Voleybol Kuralları

Tarihçesi

Oyun voleybolu varyasyonları 1895’ten beri dolaşımda. Oyun o zamandan beri gelişti ve sporun ilk Olimpiyat oyunlarına girdiği 1964’te oldu. Spor artık dünyanın dört bir yanından gelen ulusların profesyonel olarak yarıştığı küresel bir takibe sahip. Sporun zirvesi Olimpiyat Oyunlarında geliyor ve en iyi oyuncular genellikle şovdaydı.

Amacı Nedir?

Voleybolun amacı, rakiplerinizin yarısında sıçramaya çalışırken, kortun ortasından geçen ağ üzerinden voleybol topuna vurmaktır (sadece ellerinizi kullanarak). Rakip takım topu iade etmeden önce topun sıçramasını önlemeye çalışmalıdır. Oyunlar en iyi 3 veya 5 set halinde oynanır ve oyun sonunda en fazla sete sahip olan takım kazanır.

Oyuncu ve Malzemeleri

Voleybol Sahası Ölçüleri

Her takımın aynı anda bir sahada 6 oyuncusu vardır. Oyun boyunca yedekler kullanılabilir. Profesyonel karma seks takımları yoktur. Her oyuncu, hücum bölgesinde (ağın yanında) veya savunma bölgesinde (kortun arkasında) bir pozisyon alır. Her bölgede üç oyuncu vardır ve her noktadan sonra saat yönünde döner.

Saha dikdörtgen şeklindedir ve 18m x 9m ölçülerindedir. Saha boyunca koşmak, topu 8 inç çapında ve 250 ila 280 Gr ağırlığında 2.43m yüksekliğindeki bir ağdan oluşmaktadır. Sahanın ana hatları etrafında sınırların dışında bir alan vardır ve eğer top bu bölümlerde sıçrarsa, rakip takıma bir puan verilecektir.

Her takım, her biri 30 saniyelik set başına iki zaman aşımı süresi kazanır. Her setten sonra, daha önce kaç tane kullanıldığına bakılmaksızın zaman aşımı miktarı ikiye geri döner.

Puanlama

Bir puan kazanmak için top, rakiplerinizin yarısında belirtilen bölüm içerisinde yere çarpmalıdır. Ayrıca, rakibinizin ana hattınızdaki yarısına çarpmadığı ya da rakibin topu ağa vurmadığı bir puan kazanabilirsiniz. Her iki takımda da bir sayı yapılabilir.

Servis yapan bir oyuncu bunu taban çizgisinin arkasından yapmalıdır ve aşırı veya koltuk altı eylemi kullanabilir ve sadece el ile vurabilir. Servis yapıldıktan sonra sunucu oyun içi ekibine katılıp savaşabilir.

Her takımın topu geri göndermeden önce üç kez topa vurmasına izin verilir. Bir oyuncunun arka arkaya iki kez topa vurmasına izin verilmez. Top sınır çizgisine çarparsa, top oyunda kabul edilir. Savunma ekibi zıplayabilir ve topu kendi sahasının yanına geri döndürmeyi engelleyebilir. Bir blok girişimi yapılırsa ve top rakiplerinin yarısında sıçrarsa, bir puan verilir. Bloktan sonra top zıplarsa, rakip takıma bir puan verilir.

Her oyun 25 puana oynanır ve iki puan net olmalıdır. Eğer skorlar 24-24’e ulaşırsa, bir takım iki takım önde oluncaya kadar oyun oynanır.

Oyun Kazanmak

Oyunu kazanmak için rakiplerinizden daha fazla puan almalısınız. En iyi 3 veya 5 set oynanır ve kazananlar gerekli sayıda sete ulaşan ilk takım olur.

Voleybol Kuralları

 • Her takım 6 oyuncu ve 6 oyuncudan oluşur. Oyuncular istedikleri zaman değiştirilebilir, ancak geri döneceklerse sadece onları değiştiren oyuncu için değiştirilebilirler.
 • Her takım topun geri gönderilmesinden önce üç defa topa vurabilir. Savunma ekibi daha sonra topa en fazla üç kez vurarak topu engelleyebilir veya geri döndürebilir.
 • Oyunlar 25 puana kadar oynanır ve 2 net puan ile kazanılmalıdır.
 • İhlaller aşağıdakiler için çağrılacaktır:
  • Topa servis yaparken taban çizgisinin üzerinden geçmek.
  • Top ağa vurur ve ağın üzerinden geçemez (Top ağa vurursa ve yine de ağın üzerinden geçerse, bu tamamen yasaldır).
  • Oyuncuların topla taşınmasına, avlanmasına veya koşmasına izin verilmez.
  • Oyuncular ağa vücudun herhangi bir bölümü ile dokunmamalıdır. Eğer ağın tersi yerine onlara vurduğu söylenirse, o zaman bu tamam.
  • Top ağın altından geçemez.
  • Oyuncular ağ üzerinden uzanıp topa vuramazlar.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu