Wakeboarding Kuralları

Wakeboarding Kuralları Genel Bakış

Tüm ekstrem sporlar yüksek derecede hazırlık, fiziksel ve duygusal güç ve dayanıklılık gerektirir. Wakeboarding bu tür sporlardan biridir. Bu sporda, oyuncu 30 ila 40 km / saat hızla hareket eden bir motorlu teknenin arkasında çekilen düz ve uzun bir wakeboard kullanarak su yüzeyinde gezer.

Wakeboarding, 1980’lerde icat edildi. Başlangıçta Skurfing olarak biliniyordu . Spor Avustralya ve Yeni Zelanda’da ortaya çıktı. Başlangıçta, çekme için bağlayıcı olmayan, el şeklindeki tahtalar kullandılar.

İlk wakeboard, Skurfer olarak adlandırıldı ve sivri burunlu, yuvarlak pin sörf tahtası gibi bir sörf tahtası gibi görünüyordu. 1983’te Howard Jacobs, daha küçük sörf tahtalarına rüzgar sörfü ayak kayışları ve kısmi hidro kayar pedler monte ederek birkaç wakeboard oluşturdu. Böyle bir sörf tahtasını önce ek bir karmaşıklıkla şekillendirdi.

Paul Frase, kardeşi Murray ve sponsorluğundaki bir snowboardcu, bu sporu Wakeboarding olarak yeniden adlandırdı . Paul, daha sonra 1991’de dünyanın ilk hiper lite wakeboard’unu üreten, wakeboarding’in simgesi olan Herb O’Brien’a yaklaştı. Hiper lite tahtalar oyunun çok daha kolay başlamasına yardımcı oldu ve sporun popülaritesinin artmasında hayati bir rol oynadı.

Wakeboarding Amaç

Bu sporda, oyuncuların suda çekilen wakeboard üzerinde uygun kontrol ve dengeyi korurken farklı numaralar ve stuntlar yapmaları gerekir.

Oyuncunun kontrolüne ve becerilerine ve becerilerin seçimine ve uygulanmasına bağlı olarak, üç hakemden oluşan bir panel, oyuncuların performansını kaydeder. En yüksek puana sahip oyuncu kazanan ilan edilir.

Wakeboarding Düzenleme Organları

Dünya Skiboard Birliği (WSA) 1989 yılında ilk Dünya Skiboarding Şampiyonası’nın düzenlendiği ve bu oyun X oyunlarına eklendi.

Düzenleyici kuruluş WSA, 1993 yılında, dünya çapında wakeboard sporlarını yöneten, teşvik eden ve büyütmeye ikna eden sürücüler için sürücüler tarafından Dünya Wakeboard Derneği (WWA) olarak yeniden adlandırıldı. Dernek, son 27 yıldan beri bir dizi amatör ve profesyonel wakeboard oyuncusu, kural, yönetmelik ve müsabaka vermiştir.

Uluslararası Su Kayağı ve Wakeboard Federasyonu (IWWF) adlı başka bir düzenleyici kurum, dünya çapında wakeboarding oyun yarışmaları düzenlemektedir. Ayrıca Olimpiyat komitesi tarafından wakeboarding’in resmi ortağı olarak kabul edilmektedir.

Wakeboarding Katılan Ülkeler

Ekstrem bir spor olarak, Wakeboarding şu anda dünyanın en hızlı büyüyen ve en erişilebilir sporlardan biridir. Bu oyunun hızlı büyümesi, onu dünyadaki en ünlü küresel geçmiş zamanlardan biri haline getirdi. Oyunun benzersiz tarzı ve oyunda yer alan serbest stil yaratıcılığı, onu günümüzün en büyük spor fenomenlerinden biri haline getirmiştir.

Wakeboarding’in hem spor hem de eğlence etkinliği olarak çok popüler olduğu ülkelerden bazıları şunlardır: Hollanda, Almanya, Rusya, İngiltere, ABD, Avusturya, Meksika, Polonya, Belçika ve Norveç.

Wakeboarding Ekipmanları

Ekstrem bir spor için gerekli olan ekipman, oyuncunun performansına katkı açısından eşit derecede önemlidir. Wakeboarding, sürücünün macera ve enerjisinin dahil olduğu ekstrem bir oyun olduğundan, sürücünün ekipmanla birlikte konfor seviyesi de önemlidir.

Bakalım, bu oyunda hangi ekipmanların zorunlu olduğunu görelim

Wakeboard

Bu, bu sporun en temel ekipmanıdır. Mevcut levhalar, reçine ile karıştırılmış köpük, bal peteği veya tahtadan yapılmıştır ve cam elyafı ile kaplanmıştır. Bağlama ve kanatçıkların tutturulması için içine metal vidalar yerleştirilmiştir.

Önerilen wakeboard’ların boyutu, sürücünün ağırlığıyla doğru orantılıdır. Tahtanın genişliği, suya oturma şeklini etkiler.

Çoğunlukla tahtanın genişliğinin önemli olduğu alanlar: uç alanı, orta alan ve kuyruk alanıdır. Daha dar uçlar ve kuyruklar panonun daha agresif bir şekilde dönmesine neden olurken, daha geniş kuyruklar ve ipuçları oyuncunun farklı numaralar yapmasına izin verir. Orta alan ne kadar genişse, içeride o kadar sert zıplar ve suda daha yüksekte durur.

Tahtanın uzunluğu, sürücünün sürüş tarzına karar vermede hayati bir rol oynar. Daha küçük bir tahta daha hafif hissedilir ve daha hızlı döner, ancak daha büyük bir tahta yavaş ve sorunsuz bir şekilde hareket ederken inerken zorluk çeker.

Genelde biniciler tarafından kullanılan mevcut wakeboards 5 fit uzunluğunda, 2 fit genişliğinde ve merkezde keskin bir burun ve kuyruklu.

Wakeboards Türleri

Tahtada baştan kuyruğa belirli bir bükülmeye Rocker denir . Rocker tasarımına & Minus’a bağlı olarak genel olarak beş tür wakeboard vardır;

 • Sürekli rocker
 • Hibrit rocker
 • Üç Aşamalı rocker
 • Beş Aşamalı rocker

Sürekli bir rocker, üç aşamalı bir rocker durumunda olduğu gibi, tahtada 2 belirgin virajın olduğu yumuşak bir eğridir.

Sürekli külbütörlü wakboard’lar, su panonun altında herhangi bir kesinti olmaksızın akarken hızlı hareket eder. Üç aşamalı rocker durumunda, kart ön tarafta daha fazla su iter ve bu da sürüşü yavaşlatır.

Üç aşamalı veya beş aşamalı rock’lı tahtalar, numaralar yaparken binicilerin daha yükseğe zıplamasına yardımcı olur. Salıncak ve tahta profili performansı belirler.

Wakeboard Alt Tasarımı

Bir wakeboard olması durumunda içbükey, kanal veya hiçbir şey olabilen farklı taban tasarımları vardır. Bu tasarımlar, tahtaların işlevselliğini ve suda nasıl ilerlediğini tanımlar. Alt kısımdaki içbükeyler kaldırma oluşturur ve kartın su üzerinde yüksek durmasını sağlar.

Tabanın ortasındaki çift içbükey, panonun tekli içbükeylerden daha yüksek oturmasına yardımcı olur. Alttaki kanallar uzun kanat gibi davranır ve wakeboard kenarının daha sert olmasına yardımcı olur. Tahtanın alt kısmının ortasında kanallar olması durumunda, tahta suda mükemmel bir şekilde otururken daha sert kenarlar oluşturur.

Altta özelliksiz bir tahta olması durumunda, tahta, kartın uzunluğu, genişliği ve salıncağı ile sorunsuz bir şekilde hareket eder; hızına karar veriyor. Ekteki yüzgeçler panonun yapısına karar verir.

Wakeboard Yüzgeçleri

Kanatlar, kartın altına sabitlenen ve seyahat sırasında su akışını engelleyen bir çift tutamak görevi gören bir tür wakeboard bileşenleridir. Kanatlar, seyahat sırasında tahtanın kontrollü ileri hareketinden sorumludur.

Konfigürasyonların yanı sıra bu kanatların yerleştirilmesi de sürücünün tercihlerine göre yapılır.

Oyuncunun yaptığı hile türlerine bağlı olarak, farklı kanat türleri değiştirilir. Kanatların kullanımı kolay manevra yapmasını sağlar. Kanatlar tahtanın merkezine ne kadar yakınsa, tahta su üzerinde o kadar hızlı ve iyi oturur ve hareket eder.

Kanatların kuyruğa ve uç kısmına daha yakın yerleştirilmesi durumunda tahta suya daha fazla kancalanır ve iyi oturmaz.

Oyuncunun istediği efekt ve performansına göre oyuncular tarafından farklı tipte kanatçıklar kullanılır.

Wakeboard Yüzgeçlerinin Türleri

Bazı wakeboard kanatçıkları aşağıda açıklanmıştır

 • Uzun tabanlı kanatçıklar – Bu tür kanatçıklar daha iyi serbest kalır ve su üzerinde düz bir şekilde sürerken tahtaya yumuşak bir his verir. Bu kanatçıklar rampalarda ve raylarda iyi durur.
 • Kalıplanmış yüzgeçler – Bu yüzgeçler büyük kanallar gibi görünür ve raylara ve rampalara dayanır. Bunlar diğer türlere göre daha kaygandır.
 • Çok kanatlı kurulumlar – Bu tür yüzgeçler, maksimum saldırganlık çukurunu ve ardından yakalar.
 • Eğimli yan yüzgeçler – Bu tür yüzgeçler bir açıyla eğilir . Tahta düz giderken hareketsiz kalırlar. Ancak sürücü kenarlara yaslanmaya başladığında, bu kanatçıklar tahtanın daha fazla dayanmasına yardımcı olur. Bu tür kanatçıklar sert kenarlar sağlar.
 • Kanat yok – Bazı sürücüler, kablo parkları ve diğer kullanımlar için özel olarak tasarlanmış bir tahta olması durumunda kanatsız tahtalarla gitmeyi tercih eder.

Wakeboard Bağlama

Bağlama, yolculuk sırasında sürücünün ayaklarını yerinde tutmak için kullanılır. Bunlar tahtaya bağlıdır ve oyuncuların ayaklarını tahtaya koymaları gerekir. Sürücü uyanmak için sürerken, uyanmanın enerjisi, sürücünün farklı numaralar yaptığı yerde sürücüyü havada uçurur. Bu hileler temelden ilerlemeye değişir.

Oyuncular tarafından çoğunlukla iki tür ciltleme kullanılır: Açık Parmak ciltleme ve Kapalı Parmak ciltleme. Açık parmak bağları çoğunlukla geniş boyutlu ve daha iyi parmak hareketine sahip ayakkabılara benzerken, kapalı parmak bağlama durumunda parmakları hareket ettirirken tahtaya daha fazla yanıt verir.

Wakeboarding Tekneleri

Wakeboarding tekneleri normal teknelerden farklıdır. Wakeboarding teknelerinde, su yüzeyinden 2 metre yukarıda çekme noktası ile paslanmaz çelik veya alüminyum borudan yapılmış bir Wakeboard Kulesi mevcuttur. Bu tekneler suyu içeride tutmak için yapılmıştır ve bu da onları daha ağır yapar.

Suyu içeride tutarak, bu tekneler suyu dışarı pompalamaya çalışır ve bu da teknenin arkasında büyük dümen yaratır. Ayrıca bu tekneler, oyuncuyu sudan uzak tutmak için yeterince hızlı ivmelenmelerini sağlayan devasa bir motora sahiptir.

Wakeboarding için Tamamlayıcı Ekipmanlar

Wakeboarding için aşağıdaki tamamlayıcı ekipmanlar kullanılır –

Dalgıç Giysisi

Oyuncuların kullandığı ıslak giysiler, soğuk su durumunda vücutlarını sıcak tutar. Bu elbiseler sıkıca oturur ve içeri su girmesine izin vermez.

Bu giysiler çok az su emer. Bazı oyuncular, bacakları ve kol hareketlerini kısıtladıkları için ıslak kıyafet kullanmazlar. Bu takım bazı turnuvalarda zorunludur; aksi takdirde bir zorunluluk değildir.

Can yeleği

Çoğunlukla koruyucu olarak kullanılan bu can yelekleri, oyuncunun suyun üstünde kalmasına da yardımcı olur.

Oyuncunun dengesini kaybederken suya düşmesi durumunda bu yelekler suyun üstünde kalmasına yardımcı olur.

Wakeboard Hattı

Bu, tekne ile oyuncu arasındaki bağlantı hattıdır. Bir ucu tekneye takılıyken, diğer ucunda oyuncunun tutması için bir gidon var.

Wakeboard ipinin uzunluğu 55 ila 75 fit arasında değişir ve oyuncular deneyim seviyelerine bağlı olarak kullanırlar. Biniciler tarafından en yaygın kullanılan ip uzunluğu 24-26 metredir.

Kask

Kask, koruyucu bir önlem olarak kullanılır, çünkü dengeyi kaybetmek ve aşırı hız durumunda düşmek tehlikeli olabilir.

Wakeboarding Oyun Parkuru

Wakeboarding göllerde, nehirlerde ve göl parklarında oynanabilir. Almanya, Fransa, İngiltere, ABD ve Türkiye dahil olmak üzere 30’dan fazla ülkede dünya çapında 250’den fazla uyandırma parkı bulunmaktadır.

Wake Parks

Bol su rezervuarına sahip su kütleleridir. Wakeboarding’de biniciler genellikle bir motorlu tekne tarafından çekilir.

Bu wakeboard göllerinin yüzeyinde, hava hilelerini gerçekleştirmek için kaydırıcılar ve tekmeler gibi farklı engeller vardır.

Kablolu Wakeboarding

Tek bir farkla normal wakeboarding ile aynıdır: Kablolu wakeboarding’de sürücü bir motorlu tekne tarafından çekilmez. Bunun yerine, sürücüyü çekmek için bir havai kablo sistemi kullanılır.

Bir uyandırma parkı, bir tepe kablosunu tutan direklerle çevrili bir göl içerir. Kablo göl çevresinde tasarlanan yönde dönmektedir ve çok sayıda taşıyıcıya sahiptir. Sürücüler bu taşıyıcılara bağlı halatlarla çekilir.

Wakeboarding Püf Noktaları

Snowboard ve sörf yapmaya benzer şekilde, bu sporda da oyuncu tarafından ekstra puan için yapılabilecek farklı hile ve teknikler bulunmaktadır.

Tahta su yüzeyinde ortaya çıkarken, sürücü genellikle wakeboard üzerinde farklı numaralar gerçekleştirir ve bu da stile ve düzgün uygulamaya bağlı olarak ekstra puanlar sağlar.

Bir numara yapmak için sürücünün temel gereksinimi, tahtayı maksimum yüksekliğe zıplamaktır. Tekneye bakarken dümen suyuna doğru ilerlemek topuk kenarı olarak bilinirken, tekneye diğer yönden göğüs tekneden uzağa bakacak şekilde bakmak, ayak kenarı olarak bilinir. Binicinin kenarı, atlamanın yüksekliğine karar vermede önemli bir rol oynar.

Bu wakeboarding püf noktalarından bazıları aşağıda açıklanmıştır –

 • Fashion Air – Bu teknikte, sürücü dizlerini aşağıya bakacak şekilde tutarken tahtayı önce kendi poposuna doğru kıvırır, ardından tahtayı kaldırır. Sürücü havadayken yere inmeden önce bir süre şık bir poz için kendi elini başının arkasına atar.
 • Air Raley – Burada havadayken , sürücü kendi vücudunu su yüzeyine paralel olarak geriye doğru sallar ve ardından tahtayı ve vücudu aşağı doğru sallar. Sürücü daha sonra dümen suyunun diğer tarafına iner.
 • 911 – Hava rallisine çok benziyor. Burada sürücü, havada asılı durumda su yüzeyine paralel olarak geriye doğru sallandıktan sonra kendi vücudunu ayarlamalıdır. Sürücü daha sonra dümen suyunun diğer tarafına iner.
 • Kör Hakem – Bu teknikte, binicinin önce havadayken bir hava ralli yapması ve geri sallanırken 180º arka taraf dönüşü yapması gerekir. Sürücü daha sonra ters yöne bakacak şekilde iner.
 • Krypt – Bu teknikte, havaya uçtuktan ve bir hava rallisi yaptıktan sonra, sürücü inişten önce 180º ön dönüş yapar.
 • Batwing – Burada sürücü, tahta su yüzeyine dik olana kadar tahtayı dikey olarak geriye doğru sallar. Havadayken, sürücü arka elini kullanarak ayaklarının arasında ayak ucunu tutarak bir Indy tutuşu gerçekleştirir.
 • Yüzey 360º – Bu teknikte, su yüzeyinde sürerken, oyuncunun gidonu tutmak için ellerini değiştirirken tahtayı 360º döndürmesi gerekir.
 • Tantrum – Burada, sürücü ilk önce kendi tepe tarafında uyanmaya yaklaşır ve ardından tahtanın yönüne dik olan bir eksende dümen üzerinde bir ters takla atar.
 • Mobius – Burada, sürücü önce Heelside Roll yapıyor, ardından ters çevirirken ön tarafı 360º döndürüyor. Heelside Roll to Revert’in bir uzantısıdır.
 • Whirlybird – Bu numarada , sürücünün bir öfke nöbeti yapması gerekir ve ters takla atarken, gidondaki elini değiştirmeden 360º arka taraf dönüşü yapar. Yani temelde 360º arka taraf dönüşü olan bir öfke nöbeti.
 • Moby Dick – İşte bu numarada, oyuncunun bir öfke nöbeti yapması ve Backflip sırasında gidondaki elini değiştirirken 360º arka tarafa dönmesi gerekiyor.
 • Tweety Bird – Burada sürücü, bir uyanma ve zıplama yardımını almadan bir sema kuşu çalıyor. Binicinin, atlama için tekne hızını ve daha düşük vücut enerjisini kullanması gerekir.
 • Heelside Backroll – Bu teknikte, sürücünün uyanmaya kendi topuk tarafından yaklaşması ve ardından tahtanın yönüne paralel bir eksende dümen suyunun üzerinden geçmesi gerekir.
 • Heelside Roll to Revert – Burada oyuncu önce bir Heelside Roll gerçekleştirir, ardından çevirirken ön tarafı 180º döndürür ve sonra ters yöne bakar.
 • Heelside Roll to Blind – Burada sürücü önce bir Heelside Roll gerçekleştirir, ardından ters yöne dönerken arka taraftan 180º döndürür ve ters yöne bakar.
 • KGB – Mobius’un tam tersi bir numara. Burada sürücü önce Heelside Roll yapar, ardından arka taraftan 360 derece döndürür ve çevirirken.
 • Toeside Backroll – Burada, sürücü ayak ucundan uyanmaya yaklaşır ve ardından tahtanın yönüne paralel bir eksende dümen suyunun üzerinden geçer.
 • Toeside Roll to Revert – Toeside Backroll’un bir uzantısıdır. Burada ayrıca sürücü ilk önce Toeside Backroll gerçekleştirir, ardından ters yöne inerken ön tarafı 180º döndürür.
 • Pete Rose – Burada sürücü ilk önce Toeside Backroll gerçekleştiriyor, ardından 360º önden dönüş yapıyor ve aynı yöne inerken.
 • Ayak Tarafı Frontroll – Burada, sürücü ayak parmağındaki uyanmaya yaklaşır ve tahtanın yönüne paralel bir eksende dümen suyunun tersini çevirir .
 • Tootsie Roll – Toeside Frontroll’un bir uzantısıdır. Burada ayrıca sürücü ilk önce Toeside Frontroll gerçekleştirir ve ters yöne inerken arka taraftan 180º dönüş yapar.
 • Dum-Dum – Burada, sürücü ilk önce Toeside Frontroll gerçekleştirir ve aynı yöne inerken arka taraftan 360º dönüş yapar.
 • Toeside Front Flip – Burada sürücü ilk olarak ayak parmağında uyanmaya yaklaşır ve ardından teknenin yönüne dik bir eksende dümen suyunun tersini çevirir .
 • FruitLoop – Burada sürücü ilk önce Toeside Front Flip yapar, ardından 180º arka taraftan dönüş yapar ve ters yöne bakar.
 • Bel Air – Bu teknikte, sürücü uyanmanın yardımı olmadan bir Öfke nöbeti gerçekleştirir.
 • Air Krypt – Burada sürücü ayak ucunda uyanmaya yaklaşır, ardından teknenin yönüne dik yönde bir hava rallisi yapar, 180º dönüş yapar ve son olarak ters yöne bakar.
 • Board Slide – Bir engelle karşılaşılması durumunda, binici engele yaklaşır ve engel sürücünün ayakları arasında olacak şekilde engele dik bir yönde tahtayı engelin üzerinden kaydırır.

Wakeboarding Grabs

Sürücü genellikle tahtanın farklı kısımlarını ellerini kullanarak tutar. Tahta becerileri dışında, bir binicinin yapabileceği farklı kapmalar vardır –

 • Indy Grab – Sürücünün arka elini kullanarak ayak ucunu kendi ayakları arasında tuttuğu en ünlü yakalama tekniği.
 • Burun yakalama – Burada sürücü, tahtanın burun kısmını tutmak için ön elini kullanır.
 • Nükleer kapma – Burada sürücü, arka elini kullanarak tahtanın burnunu yakalar.
 • Kuyruk yakalama – Burada sürücü, arka elini kullanarak tahtanın kuyruk kısmını yakalar.
 • Kavun – Burada sürücü topuk kenarını kendi ayakları arasında tutuyor.
 • Bayat Balık – Burada binici, arka elini kullanarak topuk kenarını kendi ayakları arasında tutar.
 • Taipan Air – Burada, sürücünün ön eli ön ayağının arkasına uzanır ve bağlar arasındaki parmak ucunu tutar.
 • Kavrulmuş Sığır Eti – Burada binicinin arka eli bacakların önüne uzanır ve tahtanın topuk kenarını tutar.

Wakeboarding Nasıl Oynanır?

Şimdiye kadar bildiğiniz gibi, wakeboarding su sporları güç, dayanıklılık, hız ve hilelerin oyunudur. Bir kişinin fiziksel gücünü iyi bir şekilde uygularken ve sürdürürken, sürücü aslında oyunu tam bir hazırlık ile suda pratik yapmaya başlayabilir.

İşte oyunun başındaki temel adımlar

 • Tahta vücudunuza dik olacak şekilde suya girin.
 • Topuklarınızı tahtanın topuk kenarına yaslayın.
 • Tekneye bağlı wakeboardun kolunu tutun.
 • Hazır olduğunuzda, tekneyi çalıştırması için tekne sürücüsünü belirtin. Tekne yavaşça ayaklarına doğru itilir.
 • Başlangıçta tekne yavaş ve sabit bir şekilde 10-12 mil / saat hızlanarak hareket eder. Tekne yavaş yavaş hızlandıkça su yüzeyine düşüyor.
 • Su yüzeyine çıktıktan sonra, oyuncunun tahtaya daha yakın hareket etmesini sağlamak için bir hızlandırıcı görevi görecek olan ileri bacağınızı kullanarak tahtayı itin. Tahtayı arka ayağınızla itmek tahtayı yavaşlatır ve tahta ile tekne arasında daha fazla mesafe oluşturur.
 • Bir süre sonra halat gerginliğini kullanmak zorunda olmadığınız ancak teknelerin ürettiği dümenlerin sizi ittiği yeri bulacaktır.
 • Konforunuza bağlı olarak, teknenin hızını ve ivmesini kilitleyebilirsiniz.
 • Dizleriniz göğse doğru bükülmüş ve wakeboard ipinin gidonunu tutan kollar ile panoyu yana doğru sürmeye başlayın. Teknenin suya karşı sürtünmesini azaltmak ve su yüzeyinde daha kolay ortaya çıkmasını sağlamak için ayak parmaklarınızı tekneye doğru çevirin.
 • Tahta suyun üzerinde sorunsuz bir şekilde hareket etmeye başladığında, teknenin yarattığı dümen suyuna karşı farklı numaralar uygulayabilirsiniz.

Wakeboarding Kuralları

Sürücüye puan sağlamak için bir jüri paneli var. Sürücünün performansı bittikten sonra jüri, binici tarafından gerçekleştirilen tüm becerileri yazıyor. Puanları işaretlerken aşağıdaki faktörleri de dikkate alırlar:

 • Her numaranın zorluk derecesi
 • Sürücünün stili
 • Uygulamanın düzgünlüğü
 • Sürücünün genel performansı

Aşağıda verilen temel kurallara uyulur

 • Sorunsuz bir hile yapılması durumunda hakemler puanları ekler ve düşme durumunda ceza alırlar.
 • Hakemler, her sürücü için toplam 100 puan üzerinden puan kaydeder.
 • Bir yarış sırasında sürücünün performansını etkileyen talihsiz olayların olması durumunda, bir sürücü yeniden sürüş talebinde bulunabilir.
 • Sürücü hemen ilk yeniden sürüşü yapmalıdır.
 • İkinci tekrar sürüş için sürücüye 5 dakika ara verilir.
 • Bir sürücü rutini gerçekleştirmek için iki geçiş hakkı alır. Rutin sırasında, bir sürücü bir engelin yanı sıra bir düşüşle karşılaşır. Bazı durumlarda iki düşüşe izin verilir.
 • Sürücü, ilk düşüşten sonra tekne tarafından alınır.
 • Sürücü ikinci maçlarında iki kez düşerse, rutin orada biter.
 • Gün batımı ile gün doğumu arasında çekme yasaktır.
 • Bir binici, bir etkinlikten önce kendini kaydettirmelidir.
 • Oyun sırasında biniciler için can yeleği giymek zorunludur.
 • Wakeboard sürüşü sırasında, tekne sürücüsü ve binici, yalnızca onaylanmış sinyalleri kullanarak kendi aralarında iletişim kurmalıdır.

Wakeboarding Şampiyonları

Bildiğiniz gibi, wakeboarding dünya çapında iki büyük kuruluş, WWA ve IWWF tarafından yönetilmektedir. IWWF’nin üye olarak 90 ulusal federasyonu vardır. Dünya çapında farklı wakeboard etkinlikleri düzenlemektedir.

WWA ve IWWF tarafından düzenlenen dünya çapında wakeboard etkinliklerinden bazıları:

 • IWWF Dünya Wakeboard Şampiyonası
 • IWWF Dünya Kupası
 • Nautique WWA Wakeboard Dünya Şampiyonası
 • WWA Wakepark Dünya Şampiyonası

Wakeboarding su sporları, birçok erkek ve kadını maceracı oyunculara ve şampiyonlara dönüştürmüştür. Bu spordaki bazı şampiyonlarla tanışalım.

Wakeboarding Onur Listesi

Birçok wakeboard sporcusu bu ekstrem sporda isim ve şöhret kazanır. Popüler olanlardan bazıları –

Shaun Murray

Kaliforniya’dan gelen bu Amerikan wakeboarder, tüm zamanların en büyük wakeboardcularından biri olarak kabul edilir. Murray’in wakeboarding kariyeri, dört dünya Wakeboarding şampiyonluğu da dahil olmak üzere birçok başarı ile doludur.

O, aynı anda Dünya, Pro Tur ve Ulusal Şampiyon unvanlarına sahip olan tek sürücüdür. Ayrıca wakeboarding koçu olarak çalıştı ve söz konusu sporda bilinen en iyi koç olarak popüler. Şu anda, Murray arkadaşı Travis Moe ile bir uyandırma kampı yönetiyor.

Darin Shapiro

Tüm zamanların en başarılı wakeboardcularından biridir. Darin Shapiro, Orlando, Florida’dan. 20 yılı aşkın uzun kariyerinde Shapiro, 12 dünya şampiyonluğu ve üç X Games unvanı dahil olmak üzere çok sayıda ödül kazandı.

70’den fazla Pro Tour galibiyeti kazandı ve bu oyundaki en başarılı oyuncu. 2010 yılında Su Kayağı Onur Listesi’ne giren ilk profesyonel wakeboardcuydu.

Harley Clifford

O, Redland Körfezi’nde doğmuş ve fırtına ile wakeboarding yapan genç bir Avustralyalı wakeboardcudur. 2009 Pro Tour, 3X King of Wake Championship, 3X Pro Wakeboard Tour Championship, 3X World Champion, Double or Nothing Championship ve BROstock Championship’i kazandı.

En iyi tarzı Zoolander ve su kayağı dışında bisiklet sürmeyi de seviyor. Wakeboard’a çok küçük yaşta başladı ve her zaman yeni numaralar öğrenmekten hoşlanıyor.

Dallas Cuma

Dallas, Florida’dan bir Amerikan wakeboardcudur. En İyi Kadın Aksiyon Sporları Sporcusu için ESPN ESPY Ödülü, 4 X Games altın madalyası ve diğer çok sayıda Dünya Şampiyonluğu kazandı.

Dallas on üç yaşındayken wakeboard yapmaya başladı. Bir yıl içinde profesyonel düzeyde ata binmeye başladı. X Games’in en genç gümüş alıcısıdır. 2013 yılında Masters Champion, IWSF Dünya Kupası Şampiyonu ve Dünya Kupası Singapur’da birinci sırada yer almaktadır. 2000 yılından beri aktiftir.

Meagan Ethell

Meagan, 1997 doğumlu Illinois’li Amerikan wakeboardcudur. 2012 yılında Wake Games, Masters, Worlds ve Queen of Wake unvanlarının gururlu bir kazananıdır.

2014 yılında Wake Games, Wake Open ve Cable Nationals ödüllerini de kazandı. 2014 yılında Wakeboarding Magazine Yılın Kadınlar Wakeboarder’ı seçildi. WWA Wakeboard Dünya Serileri’nde ikinci oldu. O, Dallas Friday’den sonra bugün en umut verici wakeboardcudur.

Raimi Merritt

Raimi, Florida’dan bir Amerikan wakeboardcudur. Dokuz yaşından çok genç yaşta bu ekstrem su sporuna aşık oldu ve amatör olarak oynamaya başladı. Amatör turnuvaları kazanmaya başladı.

2009-2013 döneminde Yılın Kadın Binicisi seçildi. 2012-2014 yılları arasında kadınlar yanlısı ligde birinci oldu. Toplam 10 Dünya Şampiyonası kazandı. Aşırı cüretkar içgüdüye sahip çok ünlü bir profesyonel wakeboardcudur.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu