru bir şekilde bir spor olarak tanımlanır, ancak her Sumo maçının başındaki ritüellerden görülebileceği gibi Şinto dininin eski geleneklerinin çoğunu hala koruyan bir sanattır.

Amacı Nedir?

Sumo’nun amacı basittir. Rakibinizi yüzükten zorlamak veya tuvali zorlamak için. Bununla birlikte, bu aldatıcı basit hedefin arkasında, güreşçilerin basit bir güç testinin çok üzerinde yükselen maçlarını kazanmak için kullanabileceği çok sayıda teknik ve uygulama bulunan karmaşık ve büyüleyici bir spor yatıyor.

Sumo Wrestling’in sportif yönünün yanı sıra, bir spor olarak, Şinto dini ile çok yakından ilişkili olduğu gerçeği ve bu, güreşçilerin bacak içeren belirli bir dizi hareket gerçekleştirdiği her Sumo maçının başında görülebilir. yükseltir ve alkışlar.

Alkışlar geleneksel olarak rakiplerine herhangi bir silah saklamadıklarını ve adil bir savaşta buluşmak istediklerini göstermek içindir. Bunun yanı sıra, tuz her iki savaşçı tarafından halkaya atılır. Tuz Japonya’nın Şinto dininde önemlidir ve arındırmak için kullanılır ve her güreşçi kötü ruhları kovmak için onu atar.

Oyuncuları ve Malzemeleri

Sumo hakkında herkesin ilk fark ettiği şey rakiplerin büyüklüğüdür. Dünyadaki neredeyse tüm diğer sporların aksine, Sumo’da mümkün olduğunca büyük olmak sadece avantajlı değil, aynı zamanda bir rakibin başarılı olması için bir gerekliliktir. Çok şişman olmasına rağmen, Sumo güreşçileri şaşırtıcı bir şekilde ayakları üzerinde hafiftir, ancak bir Sumo güreşçisi olması gereken uygunluğa rağmen, çok fazla ağırlık taşıması birçok rakibi yakalar ve birçok yüksek tansiyon ve Tip 2 Diyabet geliştirir hayatta.

Sumo’daki tek ekipman gereksinimi, tüm güreşçilerin sert, ağır kumaştan yapılmış bir peştemal olan bir mawashi giymesidir. Güreşçilerin de saçlarını uzun uzaması ve bir chonmage (topknot) içinde giymesi bekleniyor.

Sayı Nasıl Alınır?

Sumo’da hiçbir puan atılmaz, çünkü Sumo berabere kalmayacak basit bir kazan / kaybet formatıdır. Bununla birlikte, yeteneklere bağlı olarak çeşitli Sumo Güreşçisi seviyeleri vardır ve bunlar her yıl terfi ve düşmenin mümkün olduğu altı bölümde etkili bir şekilde mevcuttur. Güreşçiler ana Sumo turnuvalarındaki performanslarına bağlı olarak puan alırlar ve bu puanlar kendi bölümlerindeki sıralamalarını etkiler.

Oyun Nasıl Kazanılır?

Sumo maçı çeşitli şekillerde kazanılabilir. İlk olarak rakibinizi ringden çıkarabilirsiniz. İkincisi, rakibinizin kemerini alıp onları iterek veya fırlatarak ringden zorlayabilirsiniz. Üçüncüsü, rakibinizi tuvale zorlayabilirsiniz.

Bunlar üç ana yoldur (ve her birinin birden çok varyasyonu vardır), ancak bir maç diskalifiye ile kazanılabilir veya bir yarışmacının devam edeceği uygun görülmezse. Bir Sumo maçı çizmek mümkün değildir ve maçlar bir dakikadan fazla sürmez.

Sumo Güreşi Kuralları

 • Sumo nöbetleri yaklaşık 15 feet çapında olan ve zeminden yaklaşık 2.5 feet yukarıda dohyo olarak bilinen bir kil bloğunda yükseltilmiş bir halkada gerçekleşir.
 • Her Sumo maçı, güreşçilerin hem belirli eylemler gerçekleştirdiği hem de ringe tuz attığı ayrıntılı bir tören ritüeli ile başlamalıdır. Ritüel sona erdiğinde, iki güreşçi karşı karşıya gelir ve hakemin harekete geçmesini bekler.
 • Her iki güreşçi hakem maçın başlangıcını gösterene kadar yerde yumruklarla çömelecektir.
 • Daha sonra her iki savaşçı da maçı kazanmak için birbirleriyle etkileşime girer.
 • Rikishi’nin maçı kazanmaya çalışmasının üç yolu vardır:
  • Rakibini ringden çıkarmak
  • Rakiplerinin kemerini tutup onları halkadan zorlamak
  • Rakibini yere zorlamak
 • Bir Rikishi’nin, maçı dışında kazanmak ve kazanmak için herhangi bir tekniği kullanmasına izin verilir:
  • Sac cekmek
  • boks
  • kulaklara vurmak
  • boğucu
  • kasık bölgesine saldırmak
 • Bir yarışmacı ringden veya zemine zorla girer girmez maç biter ve hakem kazananı ve savaşı kazanmak için kullanılan tekniği (kimarit) duyurur.
 • Yarışmacılar ayrıca yasadışı bir teknik (kinjite olarak bilinir) kullanarak veya kemerleri geri alınırsa Sumo savaşını kaybedebilirler.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu