Wiffle Ball Kuralları

Tarihçesi

Wiffleball, beyzbol oyununun basitleştirilmiş bir versiyonudur ve oyunun hem kapalı hem de açık havada. Genellikle kapalı alanlarda oynanmaya uygun minyatür bir versiyonu olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu basitleştirilmiş beyzbol oyunları on yıllardır şu ya da bu şekilde mevcuttu, ancak. Wiffle Ball’un modern oyunu 1953’te David Mullany adında bir beyefendinin 12 yaşındaki oğlu için. Kolayca kavisli bir top tasarlamasıyla ortaya çıktı.

Oğlu ve arkadaşları greve ‘koklama‘ dedikleri için top kısa süre sonra Wiffle Ball‘a vaftiz edildi. Kısa süre sonra bir marka izledi. Oyun, farklı puanlama bölgeleri olan üçgen bir sahada oynanır. Oyun alanının boyutu, bir oyunun oynandığı alanın boyutuna bağlı olarak değişebilir.

Oyunun başlangıcından beri, oyunun popülaritesi hızla büyüdü. Ve arka bahçelerde, şehir sokaklarında, plajlarda ve nesiller boyu eğlence spor sahalarında oynandı, bu güne kadar popüler kaldı. Bir Dünya üflemek Topu Şampiyonası 1980 yılından beri oynanmaktadır.

Oyununun Amacı

Wiffle Ball’daki her takımın amacı rakiplerinden daha fazla koşu yapmak ve böylece oyunu kazanmak. Wiffle Ball’un kendisinin de baskın bir amacı var ve bu çok az ekipman gerektiren. Ve çok çeşitli yerlerde güvenli ve keyifli bir şekilde oynanabilen minyatür bir beyzbol oyunu.

Oyuncuları ve Ekipmanları

Wiffle Ball için gereken ekipman minimaldir. En az bir Wiffle Bat gereklidir (oyun bir süpürge sapı veya başka bir değiştirme şekli ile oynanabilir) ve birkaç Wiffle Balls (bir kişinin kaybolması veya kırılması durumunda) gereklidir.

Wiffle Ball 2 ila 10 oyuncu ile oynanabilir. Sadece 2 oyuncu ile, biri vurucu ve sürahi biridir. 10 oyuncunun tam bir tamamlayıcısı ile, oyun alan oyuncuların her birine bir rol veya bölge atanabilir. Yani ev koşusu bölgesi, üçlü bölge, çift bölge, sürahi ve yakalayıcı. Oyun sırasında her oyuncu kendi bölgesinde kalmalıdır.

Oyun Puanlama

Puanlama Wiffle Ball’da bir rakip oyuncu tarafından ele geçirilmeden işaretlenmiş bir bölgeye topa vurarak yapılır. Topun tek bölgeye vurulması, oyuncunun bir üssü ilerletmesini sağlar. Çift bölgeye vurmak iki üs ve üç üç üs ilerlemesini sağlar. Üçlü bölgeyi geçmek bir ev koşusudur. Devreyi tamamlayan ve son üssü aşan her oyuncu, takım için bir koşu puanı alır.

Oyun Nasıl Kazanılır?

Her iki takım da kararlaştırılan vuruş sayısını (genellikle altı) tamamladıktan sonra, en fazla koşu sayısına sahip takım kazanan ilan edilecektir.

Oyun sonunda koşu sayısı aynı ise oyun çekilir. Bazı Wiffle Ball ligleri berabere kalan oyunlara izin verir. Ve puanlar iki takım tarafından eşit olarak paylaşılırken. Diğerleri her biri bir inning üzerinde ısrar eder ve en yüksek puan kazanan ilan edilir.

Wiffle Ball Kuralları

 • Wiffle Ball takımları 1 ile 10 oyuncu arasında numara oluşturabilir
 • Kimin yarasalara ve kimin tarlayacağına karar vermek için. Bir bozuk para atılmalı ya da Rock, Kağıt, Makas oyunu gibi başka bir karar verme yöntemi yapılmalıdır.
 • Her hamur, sürahiden üç topla karşı karşıyadır ve topu puanlama bölgelerinden birine vurmaya çalışmalıdır.
 • Bu üç atışta topa vurulmaması meyilli dışarıya çıkacaktır.
 • Beyzboldan farklı olarak, çalma üsleri yoktur ve üsler arasındaki hareket sadece bir atış atışında yapılabilir.
 • Topun tek bölgeye vurulması, oyuncunun bir üssü ilerletmesini sağlar, çift bölgeye vurmak iki üs ve üç üç üs ilerlemesini sağlar. Üçlü bölgeyi geçmek bir ev koşusudur.
 • Üslerde dolaşan her oyuncu, takım için bir koşu puanı alır.
 • Wiffle Ball’da olmanın iki yolu var. Yakalanmak veya sallanmak ve üç kez eksik olmak.
 • Tüm meyvelerin sırası geldiğinde veya üçü ‘dışarıdaysa’ bir vuruş sırası yükselir. O zaman muhalefet onların iniş sırası.
 • Her iki takım arasında başka bir sayı kararlaştırılabilse de. Her takımda genellikle 6 olmak üzere üzerinde mutabık kalınan inning sayısı olacaktır. Oyunlar ayrıca belirli bir süre içinde, genellikle 55 dakika oynanabilir.
 • Oyunun sonunda kazanan en fazla koşuya sahip olan takımdır. Bazı ligler puanların bölündüğü çizilmiş oyunlara izin verir, ancak çoğu ligde. Ve gayri resmi oyunda her takım için başka inning’ler olur. Ve takım bu sırada en fazla koşuyu kazanan takım ilan edilir.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu