Wushu Kuralları

Tarihçesi

Wushu kelimesi iki Çince kelimenin birleşiminden gelir: Wu , ‘savaş’ ve Shu ‘sanat’ anlamına gelir. Wushu, Çin dövüş sanatlarından türetilmiştir. Çok sayıda stilde oynanır; silahlarla veya çıplak elle. Oyunda kullanılan silahlar kılıç, geniş kılıç, kısa kılıç, düz kılıç, mızrak ve alettir. Wushu iki veya daha fazla kişi tarafından oynanır.

Bu oyun medeniyetin doğuşundan beri var. Zamanla yavaş yavaş gelişti. Başlangıçtan beri, Wushu sadece bir kendini savunma aracı olarak değil, aynı zamanda bir bireyin iç dünyasını gerçekleştirmek için tüm dünyada uygulanmaktadır. İzleyicilerin oyuncuların vücut diline hayran kalması için oynanır. O günlerde insanla hayvan arasındaki dövüş tekniklerinin bu oyunun temelini oluşturduğuna inanılıyor.

Kısa süre sonra bu oyunun popülerliği Japonya, Kore ve diğer Uzak Doğu ülkelerine yayıldı. Oyunun ilk amacı kişiye gerçek insan ruhunu ve ardından teknikleri öğretmekti. Kemerler, üniformalar gibi diğer kıyafetler daha sonra ona resmi bir spor biçimi vermek için eklendi.

Temel Tipleri

İki önemli Wushu türü vardır

Sanshou

Bu tür Wushu’da katılımcılar Wushu hareketlerini kullanarak birbirleriyle güreşirler.

Taolu

Saldırı ve savunma ilkelerine göre koreografiye tabi tutulmuş ve şekillendirilmiş el, bacak, süpürme, zıplamalar, duruşlar ve ayak hareketlerinin sorunsuz bir şekilde birbirine bağlanmasını içerir.

Amaç

Wushu, hakem ve hakemlerden oluşan bir takımın varlığında belirli bir süre oynanır. Jüri, performansı tüm zaman boyunca gözlemler. Bir bireye veya bir takıma, alınan zamana, yapılan hatalara, hareketlerin düzgünlüğüne, takım durumunda katılımcılar arasında senkronizasyon ve koordinasyona, iyi bir dengeye sahip olma, uyulan veya ihlal edilen kurallar ve diğer önemli işaretleme ölçümlerine göre puan verirler.

Bir oyuncu olarak bireysel olarak veya bir oyuncu takımı olarak gerçekleştirilir. En yüksek puanı alan oyuncu veya takım kazanan ilan edilir.

Düzenleyici Organlar

Uluslararası Wushu Federasyonu (IWUF), rekabetçi Wushu’yu teşvik etmek amacıyla 3 Ekim 1990’da Pekin, Çin’de kurulmuş uluslararası bir spor organizasyonudur. Federasyon, 1992’den beri Wushu’yu bir gösteri oyunu haline getirmek için aktif olarak çalışıyor. Federasyon ayrıca dünyanın dört bir yanındaki diğer federasyonların Wushu yarışmaları ve etkinlikleri düzenlemelerine yardımcı oluyor.

Avrupa Wushu Federasyonu, Hindistan Wushu Derneği, Pakistan Wushu Federasyonu, Wushu sporu için alan bazlı düzenleyici kurumlardan bazılarıdır.

Katılan Ülkeler

Wushu, zarif hareketler ve sanatsal gösterilerine güçlü bir vurgu ile dövüş sanatları etkinliğine girer. 1991’de Dünya Şampiyonalarına girişinden bu yana, bu oyunun farklı ülkeler tarafından popülerliği ve talebi katlanarak arttı. Pek çok Asyalı ve Asyalı olmayan ülke bu oyun kategorisine aktif olarak katılır. Hakim Asya ülkelerinden bazılarının listesi Çin, Malezya, ABD, İtalya ve Vietnam’dır.

Wushu’da madalya listesinin başında yer alan ülkeler Çin, Vietnam, İran, Hong Kong, Singapur ve Rusya’dır.

Kullanılan Malzemeler

Bir tür dövüş sanatları olduğu için, oyuncuların hareketlere müdahale edebilecek veya vücudu ağırlaştırabilecek çok fazla ekipman giymeleri gerekmemektedir. Ancak yumruklardan ve vuruşlardan korunmak için bazı ekipmanlara ihtiyaç vardır. Wushu oynamak için kullanılan ekipmanı görelim.

Boks Eldivenleri

Bunlar, Wushu’da rakibe saldırmak ve onu savunmak için kullanılan normal boks eldivenleridir. Sanshou oyuncularının onları giymesi gerekiyor.

Baş Muhafız

Bu, kafayı rakibin saldırısından korumak için kullanılır. Bu ekipman güvenlik amacıyla kullanılır. Sanshou oyuncularının onları giymesi gerekiyor.

Diş Muhafızları

Dövüşte kişinin dişlerine şiddetli bir darbe gelebilir. Bu yüzden onları korumak için, boksör gibi diş koruyucuları takmak gerekiyor. Sanshou oyuncularının diş koruyucuları takması gerekir.

Göğüs Koruma

Bu, güvenlik amaçlı başka bir ekipmandır ve en önemlisidir, çünkü boks yapmaktan farklı olarak rakibin darbesi esas olarak rakibin göğsündedir. Bu nedenle, bir Wushu savaşçısı göğüs koruması takmalıdır.

Shin Pad

Bu ped eğitim amaçlıdır. Bu ekipmanla pratik yaparak, bir kişi veya bir stajyer dirseğinde ve hatta uyluğundaki gücünü, potansiyelini ve kasını geliştirebilir.

Kupa Koruyucu

Oyuncuları kasık bölgesinde ağır yaralanmalara karşı koruyan bir tür atletik destekçidir.

Kick Çanta

Bu ekipman deri ve naylondan yapılmıştır. Talaş veya pamuk kesilmiş parça bezlerle doldurulur. Çevresi veya çapı, tekme ve yumruğun bir seferde birleşebileceği 10 fit olacaktır.

Delme Pedi

Aynı zamanda deri ve naylondan yapılmıştır. Yumuşak süngerle doldurulur. Beş parmaklı tutuş olabilecek şekilde yapılmıştır. Ancak, delme sırasında delme gücünün buna göre gelişebilmesi için düz olmalıdır.

Wushu Kılıçları

Wushu’da kullanılan kılıçlar arasında en ünlüleri Daoshu (geniş bir kılıç), Düz kılıç, Taiji kılıcı, Mongun, Memdao kılıcı, Gunshu ve Qianshu’dur. Kılıçlar bazen, Wushu oyuncuları hareket ettiğinde zarifçe sallanan bir püskül veya güzel ipek kumaşla bağlanır.

Wushu Oyun Sahası

Wushu’nun biri Sanshou, diğeri Taolu olmak üzere iki tür olduğunu bildiğimiz için, oyunu yürütmek için farklı oyun alanları var.

Sanshou Oyun Ortamı

Sanshou için yarışma alanı ahşap kullanılarak hazırlandı. Arena 80 cm yüksekliğinde, 800 cm uzunluğunda ve 800 cm genişliğinde olmalıdır. İşte nasıl göründüğü:

Yumuşak paspaslar ve paspasın üzerinde bir kanvas yüzey ile kaplanmalıdır. Ayrıca IWUF logosu platformun ortasında yer almalıdır. Platformun sınırları da 5 cm genişliğinde kırmızı çizgi ile işlenmiştir. Platformun sınırlarının 90 cm içinde, 10 cm genişliğinde kare bir çizgi işaretlenmiştir.

Taolu Oyun Ortamı

Taolu yarışması uzunluğu 14m, genişliği 8m olan bir halı üzerinde yapılmaktadır. 5cm eninde liner kenarı işareti olmalı ve ayrıca uzun kenar çizgisinin ortasında 30cm uzunluğunda 5cm genişliğinde bir çizgi çekilmelidir. Taolu, çim sahada da oynanabilir.

Önemli Terimler

Wushu, Çin’de ortaya çıktığından beri, Çin dili ve kültüründen büyük bir etkiye sahiptir. Wushu’daki hemen hemen tüm terimler Çince’den miras kalmıştır. Birkaç önemli Wushu terimini görelim

Wushu TerimiAnlamı
Wu shuDövüş sanatları
Ji shuTeknik
Lian / Lian WushuWushu’yu Eğit / Pratik Yap
Pao buKoşu
Huo dongIsınmak
Huo dong kai le ma?Yeterince ısınma yaptın mı?
Ya / Ya tuiStreç / Streç bacaklar
Bu faDuruş teknikleri
Shang buÖne çık
Quan / Bu / Tui faYumruk / Duruş / Bacak teknikleri
TiAtmak
CaipanHakem
KaishiBaşla / Başla
Ying le / Dui leKazandı / kaybetti
FenNokta
BisaiRekabet
Di yi / er / san mingBirinci / İkinci / Üçüncülük
Cai FuRekabet için kullanılan üniforma
Qian / Hou saoÖn / Arka süpürme
Teng kongZıpla
TaoluWushu sanatsal performans formları
San daFormlar
Lei taiYarışma alanı
Chang / Nan QuanUzun / Güney Yumruğu
Taiji QuanYavaş ve zarif Wushu hareketleri
Taiji JianÇift ucu düz kılıçlı Wushu
DaoshuGeniş kılıç
JianshuDüz kılıç
GunshuCudgel
QiangshuMızrak
NandaoGüney geniş kılıç
NangunGüney Cudgel

Wushu Nasıl Oynanır?

Wushu, beden ve zihin için hem iç hem de dış bir egzersizdir, bir kişiyi fiziksel ve zihinsel olarak geliştirmede çok etkilidir ve onu herhangi bir savaşa hazır hale getirir. “Wu” kelimesinin beş anlamı vardır: savaş, kavga, dövüş, egzersiz ve dans.

Koşma, koşu, normal ağırlık kaldırma gibi normal dirence karşı günlük antrenman için gerekli olan normal güçtür. Wushu savaşçıları için belirtilmemiştir, ancak daha yüksek bir seviyeye geçmeden önce kişinin normal kondisyona sahip olması gerekir.

Wushu için hazırlanıyor

Maksimum dirence karşı her türlü antrenmanın yapılmasına Maksimum Güç denir . Bu seviye, maksimum güç sınırlarını olabildiğince artırmaları gerektiğinden Wushu savaşçıları için çok önemlidir.

Maksimum gücü artırmak için, Wushu oyuncularının setler halinde belirli bir egzersiz yapması gerekir. Bir set 3-7 kez uygulanmalı ve performans yoğunluğu kademeli olarak düşükten ortaya ve yükseğe doğru değişmelidir.

Maksimum dirence karşı her türlü antrenmanı yüksek hızda yapmak Patlayıcı Gücün bir işaretidir . Üç türe ayrılabilir –

 • Başlama Gücü – Dövüşün başlangıç ​​aşamasında yüksek bir kas gücü geliştirme yeteneğidir.
 • Hız Gücü – Bir kişinin yüksek hızda daha düşük direncin üstesinden gelme yeteneğini gösteren bu güçtür.
 • Kuvvet Hızı – Bir kişinin yüksek hızda ağır direnci yenebilme yeteneğidir. Güç olarak da bilinir.

Temel Hareketler

Wushu, esneklik, güç, mükemmel sıçramalar, kıvrımlar ve dönüşler gerektiren zarif hareketler sergileme sporudur. İşte yeni başlayanların deneyebileceği bazı temel hareketle

Ma Bu – At Duruşu

Neredeyse tüm Wushu rutinleri için kullanılan temel bir duruş. Daha karmaşık hareketler yapmak için ihtiyaç duyduğunuz dengeyi sağlar. Başlamak için, omuzlarınızdan biraz daha geniş olacak şekilde ayaklarınız açık durun. Bir ata binmiş gibi dizlerinizi oturma pozisyonuna getirin. Üst vücut duruşunuzu düz tutun, ancak gerilmeyin.

Gong Bu – Yay Duruşu

Bir ayağınızı diğerinin önünde düz bir çizgide olacak şekilde ileri hamle pozisyonunda durun. Ayak parmaklarınız dışa bakacak şekilde arka ayağınızı hafifçe çevirin. İki topuğun da yerde olsun. Ön bacağınızı yaklaşık 90 derece bükerek kendinizi indirin. Arka bacağınızı uzatın. Vücudunuzun üst kısmını düz ve uzun olarak çekin ve dümdüz karşıya bakın.

Xie Bu – Kalan Duruş

Sağ ayağınızı sol ayağınızın üzerinden geçirin. Sol dizinize rahatça oturun ve her iki bacak arasında boşluk kalmamasını sağlayın. Düşmeyi önlemek için iyi bir denge sağlayın. Vücudunuzu indirirken sol topuğunuzu yerden kaldırın. Vücudunuzun üst kısmı düz ve çenenizi dik tutarken başınızı sola çevirin. Yumruklarınızı kalçalara yerleştirin. Dirseklerinizin içeri girdiğinden ve bileklerinizin yukarı baktığından emin olun.

Ce Chuai Tui – Yan Vuruş

Elleriniz belinizde ve bilekleriniz yukarı bakacak şekilde dik durun. Yumruk yapın ve dirseklerinizi vücudunuza yakın tutun. Bir ayağınızı diğerinin biraz arkasına yerleştirerek, biraz hazırlık ivmesi kazanmak için biraz eğilin. Bu kuvveti kullanarak arkadaki bacağı yanlara doğru tekmeleyin. Vuruş, gidebildiğiniz kadar yüksek olmalıdır.

Tan Tui – Keskin Tekme

Dik durun ve sağ kolunuzu göğsünüzün önünde uzatın. Elinizi bileğinizde parmaklarınız yukarı bakacak şekilde bükün. Sol elinizi yumruk şeklinde sıkın. Sol dirsek içeri doğru ve bilek yukarı bakacak şekilde sol elinizi kalçalarınıza yerleştirin. Sol ayağınızı bir adım öne koyun ve kalçanıza ulaşmak için sağ dizinizi önünüze kaldırın. Tek bir güçlü hareketle, düzleştirmek için sağ alt bacağı dışarı doğru tekmeleyin. Sağ bacağınızı yere paralel tutun. Vuruş sırasında kollarınızı da hareket ettirin.

El Hareketleri

Wushu’da kullanılan çeşitli el formları vardır –

 • Kanca Yumruk
 • Avuç içi
 • Yumruk

Dövüş sırasında, farklı el pozisyonlarına el formları denir .

Kanca

Bu duruşta, tüm parmaklar ve baş parmaklar bir el formu oluşturacak şekilde birleştirilir ve bilek içe doğru bükülür. Parmaklar aşırı bükülmemelidir.

Avuç İçi

Burada başparmağınızla birlikte beş parmak bükülür. Avuç içi kullanımının değişmesi ile baş parmak gerilerek ‘V’ şekli oluşturulur.

Yumruk

Normal yumrukta olduğu gibi, parmaklar baş parmak ile işaret parmağı ve orta parmağın eklemi boyunca sıkıca sıkılır.

Vücut Duruşları

İşte dövüşten önce alınacak bazı vücut duruşları.

Ayakta Pozisyon

Bu pozisyonda, düz vücut ile omuz hizasına kadar bacaklar açık durmalısınız.

Hareket Uygulaması

Her şeyden önce, ayak parmaklarımızın, kalçalarımızın ve ikinci omuz rotasyonunun pozisyonunun farkında olmalısınız. Eller omuzlarınızda serbest hareket edebilecek durumda olmalıdır.

Dikkat

Hem kollar hem de dizler düz olmalıdır. Ayrıca hareketler sırasında her iki kolun zıt olması gerekir.

Omuzların Dönmesi

Ayakta Pozisyon

Bacaklarınızı omuz ile düz bir pozisyonda tutun.

Hareket Uygulaması

Her iki elinizi de başa doğru uzatın ve sağdan sola ve yukarıdan aşağıya seri olarak hareket ettirin. Ayrıca onları ileri geri hareket ettirebiliriz. Sadece bedeninizi değil zihninizi de rahatlatacaktır. Her iki kolu da gevşek ve düz tutun ve gövdenin önünde dairesel hareketlerle hareket ettirin.

Damgalama

Ayakta Pozisyon

Bacaklar arasındaki mesafe normal kalacak şekilde normal bir pozisyonda durun.

Hareket Uygulaması

Ayak parmaklarının yardımıyla topuğu öne doğru çevirin ve arka ayağımızı öne doğru kaydırın. Aynı zamanda her iki kolunuzu da karnınızın önünde çaprazlayın. Üst eli dairesel bir hareketle aşağı ve yukarı hareket ettirin.

Aynı zamanda diğer elinizi yarım dairesel hareketle başın üstüne kadar kapalı ayak vuruşu pozisyonunda örtün. Bu sırada destekleyici ayağın bele kadar bükülme pozisyonu ile birlikte kalça ve vücudun yarım dönüş yapmasına izin verin.

Sonunda, vuran el ve bacak yere vursun. Tüm bu harekette, her iki bacağınızı da dizden bükün ve üst gövde belden düz dursun.

Wushu Çeşitler

Wushu, iki tür gösterinin birleşimidir.

 • Sanshou
 • Taolu

Sanshou

San adından türetilmiştir, üç anlamına gelir ve “shou” sanat anlamına gelir. Sanshou, üç dövüş stilinin birleşimidir: fırlatma, yumruklama ve tekme atma. Wushu’nun savaş bölümüdür. Bu stiller nedeniyle Wushu, Boxing, Wrestling ve Judo gibi diğer dövüş sporlarından farklıdır. Sanshou, 1979 yılında uluslararası arenada atletizm yarışlarında tanıtıldı. Bundan sonra atletizm oyuncuları ve izleyiciler arasında en popüler etkinliklerden biri haline geldi.

Taolu

Sanshou’dan farklı olarak Taolu, dövüş becerisinin açıklayıcı bir parçasıdır. Burada dövüşçüler enerji, hız, çeviklik ve ritim gibi Wushu becerilerini sergiliyor. Bu gösterileri oyunun ihtiyacına göre rakiple veya rakipsiz yapabilirler. Taolu, Asya ve Olimpiyat oyunlarında tanınır ve büyükler, gençler veya alt düzeyler gibi tüm kategorilerde keskin bir şekilde oynanır.

Wushu Üniformaları

Üniformalar Sanshou olarak adlandırılır. Oyuncular tarafından giyilen üniformalar:

 • Siyah ve kırmızı pantolon ve bir Sando takım.
 • Diz hizasına kadar iç ve yarım pantolonlu yarım kollu.
 • Grup dışı üniformalar, uzun pantolonlu ve genellikle koyu kahverengi, yeşil veya lacivert renkli kemerli kısa kolludur.
 • Taiji grup üniforması pembe, sarı, beyaz veya mavi ve yeşilin açık tonları gibi çok açık renklerin tam kollarıdır.

Wushu Kuralları

Wushu’nun performans sporu iki ana türü içerdiğinden, Sanshou ve Taolu’ya katılan yarışmacılar için ayrı kurallar listesi vardır. Kısaca kuralların neler olduğunu görelim.

Sanshou ve Taolu için Ortak Kurallar

İşte hem Sanshou hem de Taolu oyuncuları için bazı ortak kurallar:

 • Yarışmacılar ağırlık kategorilerine göre yarışmak zorundadır. Yarışmadan önce yapılacak zorunlu tartım seansına katılmaları gerekmektedir. Her yarışmacının adil tartımı için çok hafif iç çamaşırlarıyla tartmaları gerekir. Ayrıca, bir yarışmacı daha ağırsa, gerekli ağırlığa ulaşması için ona biraz zaman verilir.
 • Katılımcıların bir jüri heyeti önünde göstermeleri gereken zorunlu ve bireysel olarak koreograflanmış rutinler vardır.
 • Katılımcılar, Sanshou durumunda yargıçları, antrenörleri ve rakibi selamladıktan sonra sadece çağrıldıklarında performans sergilemeye başlarlar.
 • Katılımcılar uygun üniforma ile görünmelidir.
 • Katılımcılar anti-doping testini geçmelidir.

Sanshou Kuralları

Sanshou’nun kuralları:

 • Bir maç, her turdan sonra bir dakikalık dinlenme ile iki dakikalık üç tur içerir.
 • Katılımcılar Wushu tarzı saldırı ve savunma kurallarına uymalıdır. Başlarını, dirseklerini veya dizlerini kullanarak rakiplerine vurmamalıdırlar.
 • Zaten yere düşmüşse rakibin kafasına vurmak yasa dışıdır.
 • Rakibe başın, boynun ve kasıkların arka tarafından saldırmak yasa dışıdır.
 • Her maçın başlangıcını ve bitimini işaret eden çağrılardan önce veya sonra rakibe saldırmak yasaktır.

Taolu Kuralları

Taolu’nun kuralları aşağıdaki gibidir –

 • Performans gösterimi için özel olarak koreograflanmış veya zorunlu rutinler vardır.
 • Her performansın süresi, olayın türüne bağlı olarak değişebilir. 50 saniye ile 6 dakika arasındadır.
 • Yarışmacılar, ilk selam da dahil olmak üzere performanslarını öngörülen zamandan önce bitirmelidir.
 • Katılımcı arka planda müzik isterse, etkinlik yönetimi kaydedilen müziği çalar. Müzik, şarkı sözleri, kelimeler veya herhangi bir sözlü eylem ipucu içermemelidir.

Wushu Silahlarına İlişkin Kurallar

İşte Wushu silahlarıyla ilgili birkaç kural –

 • Jian ve Dao (Swords and Broadswords) – Silahın ucu, arkanızda düzleştirilmiş bir kolla kaldırıldığında oyuncunun kulağının üst kısmına ulaşmalıdır.
 • Nandao (Güney Kılıcı) – Silahın ucu, arkanızda düzleştirilmiş bir kolla kaldırıldığında oyuncunun çenesinin dibine ulaşmalıdır.
 • Gun (Cudgel) – Bu silahın uzunluğu oyuncunun boyundan daha kısa olmamalıdır.
 • Qiang (Mızrak) – Bu silahın uzunluğu, düz dururken kolları yukarı doğru uzatıldığında yerden oyuncunun orta parmak ucuna olan mesafeden daha kısa olamaz.

Şampiyonalar ve Şampiyonlar

Uluslararası Wushu Federasyonu (IWUF), tüm dünyada Wushu şampiyonalarını organize eden bir yönetim organıdır. Bunun dışında, çeşitli ülkelerin kendi topraklarındaki Wushu şampiyonasını yönetmek için kendi yönetim organları var. Bu oyunun önemli turnuvalarından bazıları:

 • Dünya Wushu Şampiyonası
 • Golden State Uluslararası Wushu Şampiyonası
 • Lativa Açık Wushu Şampiyonası
 • Avrupa Taijiquan ve Wushu İç Sanatlar Şampiyonası
 • Hong Kong Uluslararası Wushu Şampiyonası
 • ABD Başkent Wushu Şampiyonası

Wushu – Onur Listesi

İşte Wushu’daki birkaç ünlü uzman –

Jet Li

Li, 26 Nisan 1963’te Çin’in Pekin şehrinde doğdu. İki yaşında Wushu eğitimine başladı. Pekin Wushu Takımının bir üyesi olarak Wushu eğitimi aldı ve Çin Wushu Şampiyonalarında 15 altın ve bir gümüş madalya kazandı.

Genç yaşına rağmen yetişkinlere karşı yarıştı. Li’ye göre, çocukken Çin Ulusal Wushu Takımı ile Amerika Birleşik Devletleri’nde Başkan Richard Nixon için performans sergilediğinde, Nixon tarafından kişisel koruması olması istenmişti. Jet Li, çeşitli Wushu stilleri uzmanı olmasının yanı sıra ünlü bir film yapımcısı ve yönetmendir.

Wu Bin

Çin’deki modern Wushu’nun öncüsü olarak bilinir. O, Çin’deki en çok Wushu oyuncusunu üreten bir Wushu koçudur. 1963’te Pekin Fiziksel Kültür Üniversitesi Wushu Bölümünden mezun olduktan sonra bir Wushu koçu kariyerine başladı.

Wu Bin, ünlü Pekin Wushu Takımının koçu oldu. Ayrıca 1986’dan 1992’ye kadar Çin Wushu Araştırma Enstitüsü’nün Teknik Departmanında Başkanlık görevini yürüttü.

Hao Zhihua

Hao, Wu Bin’in talimatıyla Pekin Spor Akademisi’nde dokuz yaşındayken Wushu eğitimine başladı. Beijing Wushu takımının bir üyesi olarak, üç yıl üst üste Ulusal Her Yerde Şampiyon unvanını kazandı.

Çin’in Wushu tarihindeki tek bir ulusal yarışmada altı altın madalya ve bir gümüş madalya alan tek kişi. Ayrıca “Çin’deki En İyi On Sporcu” ödülünü de aldı. Wushu’daki rekabetçi kariyeri boyunca toplamda 80’den fazla altın, gümüş ve bronz madalya kazandı.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu