Triatlon Kuralları

Triatlon Kuralları Genel Bakış

Triatlon, oyuncuların yüzme, bisiklete binme ve koşma gibi üç farklı spor etkinliğinde birbirleriyle yarıştığı Pentatlon’a benzer çok aşamalı bir yarışmadır . Triatlon çok fazla fiziksel dayanıklılık gerektirir.

Bu spor dalında oyuncular birbirleriyle üç farklı spor dalında yarışırlar. Spor, bir bisiklet etkinliğinin izlediği yüzme olayı ile başlar ve sonunda oyuncular koşu etkinliğinde birbirlerine karşı yarışır. Üç etkinliği bitiren ilk üç oyuncu kazanan ilan edildi.

Triatlon’un Kısa Tarihi

Triatlon, San Diego Track Club’da çoğunlukla zorlu pist egzersizlerine bir alternatif olarak icat edildi. Jack Johnstone ve Don Shanahan’ın yönettiği ilk yarışmaya toplam 46 katılımcı katıldı. Başlangıçta, dahil olan sporlar 10 km koşu, 8 km bisiklet ve 500 metre yüzme idi.

25 Eylül 1974’te ilk triatlon etkinliği düzenlendi. Spor yavaş yavaş popülerlik kazanmaya başladı ve 1989’da Fransa’da Uluslararası Triatlon Birliği (ITU) kuruldu. 1989’da Olimpiyat statüsüne layık görüldü ve 2000’de triatlon ilk kez Olimpiyat Oyunlarına dahil edildi.

Katılan ülkeler

Triatlon dünya çapında oldukça popülerdir. İnsanlar daha iyi fiziksel dayanıklılık ve dayanıklılığın yanı sıra kardiyovasküler egzersiz için bu sporu büyük ölçüde takip ediyorlar. Dünyanın dört bir yanında oynanan bu spor binlerce olayı içerir. Halen dünyanın her yerinden yaklaşık 50 ülkeden oyuncular farklı triatlon etkinliklerine katılmaktadır.

Dünya çapında çok sayıda insanın farklı triatlon etkinliklerine katıldığı ülkelerden bazıları İsviçre, Kanada, Yeni Zelanda, Avusturya, Almanya, İngiltere, İspanya, ABD, Portekiz ve Fransa’dır.

Triatlon Ekipmanları

Triatlon yüzme, bisiklete binme ve koşma olmak üzere üç sporun birleşimi olduğundan, yüzmeden koşmaya kadar tüm bireysel sporlar için çok sayıda ekipman gereklidir. Temel ekipmanlardan bazıları aşağıdaki gibidir –

Yüzme Ekipmanları

 • Islak elbise – Katılımcının yüzerken gerekli bir ıslak takım elbise olması gerekir. Yüzücünün vücudunu sıcak tutacak ve yüzdürme gücünü artırarak yüzmede yardımcı olacaktır. Elbisenin ipeksi yüzeyi su ile sürtünmeyi azaltmaya yardımcı olur.
 • Gözlükler – Gözlükler yüzücünün yüzme sırasında gözlerini korur ve görünürlüğünü iyileştirir ve bu da uygulama süresini iyileştirmeye yardımcı olur. Gözlükler, yüzücünün suda görmeye çalışırken gözüne su girmesine izin vermeyecek şekilde iyice oturmalıdır.
 • Yüzme şapkası – Yüzme şapkasının temel amacı, yüzerken direnci ve sürüklemeyi azaltmak ve bu da hızı arttırmaktır. Saçın yüzden uzak durmasını sağlar ve gözlük kayışlarının doğru pozisyonda kalmasına yardımcı olur.
 • Üçlü takım elbise – Bu takım tüm yarış için uygundur, yani üç spor dalına da uygundur. Bu, bir takımdan diğerine geçişteki zamanı ve enerjiyi azaltacaktır. Bu elbise hafiftir ve çabuk kurur, bu da bisiklete binerken ve koşarken konforu artırır.

Bisiklet Ekipmanları

 • Bisiklet – Bisiklet yarışları için önemli ekipmanlardan biridir. Bu spor için normal bir bisiklet kullanılabilir ancak bu spor için özel olarak tasarlanmış bisikletler de vardır. Bisiklete iyi bakım yapılmalı, uygun şekilde yağlanmalı ve zincir, frenler ve dişliler düzgün çalışır durumda olmalıdır.Bu bisikletlerin özel aerodinamik tekerlekleri, hava tutma çubukları ve diğer bileşenleri vardır. Oyuncuların koşmak için kullandıkları kaslarını korumalarına yardımcı olan dik bir oturma tüpüne sahiptir.
 • Bisiklet Tamir Takımı – Bu kit, herhangi bir ani onarım gerektiğinde çok yardımcı olacaktır. Bu, bisiklette yapılan onarımlar için harcanan zamanı azaltabilir.
 • Kask – Bu ekipman bisiklet sürmek için zorunludur. Bu, sürücüleri bazı talihsiz kazalar veya çarpışmalardan kaynaklanan kafa yaralanmalarından koruyacaktır. Spor sırasında uygun denge için kask, oyuncunun kafasına rahatça oturmalıdır.
 • Bisiklet Ayakkabıları – Bazı oyuncular rakete, dengeyi korumaya ve sürüşü kolaylaştırmaya yardımcı olacak ayakkabılar takarlar. Ayrıca bacağı yaralanmalardan da koruyacaklardır. Triatlon için özel üretilmiş ayakkabılardır ve geçiş süresini kısaltmak için giyilmesi daha kolaydır.

Koşu Ekipmanları

 • Koşu Ayakkabıları – Ayakkabılar rahat ve hafif olmalıdır. Genellikle bu ayakkabılar, ayakkabı bağlarını çıkarmak için zaman kaybetmeden ayakkabının çekmesini kolaylaştıracak elastik bağcıklarla kullanılır.
 • Çorap – Sporun yüzme bölümünde çorap kullanılmadığı için diğer iki spor dalı için zorunludur. Çorap giymek zaman alıcıdır, çorapsız ayakkabılar ayaklarda ağrılı çiziklere neden olabilir.

Triatlon Oyun Parkuru

Bu spor üç sporu içerdiği için yarış yüzme havuzuyla başlar, bisiklet parkurunda devam eder ve koşu parkurunda son bulur. Havuzun ve parkurun uzunluğu, yarışa katılan yaş grubuna ve rekabet gücüne bağlıdır.

Yüzme havuzu

Havuz, sıcak veya soğuk su içerebilir. Şeritlere bölünür ve Sıfır ile başlar . Yarışmacı havuzun sonuna ulaşmak için kulvarında yüzmelidir. Havuzun uzunluğu ve derinliği spordan spora ve yaş grubuna göre değişir.

Bisiklet parkurları

Bazı yarışmalarda, bisiklet yolları da şeritlere bölünür ve kişi bisikletini şeritte sürmek zorundadır. Parkurun eğimi olabilir veya olmayabilir. Kaldırım seviyesinde veya yol seviyesinde olabilir.

Koşu Parkuru

Bu yarışın son aşaması. Yarışçı pistteki koşuyu başarıyla tamamladığında yarışı bitirir. Bu parkur şeritlere bölünebilir veya bölünmeyebilir. Koşu parkuru tek taraflı veya çift taraflı olabilir ve yol kenarı veya kaldırım seviyesinde olabilir.

Triatlon Nasıl Oynanır?

Bu sporun kuralları oldukça basittir ve rekabete göre değişir. Yüzmek, bisiklete binmek ve koşmak konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur. İki spor arasında iki geçiş vardır; biri yüzme ile bisiklet arasında, ikincisi bisikletle koşma arasında.

Yarış süresi beş bölümde hesaplanır

 • Yüzme Süresi – Yüzmenin başlangıcından geçişin başlangıcına kadar hesaplanır.
 • T1 Saati – Geçişin başlangıcından geçişin sonuna kadar hesaplanır.
 • Döngü Süresi – Döngünün başlangıcından ikinci geçişin başlangıcına kadar hesaplanır.
 • T2 zamanı – Geçişin başlangıcından geçişin sonuna kadar hesaplanır.
 • Çalışma Süresi – Çalıştırmanın başlangıcından bitiş çizgisine kadar hesaplanır.

Geçiş Değişikliği

Oyuncular, geçiş yeri adı verilen belirlenmiş bir yerde bir spordan diğerine geçiş yapar . İlk geçiş yeri yüzme ve bisiklet yarışması arasında, ikinci geçiş yeri ise bisikletle koşma arasındadır. Oyuncular, bu geçiş yerlerindeki bir sonraki etkinlik için ekipmanlarını değiştirirler.

Yarışmaya Başlamak

Yarışma genellikle yüzmeyle başlar. Yüzme yarışmasının düzenlenmesi için farklı yöntemler takip edilmektedir. Katılımcı sayısının az olması durumunda tüm sporcular aynı anda havuza girer ve yarışma başlar, çok sayıda katılımcı olması durumunda ise tüm grup yaşlarına veya tahmini yüzme sürelerine göre daha küçük gruplara ayrılır.

Genellikle triatlon durumunda, yüzme sırasında havuz veya işaretleyici yoktur. Bunun yerine oyuncular açık su aşamasında yüzerek oyuncuların yarışma sırasında uygun bir pozisyon almasını gerçekten zorlaştırır. Oyuncular genellikle diğer rakipleri draft ederek avantaj elde etmeye çalışırlar.

Yüzme ile başlayın

Yüzmede yarışmacılar, normal yüzme yarışmalarına göre yüzme vuruşlarını daha az kuvvetli kullanırlar, bu da bisiklete binme ve koşma sırasında yarışa devam etmek için bacaklarda daha fazla güce ihtiyaç duyduklarından bacaklara daha az baskı yapılmasını sağlar. Bu yüzden yüzerken çoğunlukla Yunus tekme tekniklerini kullanırlar.

Oyuncular, çalkantılı suya karşı yüzmek için birçok değiştirilmiş ve değiştirilmiş vuruş izler ve bu da dinlenme olayları için enerji tasarrufu yapmalarına yardımcı olur. Yüzmenin son bölümünde, oyuncular vücut sörfüne giderler, bu da dalganın hızını kendi yüzme hızları için kullanmalarını sağlar.

Açık Suda Yüzme

Açık su etabı olması durumunda, oyuncular bazen sahanın dönüm noktasını görmek için yüzme sırasında başlarını kaldırmayı içeren nişan almaya gitmek zorunda kalırlar. Oyuncular genellikle yüzme sırasında değiştirilmiş vuruşlar yaparlar, bu da onların yüzme sürecini kesintiye uğratmadan bir görüş için başlarını suyun üzerine kaldırmalarına yardımcı olur.

Yüzmeden Bisiklete Geçiş

Her grup birkaç saniyede bir suya girer. Katılımcı sudan çıktıktan sonra geçiş alanına gider ve bisiklet takımını giymek için ıslak elbisesini değiştirir. Burada oyuncular, geçiş süresini kısaltmak için kıyafetleri değiştirmek için farklı numaralar uygularlar. Ardından oyuncular işaretli bir parkurda bisikletlerini kullanarak birbirlerine karşı yarışmaya başlarlar.

Bisiklet sürmek

Triatlondaki bisiklet, çoğunlukla çekim nedeniyle normal bisiklet yarışmalarından büyük ölçüde farklıdır . Taslak çekme, oyuncuların ileri oyuncunun akışını takip ettiği, gereken pedal çabasının% 50’sini azaltmaya yardımcı olan ve enerji tasarrufunda çok yardımcı olan bir tekniktir. Triatlonda draft yapılmasına izin verilirken, bireysel yarışmalarda buna izin verilmez.

Genellikle bir grup oyuncu, diğer oyuncular rüzgardan uzak durmasına yardımcı olmak için çalışırken, ön oyuncu olarak çalışan bir lider seçer. Zamanla, teker teker tüm oyuncular liderin yerini alırken, diğerleri onun akışında kalır.

Lideri zamanla değiştirme ve sürüş sırasında birlikte taslak hazırlama süreci, hız çizgisi olarak bilinir .

Yüzme ve bisiklete binme arasındaki geçiş sürelerini kısaltmak için oyuncular ayrıca ayakkabılarını bisiklet pedalına bağlarlar ve geçiş yerinde giymek yerine yüzme işaret çizgisi biter bitmez bisikletlerini sürmeye başlarlar ve daha sonra üzerlerini giyerler. orta yolda ayakkabılar. Daha fazla zaman kazanmak için çorap kullanmaktan da kaçınırlar.

Bisikletten Koşuya Geçiş

Oyuncular bisiklet sürmeyi bitirdikten sonra, bisiklet sürerek yarış pistine geçerler ve yarış kıyafetini hızla giyerler ve yarış pistinde birbirlerine karşı yarışmaya başlarlar. Yarış, triatlonun son olayıdır ve oyuncuların yarışı tamamlamak için bitiş çizgisini geçmeleri gerekir.

Koşu

Yüzdükten ve bisiklete bindikten sonra, oyuncular koşu olaylarıyla karşı karşıya kalırken, kas güçsüzlüğünden tam anlamıyla yorulurlar. Bisiklete binme ve koşma arasındaki geçiş, oyuncular üzerinde, yapabileceklerinden daha yavaş koşmaya yol açan derin bir etkiye sahiptir. Bunu önlemek için oyuncular, eğitim aşamalarında tuğla olarak bilinen özel bir antrenmana giderler.

Yarışmacı, kendi yarışlarına başlamak için geçiş çizgisini geçmelidir, yani yüzdükten ve geçiş noktasını geçtikten sonra, yalnızca geçiş çizgisini geçtikten sonra bisiklete binmeye başlayabilir ve aynı koşular için de geçerlidir. Sadece ikinci geçiş bitiş çizgisini geçtikten sonra koşmaya başlayabilir, aksi takdirde diskalifiye olabilir.

Triatlon Kuralları

Triatlon üç spor dalından oluşur ve her sporun, oyuncuların uyması gereken farklı kuralları vardır.

Yüzme Kuralları

Yarışmacılar istedikleri pozisyonda ve rahatça yüzebilirler. Yarış arasında durmak ve rahatlamak isterlerse herhangi bir kısıtlama yoktur. Önemli kural, bir yarışmacının sıcaklık 78-84 derece Fahrenheit olduğu zaman yüzmek için ıslak elbise giyebileceğidir.

Sıcaklık 84 Fahrenheit derecenin üzerinde olduğunda dalgıç kıyafetleri yasaktır. Oyuncuların müsabaka sırasında, oyuncunun diskalifiye edilmesine neden olabilecek her türlü yüzen materyali kullanması kesinlikle yasaktır. Oyuncular, etkinlik sırasında ve sonrasında sahaya çöp veya ekipman atamazlar.

Bisikletle İlgili Kurallar

Bisiklet sürmek için yarışmacı bisiklet etkinliği sırasında kask takmalıdır, aksi takdirde diskalifiye edilebilir. Oyuncu, bisiklete binmeden önce kaskının çene kayışını bağlamayı tamamlamalıdır. Sporun bu bölümünde, yarışmacı bisiklet sürerken diğerlerine yol çizmemeli veya engellememeli ve onları geçmelerine izin vermelidir, aksi takdirde diskalifiye olabilir.

Draft sırasında bile, oyuncu forvet oyuncular arasında minimum üç bisiklet uzunluğu mesafesini korumalıdır. Oyuncuların, bisikleti itmek için ellerin kullanılması da dahil olmak üzere itmek dışında bisikleti itmelerine izin verilmez. Yarış sırasında oyuncuların parkurdan çıkmalarına ve trafik kurallarına uymalarına izin verilmez.

Oyuncuların yarış sırasında kulaklık, kulaklık veya herhangi bir mp3 çalar taşımasına veya takmasına izin verilmez. Oyuncuların yarış sırasında birbirlerine veya herhangi bir etkinlik görevlisine karşı küfürlü, sert veya herhangi bir şekilde küfürlü dil kullanmaları kesinlikle yasaktır.

Koşu Kuralları

Yarışmacı kendi temposunda koşabilir ve yorulsa bile yürüyebilir. Koşucunun üst gövdesi, yani gövde bitiş çizgisine dokunduğunda yarış bitmiş sayılacaktır ve bunun zamanı not edilecektir. Koşucu kask ve ayakkabı giymelidir.

Oyuncuların sahada çöp atması yasaktır. Yarış sırasında oyuncuların her zaman yarış numaralarını takmaları gerekmektedir. Sayı açıkça görünür olmalı ve yarış sırasında diskalifiye ile sonuçlanabileceğinden katlanamaz veya başka bir oyuncuyla değiştirilemez.

Geçiş Kuralları

Bir etkinlik bittiğinde, oyuncuların ekipmanı geçiş alanının uygun şekilde belirlenmiş yerinde tutmaları gerekir. Bisiklet etkinliği bittikten sonra, oyuncular bisikletlerini belirlenen bisiklet ağına yerleştirmelidir. Bisikletin tekerleği belirlenen yerde aşağıda olmalıdır. Oyuncuların başka bir kişinin ekipmanına ve eşyalarına müdahale etmesine izin verilmez.

Cezalar

Tüm kural ihlalleri için, kurallara ve yönetmeliklere dayalı belirli cezalar ödüllendirilir. Çoğunlukla oyunculara zaman cezası verilir ve kask kullanımı ve yarış numarası gibi bazı özel durumlarda diskalifiye verilir.

Oyuncular kuralları iki kez ihlal ederse, ilgili süre cezaları verilir. İkinci kez ihlal, genellikle ilk ihlalden iki kez ceza ile sonuçlanır. Üçüncü bir ihlal, yarışmadan diskalifiye edilmeye neden olur.

Triatlon Şampiyonları

Uluslararası Triatlon Birliği (ITU), dünya çapında triatlon için uluslararası yönetim organı olarak çalışmaktadır. Triatlonun Olimpiyatlara girmesini savunmak için 1989 yılında kurulmuştur. Ayrıca dünya çapında triatlon etkinlikleri düzenlemektedir. Ayrıca, ilgili bölgelerde farklı triatlon şampiyonaları düzenlemek için beş kıta bölgesinde yapılandırılmıştır.

Ulusal ve dünya triatlon şampiyonalarından bazıları –

 • Lizbon ETU Triatlon Avrupa Şampiyonası
 • İTÜ Dünya Triatlon Şampiyonası
 • Olimpik Triatlon
 • İngiliz Milletler Topluluğu Oyunları
 • Avrupa şampiyonası

Şimdi Triatlon’a damgasını vuran bazı şampiyonların kariyerlerini kısaca tartışalım.

Francisco Javier Gómez Noya

Francisco Javier Gómez Noya, Galiçya, İspanya’dan ve profesyonel bir triatlet. 2008 ve 2012 yıllarında Olimpiyat Oyunlarında iki kez yarıştı ve 2012 Olimpiyat Oyunlarında gümüş madalya kazandı.

ITU Dünya Şampiyonasında beş altın, üç gümüş ve bir bronz kazandı.

Francisco ayrıca ITU Dünya Kupası’nda üç altın kazandı ve 2014’te 2014 Ironman 70.3 Dünya Şampiyonası’nı kazandı.

Alistair Edward Brownlee

Alistair Edward Brownlee, günümüzün en iyi triatletlerinden biri olarak kabul edilir, Alistair Edward Brownlee, Batı Yorkshire, İngiltere’den. 2008 ve 2012 yıllarında Olimpiyat Oyunlarında iki kez yarıştı ve 2012 Olimpiyat Oyunlarında altın madalya kazandı.

Şimdiye kadar Triatlon Dünya Şampiyonalarında dört altın ve bir bronz, Triatlon Şampiyonalarında ise üç altın kazandı. Ayrıca İngiliz Milletler Topluluğu Oyunlarında erkekler yarışında ve karışık takım bayraklarında iki altın aldı.

Bevan John Docherty

Bevan John Docherty, Taupo, Yeni Zelanda’dan ve profesyonel bir triatlet. Her ikisi de bireysel kategoride 2004’te bir gümüş ve 2008 Olimpiyat Oyunlarında bir bronz madalya kazandı.

Ayrıca sırasıyla 2004 ve 2008 Triatlon Dünya Şampiyonalarında bir altın ve bir gümüş kazandı ve ayrıca 2006 Commonwealth Games’te bir gümüş kazandı. Ironman 70.3 Dünya Şampiyonasına da katıldı ve bronz madalya kazandı.

Luc Van Lierde

Luc Van Lierde, Belçika’nın Bruges şehrinden ve emekli bir profesyonel triatlet. 20 yıllık kariyerinde, 1996 Triatlon Dünya Şampiyonasında bir gümüş, ayrıca ITU Uzun Mesafe Dünya Şampiyonasında iki altın ve iki gümüş kazandı.

Ayrıca sırasıyla 1996 ve 1999’da iki kez Ironman Dünya Şampiyonası kazandı. 2009’da spordan emekli oldu ve o zamandan beri triatlon koçu olarak çok aktif.

Peter John Robertson

Peter John Robertson, Melbourne, Avustralya’dan ve profesyonel bir triatlet. Elit Erkekler Yarışında 2001, 2003 ve 2005 yıllarında Triatlon Dünya Şampiyonasında birer altın kazandı.

Ayrıca 2006 Commonwealth Games’te bronz madalya kazandı. 2000 ve 2004 yıllarında Olimpiyat Oyunlarında iki kez yarıştı ve ilgili yarışmalarda 34. ve 24. oldu.

Aynı zamanda Robin Bell ile Avustralya Spor Enstitüsü Yılın Sporcusu ödülünü kazandı.

Vanessa de Sousa Fernandes

Vanessa de Sousa Fernandes Vila Nova de Gaia, Portekiz’den ve emekli bir profesyonel triatlet. 2004 ve 2008 yıllarında Olimpiyat Oyunlarında iki kez yarıştı ve 2008 Olimpiyat Oyunlarında gümüş madalya kazandı.

Ayrıca Avrupa Şampiyonalarında toplam 10 altın ve 1 gümüş kazandı. Üst üste 12 kez dünya kupasını kazandı. 2006 yılında CNID tarafından Yılın En İyi Kadın Sporcusu ödülüne layık görüldü .

Emma Elizabeth Carney

Emma Elizabeth Carney, İngiltere’nin Bourne End bölgesinden, ancak daha sonra ailesiyle birlikte Avustralya’ya geçti. Profesyonel bir triatlettir.

İTÜ Triatlon Dünya Kupası’nı 2004, 2005 ve 2006 yıllarında üst üste üç kez kazandı. Bununla birlikte İTÜ Dünya Şampiyonalarında iki altın, bir gümüş ve bir bronz madalya kazandı.

1999 yılında İTÜ Duatlon Dünya Şampiyonasına katıldı ve gümüş madalya kazandı.

Ayrıca Triatlon Dünya Şampiyonasında iki altın, bir şerit ve bir bronz kazandı. Kardiyak arrest geçirdikten sonra 2004 yılında triatlondan emekli oldu.

Lisa Nordén

Lisa Nordén, Skåne, İsveç’ten ve profesyonel bir triatlet. 2008 ve 2012 yıllarında Olimpiyat Oyunlarında iki kez yarıştı ve 2012 Olimpiyat Oyunlarında gümüş madalya kazandı.

Dünya Şampiyonasında bir altın, bir gümüş ve bir bronz kazandı. Ayrıca Avrupa Şampiyonasında iki bronz madalya kazandı. Aynı zamanda altın madalya kazandığı U23 Dünya Şampiyonası’nın da galibi.

Jodie Lee Stimpson

Jodie Lee Stimpson, West Midlands, İngiltere’den ve profesyonel bir triatlet. 2014 yılında İngiliz Milletler Topluluğu Oyunlarında hem bireysel hem de karma takım disiplininde iki altın kazandı. Ayrıca 2011’de bir takımda Triatlon Dünya Şampiyonasını kazandı.

Bunların yanı sıra 2009 İngiliz Triatlon Şampiyonası ve 2010 İngiliz Triatlon Süper Serisi Birincisi de kazanmıştır.

2013 İTÜ Dünya Triatlon Serisine de katıldı ve ikinci oldu.

Emma Moffatt

Emma Moffatt, New South Wales, Avustralya’dan ve profesyonel bir triatlet. 2008 ve 2012 yıllarında Olimpiyat Oyunlarında iki kez yarıştı ve 2008 Olimpiyat Oyunlarında bronz madalya kazandı.

Ayrıca 2009 ve 2010 yıllarında her iki kategoride de Dünya Şampiyonasını iki kez kazandı.

2014 Commonwealth Games’de karma bayrak kategorisinde bronz madalya kazandı. 2007 ve 2012’de Triatlon Avustralya’da Yılın Sporcusu ödülünü aldı.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu