Throwball Kuralları

Oyun Kuralları

Throwball, dikdörtgen bir sahada yedi oyuncudan oluşan iki takım tarafından ortada bir ağla oynanan heyecan verici, temassız bir spordur. Oyun köklerini voleybolla paylaşır ve yüzeyde benzer görünebilir, bazı temel farklılıklar vardır. Voleybol gibi, ortada bir ağ ile ikiye bölünmüş bir sahada oynanır. Ancak kortun oyun yüzeyi normal bir voleybol sahasından çok daha büyüktür.

Diğer temel fark Throwball’da ‘voleybol’un olmamasıdır. Adından da anlaşılacağı gibi, toplar parry yerine, rakip alanın içine atılır. Ve daha sonra puan kazanıp hemen geri dönerek puan kazanılmasını engellerler. İlk dakikadan itibaren aksiyon dolu heyecan verici, dinamik bir spor. Bu yüzden bir spor olarak dünya çapında popülerlik kazanmaya devam ediyor.

Tarihçesi

Throwball dünya çapında oynanır, ancak Hint yarımadasında en popüler olanıdır. Ve denizaşırı popülerlik merkezleri, büyük ölçüde Hint topluluklarının olduğu yerde olma eğilimindedir. İngiltere’den geldiği, kadınların oynadığı popüler bir oyundan indiği ve daha sonra 1940’larda Chennai’ye getiren YMCA aracılığıyla Hindistan’a ihraç edildiği düşünülmektedir.

Throwball için ilk kurallar 1955 yılında YMCA’dan Harry Crowe Buck tarafından yazılmıştır. Ve spor önümüzdeki birkaç yıl içinde giderek daha popüler hale gelmiştir ve Hindistan Throwball Federasyonu 1985’te kuruldu.

Amacı Nedir?

Throwball oyununun amacı, bir takımın her sette onlardan daha fazla puan atarak rakiplerini yenmek, her set ilk 15 puan kazanır. İki set kazanırsanız oyun kazanılır. Throwball’daki oyuncular, rakip takımı yenerek yarıyı yenerek, diğer takımın geri dönmeyeceğini ve puan kazanacağını umuyor.

Bir takım oyunu olarak, oyuncular birlikte çalışmalı ve net iletişim kanallarına sahip olmanın yanı sıra birbirlerinin oyunlarını iyi anlamalıdırlar. Bu, topa kimin çıkacağına dair herhangi bir karışıklık olmamasını sağlar ve potansiyel olarak muhalefetlerine bir puan verir.

Oyuncuları ve Malzemeleri

Oyuncular, arkalarında belirtilen numaraları ile şort ve takım forması dışında özel ekipmana ihtiyaç duymazlar. Kullanılan top, voleybola çok benzeyen ancak biraz daha büyük olan resmi bir Throwball olmalıdır. Oyun sahası da 12.2m 18.3m ölçülerinde ve net yüksekliği 2.2 olan bir voleybol sahasından daha geniştir.

Nasıl Puanlanır?

Throwball, voleybol gibi puanlanır ve ralli puanlaması kullanır. Bu sadece servis atan takımın puan kazanabileceği ve rakibin hata yapması durumunda bunu yapabileceği anlamına gelir.

Puanlama şunları içerebilir:

  • Topun ağ üzerinden geri dönmemesi,
  • Bir oyuncu topa iki kez dokunuyor ise
  • Ağa dokunmak durumunda.

Nasıl Kazanılır?

Throwball maçları üç setten oluşur ve her set 15 sayı alan ilk takım tarafından kazanılır. İki seti kazanan ilk takım kazanan ilan edilir. Throwball oyununun hızlı tempolu doğası nedeniyle, takımların muhalefetlerini yenmede başarılı olmak için çok sayıda takım çalışması ve fitness sergilemesi gerekmektedir.

Throwball Kuralları

Throwball, 12.2mx 18.3m ölçülerinde, merkezin her iki tarafında 1,5m ölçülerinde nötr bir kutu ile oynanır.
Mahkemenin merkezine 2.2m yükseklikte bir ağ yerleştirilir.
Atma topu, her biri on iki oyuncudan oluşan iki takım arasında oynanacaktır, bunlardan yedisi sahada herhangi bir anda aktif olabilir. Kalan beş oyuncu yedek oyuncu.
Throwball, ralli puanlamasını kullanır, ancak puanlar yalnızca servis yaparken puanlanabilir.
Maçlar üç setin en iyisi için oynanmalıdır, her setin kazananı 15 puan alan ilk oyuncu olur.
Servis, oyunun başlangıcında hakemin düdüğünden hemen sonra ve bir sayı atıldıktan sonra yapılır. Arka hattın arkasından, muhalefetin yarısının herhangi bir alanına doğru yapılır.
Eğer bir takım bir servis alamazsa veya topu atarak topu yakalayamamak ve sonra geri atmak gibi bir vuruşla başarısız olursa puanlar Throwball’da kaybedilir.
Toplar voleybolda olduğu gibi voleybol edilmemeli, yakalanmalı ve daha sonra hızla atılmalıdır. Serbest bırakılan herhangi bir top sadece omuz çizgisinden veya üstünden yapılmalıdır.
Throwball’da paslara izin verilmez, bir oyuncu topu alır almaz derhal ağ üzerinden geri dönmelidir.
İki oyuncu topu aynı anda yakalayamaz.
Tüm oyuncular uygun bir takım forması ve şortları formaların arkasına basılmalıdır.

Benzer Sporlar

Bir Yorum

  1. Bu oyun voleybola benziyor, Throwball da saha biraz daha büyük, güzel oyun..

Başa dön tuşu