Wally Ball Kuralları

Oyun Tarihi

Wallyball, hem erkek hem de kadın cinsiyetlerin yanı sıra çok çeşitli yaşlarda oynanan hızlı, dinamik ve heyecan verici bir spordur. ‘Geri tepen voleybol’ olarak da bilinen voleybolun yakın bir akrabasıdır ve birçok kural, teknik, oyun ve özelliği paylaşır.

Bununla birlikte, bazı temel farklılıklar vardır, asıl olan oyuncuların duvarları kullanmasına ve topu dışarı atmasına izin verilmesidir. Bu onu özellikle hızlı tempolu bir spor yapar ve yüksek düzeyde fitness ve el / göz koordinasyonu gerektirir.

Wallyball sporunun genellikle Joe Garcia tarafından yaratıldığı düşünülür, ancak aslında Calabasas Racquetball Club’dan Bill Dejonghe olarak bilinen bir beyefendi tarafından tasarlandı. Yaz aylarında kulübün kullandığı sayılar düştüğünde, oyunu daha fazla iş getirmenin bir yolu olarak tasarladı.

Joe Garcia kulübün profesyonelliği olduğu ilk günlerde yer aldı ve oyunu popülerleştiren ve ana akım haline getiren oydu ve bugünkü başarısından büyük ölçüde sorumlu. Oyunun artık kendi belirlenmiş kuralları ve yönetmelikleri var, dünyadaki ülkelerde oynanıyor ve Amerikan Wallyball Derneği tarafından denetleniyor

Oyunun Amacı

Wallyball’un amacı, bir takımın rakip takımını onlardan daha fazla puan atarak yenmektir. Oyuncular bunu aslında normal bir voleybol oyunu oynayarak, ancak duvarlardan topa vurmasına izin verilen bir raketbol sahasında oynayarak yaparlar.

Voleybolda kullanılan geleneksel stratejilerin birçoğu, bir takımın belirli savunma ve saldırı görevlerini tanımlama ve topa vurmadan önce kullanılan dokunma sayısının geniş bir varyasyonunu kullanma gibi bir takımın zaferini sağlamak için wallyball’da çalışabilir. Bununla birlikte, topun üzerine herhangi bir tür eğri koyma teknikleri, sivri uç veya boya fırçası tekniği gibi büyük ölçüde yasadışıdır. Döndürmeye izin verilir, ancak ancak topun ortasından vurulmasıyla yapılır.

Oyuncular ve Malzemeler

Amerikan Wallyball Birliği’ne göre Wallyball, her iki tarafta da dört ila dört oyuncu ile oynanıyor, ancak daha fazlası tarafından oynanabilir. Wallyball’u dünya çapında tanıtmakla görevlendirilen organizasyon, kural kitabını her iki tarafta beş veya altı oyuncunun bulunduğu oyunlar için kurallar içerecek şekilde genişletti.

Wallyball oynamak için gereken ekipman minimaldir ve gerçekten sadece bir saha ve bir toptan oluşur. Wallyball bir raketbol sahasında oynanır ve böylece kortun ortasında bir bölme çizgisi ve 3 feet yüksekliğinde bir ağ ile 40 feet x 20 feet’dir.

Wallyball’da kullanılan top 25 ila 27 inç arasında olmalı ve 9 ila 10 ons ağırlığında olmalıdır. Düzenli bir voleybol bu şartlara tam olarak uydukları için kullanılabilir.

Oyunu Puanlaması

Wallyball’da puanlama Voleybol’da kullanılana benzer, ancak biraz farklıdır ve hız puanlaması olarak adlandırılır. Aslında, voleybolda her noktada puan alırken, Wallyball’da sadece servis yaparken puan alırsınız. Her takımda bir takım donma noktası olarak bilinen noktaya ulaşıncaya kadar puan kazanılır.

Donma noktası, oyunu kazanmak için gereken puan sayısından üç puan daha azdır ve bu gerçekleştiğinde, bir sonraki tarafa bir puan verilir ve daha fazla puan kazanmak için her takımın servis yapması gerekir.

Bu puanlama yöntemi voleybol deneyimi olan herkese çok tanıdık olsa da, yabancılara alışmak biraz zaman alabilir. Bununla birlikte, bir kez eylemde görüldüğünde, çok açık hale gelir ve basitliği ve etkinliği görülebilir.

Oyun Nasıl Kazanılır?

Bir takım oyunu kazanmak için gereken sayıya ulaştığında Wallyball maçı kazanılır, bu da oyuna bağlı olarak 15, 18 veya 21 puan olabilir. Takımlar ayrıca iki puan kazanmalıdır, bu da bazı oyunların bu puan sınırlarının ötesine geçebileceği anlamına gelir.

Wally Ball Kuralları

 • Wallyball’un tüm oyunları 15/18/21 puanla ilk takım bazında oynanır ve iki puan önde kazanan ilan edilir. Puan sayısı maçın oynandığı oyun / lig / turnuva tarafından belirlenir.
 • Tüm Wallyball oyunları, ilgili tüm işaretlerle ve mahkemenin ortasındaki yerden 3 feet yüksekliğinde resmi bir raquetball kortunda oynanmalıdır.
 • Tüm maçlar üç oyunun en iyi ikisinden oluşur.
 • Tüm oyuncular şort, tişört ve antrenman ayakkabısı olan doğru kıyafetleri giymelidir.
 • Her takım iki, üç veya dört oyuncudan oluşacaktır.
 • Her takıma maç başına 30 saniyelik iki mola süresi verilir.
 • Maçtan önce, hangi takımın önce veya hangi tarafın mahkeme tarafına seçileceğini belirlemek için bir para atılır.
 • Servis, topu ağın rakip tarafına göndermek için bir el veya kolun herhangi bir kısmı ile topa vurarak oynanır.
 • Servis siparişi şöhret boyunca saklanmalıdır.
 • Top, muhalefetin arka duvarına veya tavana çarptığında sınırların dışına çağrılır.
 • Ağa dokunmayan veya ağdan geri dönen herhangi bir top, servis olmadığı sürece tekrar oynanabilir.
 • Top oyunda iken oyuncular ağın herhangi bir bölümüne dokunmamalıdır. Bunu yaptığınızda arıza olarak adlandırılacaktır.
 • Top oynarken, her takımın topu ağ üzerinden rakip takımın yarısına oynamadan önce üç dokunuşa izin verilir.
 • Oyuncuların topu tutmasına, kaldırmasına, kepçesine veya topu taşımasına izin verilmez ve bunu yaparlarsa hata olarak adlandırılırlar.
 • Savunma ekibi topa rakip tarafından servis verildiğinde veya topu sökerken veya topla üç temas halinde olduğunda topu engelleyebilir.
 • Tüm oyuncular kendilerini sporcu gibi davranmalıdır.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu