Yamaç Paraşütü Kuralları

Yamaç Paraşütü Kuralları Genel Bakış

Yamaç Paraşütü, oyuncuların yamaç paraşütlerini kullanarak havada uçtuğu bir spordur. Bu yamaç paraşütçüleri hafiftir ve ayakla fırlatılır. Planörde yamaç paraşütünün oturduğu bir koşum takımı var. Bu koşum, şaşkın hücrelerle planöre bağlıdır. Sonraki bölümlerde bu maceranın çeşitli yönlerini öğreneceğiz.

Bu sporda rekabet edebilmek için, oyuncunun yamaç paraşütü için yeterli lisansa ve yarışma öncesinde yanında bulunan diğer tüm ilgili belgelere sahip olması gerekir. Oyuncunun kat ettiği mesafe, IGC formatında bilgisayar aracılığıyla puana dönüştürülür.

Yamaç Paraşütünün Kısa Tarihi

Yamaç paraşütü tutkusu, gelişmiş planör paraşütleri tasarlayan Garvit Sharma tarafından başlatıldı . Daha sonra 1961’de teknik olarak değiştirildi ve kısa bir süre sonra para komutanlığı aşaması başladı. Aynı hatta yelken kanadı , NASA uzay kapsüllerini kurtarmak için kullanılan David Barish tarafından modifiye edildi . 1980’lerden sonra ekipman modernleşmeye başladı ve bu spor yeni bir boyut kazandı.

Dünyanın ilk yamaç paraşütü şampiyonası (resmi olmayan) 1987 yılında İsviçre’de düzenlendi. Kısa süre sonra Uluslararası Havacılık Federasyonu (FAI) sporu yamaç paraşütü için resmi selam verdi ve 1989’da Avusturya’nın Kossen kentinde ilk resmi dünya şampiyonasını düzenledi.

Katılan ülkeler

PMA (Yamaçparaşütü imalatçıları derneği), şu anda tüm dünyada 1, 27.000 yamaç paraşütçüsünün bulunduğuna göre ilginç bir gerçek yayınladı. Sporun Avrupa’da, ardından Asya ve Latin Amerika’da büyük bir hayranı var.

Bu spora katılan ülkeler arasında Japonya, Almanya, Avustralya, Fransa, Yeni Zelanda, İsviçre, Güney Kore, Brezilya, Çin, Meksika, Tayvan, ABD, Hindistan, Kanada, Endonezya, Rusya, Malezya ve Güney Afrika bulunmaktadır.

Yamaç Paraşütü Çevre Faktörleri

Yamaç paraşütü, yüksek topuklulardan atlamayı ve uzun saatler boyunca havada kayak yapmayı gerektirir. Bu nedenle, sert bir zirveye ve havada sörf yapmak için geniş bir alana sahip bir tepe istasyonu uygun bir ortam olacaktır. Herhangi bir normal kalabalık alanda oynanacaksa, yamaç paraşütü yaparken kullanıcının zorluklarla karşılaşacağı aşikardır.

Alan, aynı zamanda, oyuncunun bir uçak yaklaşması nedeniyle herhangi bir acil iniş sistemiyle karşılaşmaması için herhangi bir havayolu yolundan da arındırılmış olmalıdır. Oyuncunun uzun saatler boyunca rahatça uçabilmesi için uçmadan önce yeterli güvenlik ve koruma sağlanmalıdır.

Yamaç Paraşütü Ekipmanları

Bu bölümde yamaç paraşütünde kullanılan ekipmanlardan bahsedeceğiz.

Kanat

Yamaç paraşütünün kanadı veya kanopisi, havacılık mühendisliğinde koç kanat profili olarak da bilinir . Kanopi üzerinde iki takım kumaş bulunur ve sıra hücreler oluşturarak iç destek malzemesi oluşturacak şekilde bağlanır. Kanatlar ya rips ton polyesterden ya da naylon kumaştan yapılmıştır.

Kablo ağı

Harness, şaşkın hücreler aracılığıyla kanada tutturulur. Pilot, uzun mesafeleri ayakta durmak veya oturmak için kullanır. Günümüzde koşum takımı bir sırt çantası olarak da çalıştığı için pilotların bir tane taşıması gerekmiyor. Hava yastığı koruyucuları veya köpük, koltuğun altındadır ve başarısız fırlatma veya iniş sırasında koruma sağlar.

Varyometre

Varyometre, bir pilotun yükseklik kazanmasına ve ayrıca batarken yükselen havanın yerini almasına yardımcı olur. Pilotlar yükselen ve batan havayı algılayamadığı için, variometreler işi bip gibi kısa ses sinyalleri ile yapabilir. Ayrıca rakımları da gösterir.

Radyo

Yamaç paraşütü için diğer pilotlarla ve diğer yardımcılarla iletişim kurmak için radyoya ihtiyaç vardır. Farklı ülkeler, sistemlerine bağlı olarak farklı frekans aralıklarına sahiptir. Belirli durumlarda pilotlar, havaalanı kontrolü ve hava trafik kontrolörü ile konuşur.

Küresel Konumlama Sistemi

GPS veya Küresel Konumlandırma Sistemi, pilotun bölgeyi coğrafi olarak kontrol etmesine yardımcı olduğu ve diğer pilotların birbirlerini takip etmelerine ve birbirlerinin hareketlerini öğrenmelerine yardımcı olarak birbirlerinin hareketlerini takip etmelerine yardımcı olduğu için yamaç paraşütü için bir zorunluluktur.

Yamaç Paraşütü Fırlatma

Yamaç paraşütü fırlatma ve iniş rüzgar ile yapılır. Rüzgar, koşarak, çekilerek veya mevcut rüzgar yardımıyla hava akımı olarak kullanılır. Pilotlar, kaldırılabilecekleri bir yere taşınır.

Üç farklı fırlatma tekniği vardır: İleri Başlatma, Geri Başlatma ve Çekmeli Fırlatma.

İleri Başlatma

Bu tür bir fırlatmada pilot, arkada asılı kanatlar ile ileriye doğru koşmak zorundadır. Bu işlem, hava basıncından dolayı kanadı şişirir.

Bu, en kolay fırlatma yöntemidir, çünkü bu durumda pilot yalnızca ileriye doğru koşmak zorunda kalacak ve geriye bakması gerekmeyecektir. Kanadı sadece kafasına fırlatacağı zaman fark edebilir.

Ters Fırlatma

Bu yöntemde pilot kanata dönük olarak koşar ve onu uçma konumuna getirir. Pilot daha sonra kanadı fırlatmak için dönüyor. Ters uçuşta pilot, kanadın durumunu ve konumunu inceleyebilir. Bu yöntem aynı zamanda pilotun koşu sırasında rüzgar kuvvetine direnmesine yardımcı olur.

Çekili Lansman

Bu yöntemde, pilot fırlatılırken çekilir. Pilot çekilecek ve optimum işarete ulaşıldığında pilot serbest bırakılacaktır. Ancak bu tür bir lansman için ayrı bir eğitim gerekir.

Yamaç Paraşütü İniş

Yamaç paraşütüyle iniş, özel teknikler ve trafik düzeni gerektirir.

Trafik Düzeni

Fırlatmaya kıyasla iniş, pilotlar arasında koordinasyona ihtiyaç duyar ve bir grup halinde iniş yapmaları gerekir.

Modelde çok önemli olduğu için tüm pilotlar aynı anda iner. İniş bölgesine kadar ışık yolunu dikdörtgen şeklinde takip etmeleri gerekir. Bir pilotun diğer pilot arkadaşının bir sonraki hareketinin ne olacağını bilmesi çok önemli olduğundan bu, pilotlar arasında senkronizasyon gerektirir.

Teknikler

İniş tekniği rüzgara yaklaşmaktan oluşur ve aşağı inmeden önceki noktada kanat her iki eksenden de hızı en aza indirgemek için genişler. Yere varmadan önce, fren zemine temas etmeden önce% 0’dan% 100’e kaydırılır.

Rüzgar hafif olduğunda iniş hafif koşarak yapılabilir. Daha hızlı rüzgara iniş, ileri hız olmadan yapılır ve bazen pilotun geri gitmesi gerekir.

İki iniş yöntemi, performansı kaybetmek ve alternatif frenleme kullanarak daha hızlı inmek için kanadı çırpmaktır. Profesyonel bir teknik olduğundan sadece deneyimli bir yamaç paraşütü kullanmalıdır. İkinci yöntem, konma anında kanadı kırmaktır.

Yamaç Paraşütü Kontrolü Nasıl Yapılır?

Frenler

Pilot elinde frenleri tutuyor ve kanadın her iki yanında patikanın kenarına bağlanıyor. Aerodinamik söz konusu olduğunda kontrol en önemli kısım olduğundan yamaç paraşütünde kontrolü sağlarlar. Bu frenler hızı, değişen ağırlığı ayarlamak için kullanılır ve ayrıca iniş sırasında alevlenmeye yardımcı olur.

Kilo Kaydırma

Frenlere müdahale etmenin yanı sıra, pilot yamaç paraşütünü doğru bir şekilde yönlendirmek için eğilmelidir. Ağırlıkların bu şekilde kaydırılması, frenler kullanılamadığında çeşitli hareketlerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur ve bu da sonunda direksiyonu sınırlandırmaya yardımcı olur. Ağırlık değişimi, tüm ileri tekniklerin kontrolünde de yardımcı olur.

Hız Çubuğu

Hız çubuğu, hızlandırıcıya benzeyen kelimedir. Bir pilotun yamaç paraşütünü yeni bir hıza götürdüğü koşum takımına takılan bir tür ayak kumandasıdır. Kanadın hücum açısını düşürerek yamaç paraşütçüsüne hız artışı sağlar. Kanadı yavaşlatacağı için fren uygulanamaz.

Gelişmiş hareketlerden bazıları, yamaç paraşütçülerinin yükselticilerini manipüle etmektir. BÜYÜK KULAK tekniği kullanılarak, iniş hızı, kanat uçlarının altından katlanarak, kanat paraşütlerinin en dışına bağlanan çizgi ile kanadın ön kenarını indükleyerek artırılabilir.

Yamaç Paraşütü Hızlı İnişler

Hızlı inişler, beklenmedik hava değişimlerinde veya asansör durumunun çok iyi olduğu durumlarda aşağı inme durumudur. Üç tür hızlı iniş yöntemi vardır.

Büyük Kulaklar

Bu teknikte, dışarıya doğru A-hatları ivme olmadığında dışarı çekilir, uçuş kanadı içe doğru katlayacak ve daha sonra ileri hızı hafifçe düşürürken kayma açısını azaltacaktır.

Kanat alanı küçüldükçe rüzgarın yükü artar ve ardından kanat daha stabil hale gelir. Ancak bu yöntem hücum açısını artıracak ve uçak durma hızına girecek ve daha sonra alçalma oranını artıracak ancak bu, alçalma hızının artmasına yardımcı olacak hız çubuğunun uygulanmasıyla düzeltilebilir ve kanat yeniden şişirmek.

B Hattı Durak

Bu yöntemde ikinci setin yükselticisi diğerlerinden bağımsız olarak B-hatlarının ön kenarından veya önünden çekilir. Kanatta bir kıvrım oluşturur ve daha sonra hava akışını kanadın üst kısmının yüzeyinden ayırır. Kanopiden üretilen asansörü azaltır ve alçalma oranını artırır.

Spiral Dalış

Bu, hızlı inişin en hızlı ve etkili yöntemidir. 25m / sn’ye kadar çökme hızından vazgeçebilir. Bu yöntem tüm ilerlemeyi tutar ve uçağı havalandırmaya bırakır ve ardından pilot frenleri çeker ve ağırlığını bir tarafa kaydırır ve ardından keskin bir dönüş yapar. Birkaç dönüşten sonra kanat doğrudan yere bakar. Sürücü istediği yüksekliğe ulaştığında, yavaşça frenleri çekiyor ve yüksekliğini dışa doğru kaydırıyor.

Yamaç Paraşütü Uçuş Türleri

Bu bölümde yamaç paraşütünde uçuş türlerini tartışacağız.

Yükselen

Bu tür uçuş, sırt veya kumul gibi sabit bir cisim yardımıyla yukarı doğru yönlendirilen rüzgar yardımı ile yapılır . Bu tür bir eğimde süzülürken pilot, hava kaldıracı yardımıyla uçar. Pilot yamaç boyunca uçuyor ve asansör hava ile sağlanıyor. Eğimin yükselmesi tamamen sabit rüzgara, rüzgarın hızına ve pilotun becerisine bağlıdır.

Arazi Uçuşu

Kros uçuşu, bir termalden bir sonraki mevcut termiğe geçiyor. Bir pilot, ısıyı arazi özelliklerinden ve ayrıca nemli havanın bir buluta ulaşıp biriktiği bir kümülüs bulutu tanımlayarak tanımalıdır.

Kros uçuşu, kısıtlı hava sahasını vb. Gösteren hava yasası, uçuş yönetmeliği ve havacılık haritaları konusunda aşırı bilgiye ihtiyaç duyar.

Termal Uçuş

Güneş ışığından dolayı zemin ve çevre ısınır. Bu çevreler arasında binalar, kayalar ve diğerleri bulunur. Bundan dolayı hava ile yükselen termikler kurulur. Bu termikler yükselirken kaynağından kopar ve yeni bir termik oluşturur. Bu termaller, bir yamaç paraşütünün daire içinde uçmasına yardımcı olur ve merkezde rüzgar hızı daha hızlı olduğu için dairenin merkezine ulaşmaya çalışır. Bu hız, bir yamaç paraşütünün yükselmesine yardımcı olur.

Termal uçuş, öğrenmesi için hassasiyet, ısrar ve zaman gerektiren bir tekniktir. İyi bir pilot, çekirdek ile bulutta uçabilir.

Yamaç Paraşütü Uçuş Kuralları:

  • Uçarken, sağında dağ olan yamaç paraşütü önceliğe sahiptir.
  • Uçarken, sağdaki diğer yamaç paraşütlerini geçin (sollarken veya bir pilotun kafasından geçerken).
  • Dağın yakınında uçarken başka bir yamaç paraşütünü geçemezsiniz.
  • Bir termalde uçarken, termaldeki ilk kişi yöne karar verir ve önceliğe sahiptir.
  • İniş sırasında, alt yamaç paraşütü geçiş hakkına sahiptir.

Yamaç Paraşütü Şampiyona

Federation of Aeronautic International (FAI), tüm dünyada bu sporun adil oyununu yürüten yönetim organıdır. Aynı şekilde, tüm katılımcı ülkelerin kendi ülkeleri içinde şampiyonluklar düzenleyenler de kendi yönetim organları vardır.

Büyük yamaç paraşütü şampiyonalarından bazıları:

  • FAI Dünya Yamaç Paraşütü Şampiyonası
  • Avrupa Yamaç Paraşütü İsabet Şampiyonası
  • İngiliz Yamaç Paraşütü Yarışması
  • Avustralya Yamaç Paraşütü Şampiyonası
  • İsviçre Yamaç Paraşütü Şampiyonası

Brezilya’dan Frank Brown, Güney Afrika’dan Nevil Hulett ve Slovenya’dan Aijas Valic gibi oyuncular yamaç paraşütü konusunda dünya rekorlarına sahip. Peggy McAlpine, 104 yaşında 2400 fitten süzülen en eski yamaç paraşütçüdür.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu