Yakantop Kuralları

Tarihçesi

Yakan topun kökenleri oldukça kabataslaktır, ancak uzun bir süredir popüler bir oyun olmuştur. Oyun okullarda beden eğitimi derslerinin düzenli bir parçası ve sporun popülaritesi Vince Vaughn, Ben Stiller ve Christine Taylor’ın oynadığı ‘Yakantop: Gerçek Bir Underdog Hikayesi’ adlı sinema filmi sayesinde yeni seviyelere ulaştı.

Oyunun Amacı

Yakan topta temel amaç, rakip takımın tüm üyelerini onlara topu atarak ortadan kaldırmaktır. Oyunların oyunda kalabilmek için topu atlatmaları gerekir ve rakiplerinin hepsini ilk eleyen takım kazanan olarak kabul edilir.

Oyuncular ve Malzemeler

Küçük sayılardan büyük oyunculara kadar değişen oyunlarla bir yakan top oyununa sahip olmak için gerekli sabit miktarda oyuncu yoktur. Çoğu, oyunu oynamak için mevcut alana ve mevcut oyuncu havuzuna bağlı olacaktır. Okul ligleri veya düzenlenmiş oyunlar, yine her ligden farklı olacak belirli sayıda oyuncuya sahip olacaktır.

Oyunun en uygun yüzey ve mekanda devam ettiği bir yakan top oyunu için sabit bir boyut ve alan yoktur. Benzer şekilde, bir yakantop oyununda kullanılan toplar üzerinde evrensel bir anlaşma yoktur. Bir lig formatında oynayan oyuncuların hepsinin aynı top boyutunda veya türünde oynaması beklenir, ancak bu her lig tarafından kararlaştırılabilir.

Birçoğu, tek sayıda yakan topla oynamanın yararlı olduğunu düşünür, bu nedenle bir takımın her zaman hücumda olması için alan vardır.

Oyun, açılış telaşı ile başlar. Tüm yakan toplar sahanın ortasında sıralanır ve her iki takım da taban çizgisinden toplara koşar. Oyuncular aynı anda bir yakan top tutup fırlatmalı veya bir takım arkadaşına geri döndürmelidir.

Yakan top oynamak için gereken minimum ekipman miktarı 5 top ve üzerinde oynanacak bir sahadır. Kurallara uygun bir oyunda üniforma giyilebilir.

Yakan Top Sahası Boyutları

Yakantop Saha Ölçüleri

Puanlama

Yakan topta gerçek bir puanlama olmamakla birlikte, oyunun amacı rakip takımın oyuncularını ortadan kaldırmaktır ve bu, çeşitli şekillerde yapılabilir. En bariz yol rakibe topla vurmaktır, eğer bir oyuncu vurulursa ve top ölmeden önce yakalanmazsa o oyuncu elenir. Ancak, bir oyuncu rakibi tarafından yakalanan bir topu fırlatırsa, atan oyuncu oyundan çıkarılır.

Oyunun bazı varyasyonları, takımları topu yakalarsa oyuncuların eski haline gelmesine izin verir. Bu, oyunun daha uzun bir süre devam etmesini sağlayabilir ve sadece toptan kaçmak yerine topu yakalamak için bir teşvik sağlar.

Bir oyuncu, oyun alanı dışına çıkarsa kendini eleyecektir.

Oyunu Kazanmak

Oyun, bir takımdaki tüm oyuncular elendiğinde sona erer ve diğer takım oyunu kazanır. Tahsis edilen sürenin sonunda her iki takımın da üyeleri varsa, kazanan takım en çok oyuncuya sahip olan takım olacaktır. Bu hala kilitlenme ile sonuçlanıyorsa, fazla mesai oynanabilir.

Yakantop Kuralları

  • Oyuncu sayısı, top sayısı, sahanın boyutu ve oyunun uzunluğu organizatörler tarafından belirlenebilir.
  • Oyuncular, ölü topları toplamadıkça, her zaman oyun alanı içinde kalmalıdır.
  • Oyuncuların topları toplamak için sahayı terk etmelerine izin verilir, ancak sahaya dönene kadar topu atmalarına izin verilmez. Bir oyuncu başka bir amaçla sahayı terk ederse veya saha dışından bir top atarsa, elenir.
  • Vesikalık fotoğraflar ile ilgili kurallar kişisel tercihe göre veya resmi bir kurumun emriyle kararlaştırılabilir. Bazı oyunlarda, bir rakip kafasına takılırsa atan oyuncunun elendiğini, bazı oyunlarda ise oyuncunun kafasına vurulduğunu görür.
  • Daha sonra ölmeden önce yakalanan bir topla vurulan oyuncular elenir.
  • Bir oyuncu bir topu yakaladığında, atan oyuncu elenecektir.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu