UFC ve MMA Arasındaki Fark Nedir?

Bir spor hayranı iseniz (veya olmasanız bile), o zaman MMA ve UFC’yi duymuşsunuzdur. Sırasıyla Karma Dövüş Sanatları ve Nihai Dövüş Şampiyonası için duran spor dövüş sanatları, dünyanın en çok izlenen dövüş sporu olarak boksu hızla ele geçiriyor.

Ancak, MMA’nın ne olduğu, UFC’nin ne olduğu ve aralarındaki farkın ne olduğu konusunda kafanız karıştıysa, o zaman gerçekten oldukça basittir.

MMA Spordur. UFC, O Spordaki Başlıca Organizasyon / Promosyondur

MMA, karma dövüş sanatları anlamına gelir. Bu, son zamanlarda gerçekten öne çıkan bir spor, ama aslında binlerce yıl olmasa da yüzlerce yıldır. Esasen MMA, hem ayakta hem de yerde hem vuruş hem de güreş kullanımına izin veren tam bir temas sporudur.

Antik çağlardan beri, Antik Yunan’da ve daha sonra Romalılar tarafından uygulanan eski Olimpik Pankration dövüş sporu gibi bu tür kurallarla yarışmalar yapılmaktadır. Bununla birlikte, esas olarak UFC – Nihai Dövüş Şampiyonası’nın başlangıcı sayesinde, MMA sporu ancak 20. yüzyılın sonlarından beri kitlelerin bilincine girmiştir.

Modern MMA’nın Temelleri

UFC’den önce, çeşitli türlerde karma dövüş sanatları organizasyonları vardı. En popüler iki tanesi Gracie Jiu Jitsu klanının hakim olduğu ve Japonya’da güreş şovları çeken Brezilya’daki Vale Tudo’ydu . Kendi ülkelerinde oldukça popüler olmalarına rağmen, ikisi de büyük ABD televizyon pazarına gerçekten girmedi.

MMA sporunu halkın hayal gücüne fırlatan 1993 yılında UFC’nin yaratılmasıydı. İlk Nihai Dövüş Şampiyonası, Brezilya Jiu Jitsu, Güreş, Muay Thai, Karate ve Tekvando gibi farklı dövüş stillerinin temsilcileriyle dünyanın en etkili dövüş sanatının hangisi olduğunu belirlemek için bir kerelik bir yarışma olacaktı.

Şovun kurucularından birinin küçük kardeşi Royce Gracie kazandı ve izleyiciler, tüm rakiplerini yenmek için kullandığı Brezilya Jiu Jitsu’sundan çok etkilendi ve genellikle iki katı büyüklüğünde erkeklerle dövüştü. Bu popülerlik nedeniyle, Royce Gracie’nin ilk beşten üçünü kazanmasıyla daha fazla UFC promosyonları düzenlendi. Gittikçe güçlendi ve bugün dünyanın dört bir yanından en iyi savaşçıları çeken önde gelen MMA dövüş organizasyonu.

UFC ve MMA’nın Gelişimi

UFC’nin ilk günlerinde, MMA esasen diğerine karşı savaşan bir dövüşçü tarzı idi. Bu nedenle, Taekwondo’da yetenekli biriyle dövüşen bir Judo oyuncusu veya Karate’de yetenekli biriyle dövüşen bir güreşçi olabilir. Bununla birlikte, UFC yıllar içinde geliştikçe, bir stilin gerçekten etkili olmak için yeterli olmadığı ortaya çıktı. Bu farkındalık MMA’yı sonsuza dek değiştirmekti.

Artık bir stilin diğeriyle karşı karşıya geldiği dövüş sanatlarının bir karışımı değil, UFC’deki savaşçılar (ve diğer karma dövüş sanatları promosyonları) farklı dövüş sanatlarında çapraz eğitim almaya başladı, kıskaçlar daha iyi grevciler haline geldi ve bunun tersi de geçerli oldu.

Bu, karma dövüş sanatları yarışmalarının artık dövüş sanatlarının bir karışımı olmadığı, ancak MMA’nın kendi tarzı haline geldiği anlamına geliyor – tüm dövüş sanatlarının en iyi tekniklerinin bir karışımı.

Bu nedenle bu günlerde bir spor olmasının yanı sıra, MMA kendi başına bir dövüş sanatları tarzıdır ve UFC, sporun en büyük organizatörü ve organizasyonu olup, dünyanın her yerinden en iyi savaşçıları çekmektedir.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu