Tee-ball Kuralları

Tarihçesi

Dayton Hobbs, 1970’lerin başında ABD hükümetine bir Tee Ball ticari markası kaydettirdi, ancak oyunun başlangıç ​​tarihi en az 1940’lı ve 50’li yıllara dayanıyor ve birkaç kişi oyunun yaratıcısı olduğunu iddia ediyor. Claude Lewis, Mart 1958’de bir tee-ball ligi kurdu.

Ligin ilk yılında sadece 20 çocuk oynadı. Lewis, bu yeni oyun için kurallar oluşturdu ve kural kitaplarını ülke genelindeki ve yurt dışındaki rec departmanlarına gönderdi. Hobbs, ABD Deniz Kuvvetleri’ne oyunu yurt dışına yaydığı için kredi verdi.

Ronald Regan, şu anda devam eden bir gelenek olan Beyaz Saray’ın Güney Çimeninde T-ball oyunlarına ev sahipliği yapan ilk ABD başkanı oldu. Hem Albion, Michigan (1956) hem de Starkville, Mississippi (1961) T-ball’un icat edildiği yer olduğunu iddia ediyor.

Oyun Kuralları

Tee-Ball, beyzbol oyununa çok benzeyen bir takım sporudur ve basitleştirilmiş kuralları ile oyuna küçük çocukları tanıtmak için kullanılan bir oyundur. Bunun yanı sıra, çocukların el / göz koordinasyonu ve top becerileri geliştirmelerine yardımcı olmanın bir yolu olarak da kullanılır.

Tee-Ball ve beyzbol arasındaki temel fark, beyzbolda bir sürahi vurucuyu doğru fırlatırken, bunun Tee-Ball’da gerçekleşmemesi. Bunun yerine, vurucu topa sabit olan bir tişörtle vurur, böylece küçük çocuklara topa vurmak, oyuna katılmak ve becerilerini geliştirmek için daha kolay bir yol sağlar. Tee-Ball’da top daha yumuşak olmasına rağmen, topun eğilmemesi de çocuklar için daha güvenli hale getirir.

Oyunun Amacı Nedir?

Oyunun amacı bir takımın daha fazla sayı atarak diğerini yenmektir. Bunu, atış sırasında mümkün olduğu kadar çok sayı atmaya çalışarak ve rakip olurken muhalefetin gol atmasını engellemeye çalışırlar.

Bununla birlikte, Tee-Ball için daha büyük bir hedef var ve bu da çocukları beyzbol ve genel olarak spora tanıtmak, aynı zamanda onları beyzbol kurallarına tanıtmaya yardımcı olmanın yanı sıra onları aktif hale getiriyor, el / göz koordinasyonunu geliştirmeye yardımcı oluyor. top becerileri gibi.

Oyuncular ve Malzemeler

Tee-Ball’un popülaritesinin arkasındaki nedenlerden biri, basitliği ve oynamak için nispeten az ekipmana ihtiyaç duymasıdır. Takımlar 5 ila 7 oyuncudan oluşur, ancak daha fazla anlaşma ile oynanabilir ve tüm oyuncular uygun eğitim ayakkabıları giymelidir. Vuruş yaparken, her oyuncunun uygun bir kask takması ve eldiven giymesi gerekir.

Kullanılan sopalar 60 ila 65 cm uzunluğunda olmalı ve toplar, düzenleme beysbollarına çok benzeyen ancak yaralanma riskini en aza indirmeye yardımcı olmak için daha yumuşak olacak şekilde özel Tee-Ball olanlar olmalıdır.

Nasıl Sayı Yapılır?

Puanlama beyzbolda olduğu gibi, vuruş takımının her bir üyesi kendi takımları için bir puan kazanarak tüm üsleri yuvarlaklaştırır. Belirli küçük çocuklara sahip oyunlarda, genellikle bu oyunlar puanlanmaz ve sadece eğlence için oynanır ve el / göz koordinasyonu, top becerileri geliştirmeye ve bir takımda oynama deneyimine sahip olmaya yardımcı olu

Oyunu Nasıl Kazanılır?

Maçın sonunda, her takımın attığı sayılar toplanır ve en çok oyuna sahip takım kazanan ilan edilir. Eğer skorlar sonunda aynı ise, o zaman sporun dostça doğası nedeniyle oyunu çizmeye karar verilebilse de, her takım için başka bir atış ile bir tiebreaker oynanabilir. Puan verilmeyen daha genç üyeler için oyunlarda kazanan yoktur.

Tee-ball Kuralları

Tee-Ball, beş ila yedi oyuncudan oluşan iki takım tarafından oynanır.
Oyunun başında kazanan taraftaki temsilci ile önce sopa ya da bir bozuk para atılır.
Atış sayısı her takımdaki oyuncu sayısıyla tam olarak aynı olacaktır, isabet sırası her atışı döndürerek her oyuncunun atış yapma şansı elde etmesini sağlar.

Vuruş

Vuruşta top eğilmemeli, vuruşa vurduğu bir tişört üzerine yerleştirilmelidir.
Hamur (aka hitter) topa vurmak için ihtiyaç duydukları kadar çok salınım yapma hakkına sahiptir.
Bir oyuncunun şu durumlarda dışarıda olduğu bildirilir:
Top vurulur ve yere çarpmadan yakalanır.
Topu olan bir oyuncu, koşucu tabana ulaşmadan önce tabanda durur.
Eldiveni veya eli tutan topu alan bir oyuncu, üsler arasında bir koşucu etiketler.
Vuruş yapan takımdaki her oyuncunun vuruş yapma sırası olduğunda vuruşlar tamamlanır.
Sopaların ilk takımı tamamlandıktan sonra, atışa sahip olma sırasıdır.

Saha

Saha pozisyonları aşağıdaki gibidir:
Sürahi: Sürahi topu sahaya sokmaz, ancak çoğu topun vurulduğu elmas alanını boşaltmakla görevlendirilir.
Yakalayıcı: Bu rol, beyzbol eşdeğerinin aksine topu tee’ye yerleştirmek, topu yakalamak ve ana üs için koşan koşucuları etiketlemektir.
Üsler: Birinci Üs, İkinci Üs ve Üçüncü Üs, üs alanları içinde ve çevresinde konumlandırır ve üsleri için koşan oyuncuları çalıştırmaya çalışır.
Diğerleri: Daha büyük sayılarla oynuyorsanız, diğer saha oyuncuları oyun alanının etrafına yerleştirilir ve topu sahadan uzaklaştırır, oyuncuları yakalayıp dışarı atmaya çalışır.

Koşu Üsleri

Beyzboldan farklı olarak ve saha oyuncularını atmaya teşvik etmek için, bir atış yapıldıktan sonra, bir koşucu sadece istedikleri üsse ilerleyebilir.
Koşucular önceki bir tabana geri dönerse, o tabana geri dönmeleri gerekir.
Oyun, oyunun sonunda daha fazla puan alan takım tarafından kazanılır.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu