Ultimate Frizbi Kuralları

Tarihçesi

Ultimate Frizbi artık birçok ülkede Frisbee’nin tescilli bir ticari marka olması nedeniyle daha az çekici “Ultimate” olarak biliniyor. Netball, futbol (futbol) ve Amerikan Futbolu ile benzerlik gösteren hızlı tempolu bir spordur. ABD’de yaklaşık beş milyon kişi tarafından ve İngiltere ve diğer Avrupa ülkelerinde liglerle oynanan Ultimate. Frizbi’nin mütevazi kökenlerinden çok uzak bir ağdır.

Birçok icatta olduğu gibi, Frisbees’in nasıl ortaya çıktığı konusunda bildirilen çok sayıda varyasyon vardır, ancak yaygın olarak kabul edilen versiyon. 1920’lerde boş metal pasta tenekeleri üniversite öğrencileri tarafından atılan Frisbie Baking Company’den gelmesidir. Daha sonra, 1948’de Walter Morrison geliştirilmiş aerodinamik özellikli plastik bir versiyon icat etti ve ardından Pluto Tabağı’nı takip etti.

Ultimate, 1967’de Columbia Lisesi öğrencileri tarafından kuruldu ve 1979’da şu anda USA Ultimate olan Ultimate Players Association kuruldu. Eğlence için oynanan ve giderek daha iyi sporcuları çeken. Ve daha rekabetçi bir şekilde oynanan rahat bir spor olarak spor ilk yıllarından itibaren büyüdü.

Oyunun Amacı

Ultimate’ın amacı, uçan diski, sahadaki son alanda bir oyuncuya geçirmektir ve böylece bir gol atılır. Rugby ve Amerikan Futbolu’nda olduğu gibi, sahadaki son 18m sonlar skorlama bölgeleridir. Kazanan genellikle hangi takımın belirli sayıda gol atarsa. Veya hangi takım belirli bir zaman diliminde en fazla gol atarsa ​​karar verir.

Oyuncu ve Malzemeleri

Sporun güzelliklerinden biri, ucuz bir disk ve ilkel bir oyun için yeterli bir açık alan ile çok az ekipmana ihtiyaç duyulmasıdır. Ultimate, yedi oyuncunun iki tarafı arasında oyuncu değişikliğine izin verilen ve böylece bir disk, yedi önlük ve uzakta olduğunuz bir alanla yarışıyor!

Saha 100 metre uzunluğundadır ve endonlar her iki uçta 18 metre derinliğindedir. 37 m çapındadır ve bir düzenleme diski 27,3 cm çapındadır ve 175g ağırlığındadır.

Puanlama

Puanlar, diski uç bölgedeki oyuncularınızdan birine havadan geçirerek puanlanır. Skor almanın tek yolu bu, oyunu anlamak ve oynamak için çok basit bir hale getiriyor.

Oyun Nasıl Kazanılır?

Oyunlar genellikle 15 veya bazen 17 hedefe ulaşmanın ilk tarafı olarak oynanır, ancak takımlar arasında herhangi bir sayı kararlaştırılabilir. Bazen oyunlar 15 dakikalık iki periyotta ve beş dakikalık bir devre arası ile oynanır. Bu oyunlarda en çok gol atan taraf kazanan sayılır.

Ultimate Frizbi Kuralları

Maç, bir tarafın diğerine fırladığı bir “çekme” ile başlar.
Bir oyuncu diskle çalışamaz ve bir bacağında (la netball) dönebilmesine rağmen, alır almaz durmalıdır.
Bir pas yere çarptığında, ele geçirilir veya sınırların dışına taşınırsa, diğer tarafa geçer.
Topa sahip olan bir oyuncunun diski geçmesi için 10 saniyesi vardır ya da eline muhalefetini bırakırlar.
Savunmacı (işaretleyici) sayımı yapar (durma sayısı).
Ultimate temassız bir spordur ve savunmacılar disk tutucunun sadece üç metre yakınında durabilir.
Oyuncu değişikliği sadece bir gol atıldıktan sonra (ve atıştan önce), sakatlanan bir oyuncuyu değiştirmek için veya oyun sürelerinden sonra, zaman aşımı sırasında değil.

Ultimate kendi kendini idare eder ve kökenlerini ve özgür ruhlu itibarını gösteren Oyun Ruhu’na (SOTG) büyük saygı duyulur. Sadece faul olan bir oyuncu faulü arayabilir veya itiraz edebilir ve güçlü bir saygı ve sportmenlik ruhu talep edilir. Diğer birçok sporcu dikkat çekmek için iyi yapabilirdi.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu