Yelkencilik Kuralları

Yelkencilik Kuralları Genel Bakış

Rüzgarın gücünü kullanarak bir tekneyi hareket ettirme sanatı yelkencilik olarak bilinir . Koşullar değişmeye devam ettikçe, yeterli deneyim kazanarak beceriler üzerinde hakimiyete sahip olunması gerekir. 1996 yılına kadar eski adı Yatçılık olarak biliniyordu . Yelkencilik hem rekabetçi hem de eğlence amaçlı olabilir. Yelken yarışması olarak da bilinir.

Rüzgarın gücü ile denizcinin, yarışmada yarışan diğer gemileri kazanmak için teknesini kullanması gerekir. Bir yelken yarışması, rüzgar sörfü, model tekne yarışı, yat yarışı, sandal yarışı ve uçurtma sörfü gibi birden fazla bireysel yarıştan oluşur . Teknelerin çeşitli etkinlikler dışında katamaran, sandal gibi farklı kategorileri de vardır. Bununla birlikte, bu sporun kendine özgü tırnak yeme ve omurga ürpertici heyecanı vardır.

Yelkenciliğin Kısa Tarihi

Bu sporun önceki adı yatçılıktı. 1851’de International Yacht Racing tarafından başladı . 1900’de ilk kez Paris’te düzenlenen Olimpiyatlara tanıtıldı. Kısa süre sonra teknoloji ve tasarımdaki gelişmelerle birlikte birçok yeni tekne piyasaya çıktı. Ağır tekneleri, bir öncekiyle aynı yelken kapasitesine sahip daha hafif olanlarla değiştirdiler.

Uluslararası Yelken Federasyonu, sporu etkin bir şekilde organize etmek için bir dizi kural yayınladı. 2012 yılına kadar yarışlar, Filo yarış formatı olarak bilinen daha eski bir formatta yelken açtı; burada eşit olarak eşleşen filolara sahip tekneler, aynı zamanda ortak bir parkur etrafında yarışıyordu. 2012 yılında, maç yarışı etkinliği olarak bilinen yeni bir yarış biçimi tanıtıldı . Kadınlar için birebir yarışma etkinliği.

Katılan ülkeler

Bu su sporu dünyanın birçok yerinde popülerdir ve her yıl birçok yarışma düzenlenmektedir. Spor, Olimpiyatlara da dahil edildi. Katılımcıların katıldığı farklı yarış formatları vardır.

1970 yılından beri yelkencilik bir Asya sporudur. Çin, Japonya, Singapur, Katar, Sri Lanka, Malezya, Hindistan ve daha pek çok Asya ülkesi bu spora aktif olarak katılıyor. Madalya sıralamasında Çin, Asya Oyunları’nda 27’si altın olmak üzere toplam 54 madalya ile listenin başında yer alıyor. İlk beş madalya kazanan ülke Çin, Güney Kore, Japonya, Singapur ve Tayland’dır.

Asya ülkeleri dışında Kuzey Amerika, Orta ve Güney Amerika, Afrika ve Avrupa’nın kendi yelken kulübü vardır.

Yelkencilik Koşulları

Yelkencilik, fiziksel güç yerine teknikler ve pratik gerektiren bir su sporudur. Bu nedenle, harika bir başlangıç ​​yapmak için çeşitli teknikleri öğrenmek önemlidir, ancak oyun tekniklerini öğrenmeden önce, en sık karşılaşacağımız teknelerin ve teçhizatın bazı önemli kısımlarının ve terminolojisinin farkında olmalıyız.

Teknenin Parçaları

Bir yelkenli teknenin önemli kısımlarından bazıları aşağıdadır –

 • Güverte – Teknenin tepesinde bulunan düz yüzey alanıdır.
 • Pruva – Dar bir şekle sahip olan teknenin ön kısmı genellikle pruva olarak adlandırılır.
 • Kabin Gövdesi – Teknede kamara ev bulunmaktadır. Bunun yan ve tavanı Kabin Bagajı olarak bilinir .
 • Liman – Teknenin sol taraftaki öne bakan kısmı liman olarak bilinir.
 • Sancak – Teknenin sağ taraftaki öne bakan kısmı sancak olarak adlandırılır.
 • Kokpit – Kokpit, yekenin bulunduğu alt tarafta yer alır ve ayrıca bu konumda ekip kendini konumlandırır.
 • Stem – Teknenin arka tarafı gövde olarak bilinir.
 • Gövde – Teknenin su üzerinde yüzen kısmı gövde olarak adlandırılır.

Bir Teçhizatın Parçaları

Şimdi teçhizatın bazı önemli kısımlarını bulmaya çalışalım –

 • Jib – Öne doğru yelken veren ormana bir bağlantı jib olarak adlandırılır.
 • Direk – Tüm yelkenlerin bağlı olduğu dikey direk.
 • Bom – Direkten, Boom olarak bilinen ana yelkenin ayağının bağlandığı yatay bir çubuk uzatılır.
 • Ana yelken – Bom ile direğin arka tarafı arasına ana yelken adı verilen yatay bir yelken takılır.
 • Çıta – Yelkenin cebinin içinde şeklini tutması için cam elyaf veya ahşap tipi bir yapı verilir. Bu yapı parçası, çıta olarak bilinir.
 • Telltales – Rüzgarın yönünü göstermek için kullanılan bir bez parçasıdır.
 • Backstay – Direğin düşmesini önlemek için, direğin tepesinden gövdeye bir teçhizat bağlanır. Bu, backstay olarak bilinir.

Yelkencilik Nasıl Yapılır?

Yelkencilik, farklı yarış türlerini içeren bir spordur. Bazı yarışlarda sadece iki tekne varken, diğer yarışlarda yüzlerce tekne yer almaktadır. Yarış mesafesi birkaç yüz metreden 3 km’ye kadardır. Yarış rüzgarın yönüne bağlıdır ve buna göre oyuncular teknelerini kullanmak zorundadır.

Yarış tipine bağlı olarak tekneye kürekler takılır. Sadece bir oyuncunun bulunduğu iki teknenin yarışması gereken bir maç yarışı varsa, o zaman her teknenin her iki tarafında birer tane olmak üzere iki kürek vardır. Ancak filo yarışlarında olduğu gibi birden fazla kişinin yelken açması gerekiyorsa, o zaman kürekler oyuncu sayısına göre bağlanır.

Yelkenciliğin Temelleri

Yelkencilik durumunda temel bilgileri öğrenmek, diğer spor dallarından farklı olarak çok fazla emek gerektirmez, ancak bunlara hakim olmak biraz önemlidir. Bunun tek yolu ağır pratiktir. Her gün yeni bir şeyler öğrenmek için her zaman sınırlarınızı zorlamalısınız.

Sayfayı kullanmak, eğitmeninizin size öğreteceği ilk şeydir. Sacın ayarlanması ile işin% 90’ı bitmiş olur. Bu yüzden mükemmel bir yelkene sahip olmak için levhayı nasıl düzgün bir şekilde sıkıp gevşeteceğinizi bilmelisiniz. Yelkeni kaldıran halat, mandar olarak bilinir . Mandarın gerginlik ayarı da önemlidir.

Mandar gerginliğinin yanı sıra , bir aceminin ciddi dikkatini gerektiren dış gerginlik , kopça ayarı ve bom vang gerginliği gibi başka faktörler de vardır . Yeni beceriler öğrenilmelidir, örneğin, teknenizi fırtınalı bir günde sorunsuz bir şekilde yelken açmak için yolcuyu içeri çekebilir ve bomun sert rüzgarlarda kalkabilmesi için çarşafı gevşetebilirsiniz. Bu, sırayla yelkenin üst kısmını dibe göre bükecek ve daha fazla havanın kaçmasına izin verecektir.

Yeni Başlayanlara Tavsiyeler

Uzmanın tavsiyelerini dinlemek iyidir ve bunları işinize uygulamak bazen harikalar yaratır. Bu nedenle, yeni başlayan biriyseniz, becerilerinizi geliştirmek için uygun bir yol bulmak için birçok blogu takip etmeli, daha fazla video izlemeli ve bu hattın son sınıfları ile konuşmalısınız. Başlangıç ​​olarak ihtiyaç duyabileceğiniz bazı önemli ipuçlarını özetlemeye çalıştık.

 • Başlangıç ​​seviyesindeyseniz ve pratik yapmaya başlamak üzereyseniz, sakin ve daha az kalabalık bir su için gidin . Bunun nedeni, ideal koşulların ve düşük trafiğin pratik yapmak için iyi olmasıdır.
 • Büyük bir tekneye gitmek yerine, küçük bir tekne daha çok bir yelken ve daha az hat ile pratik yapmak için akıllıca bir seçim olacaktır.
 • Güvenli bir tekne gezintisi uygulaması bir zorunluluktur. Bu, yelkene çıkmadan önce yakınınızdan birine söylemeyi, bir yüzdürme cihazı getirmeyi ve nasıl kullanılacağını önceden öğrenmeyi vb. İçerir.
 • Yelken sadece hava şartlarına bağlıdır. Bu yüzden ayrılmadan önce, hava tahminlerine bir göz atın ve yelken seyrederken önceden tahmin etmenize yardımcı olacak gelgit olaylarını her zaman incelemeye çalışın.
 • Farklı yelken sembollerinin ve terimlerinin anlamlarını öğrenin. Bu genellikle çok geriden hızlı bir mesaj almak için gereklidir.

Yelken Yarış Formatları

Kısa Parkur Yarışı

Bu tür yarışlarda, üçgen bir rota birkaç şamandıra ile işaretlenir. Yarış, üçgen parkurun bir veya daha fazla turunu içerir. Hayali bir çizgi çizilir komite botu için pim . Bir oyuncunun , hakem tarafından gösterilecek birçok uyarı sinyaline dikkat etmesi gerekir. Ekip olarak amacınız başlangıç ​​çizgisini olabildiğince hızlı geçmek.

Bu kategori altındaki en uzun ve ünlü yarış etkinliklerinden bazıları:

 • Cowes Haftası
 • Olimpiyatlar
 • Kupa Yarışı
 • Amerika Kupası

Bu tür bir yarıştaki süreç, şamandıraya (rüzgar işaretçisi) kadar rüzgârın ters yönüne gitmeyi içerir. Ardından rüzgar yönündeki bir ayağından başlayarak, mürettebatın ikinci kavança işaretçisine doğru ilerlemesi gerekir. Rüzgar yönü olarak bilinen son işarete doğru başka bir kavga da yapılır . Bu işareti geçtikten sonra tekne finiş çizgisine doğru ilerliyor.

Kıyı Kıyı Yarışı

Yarış, herhangi bir adanın yakınında veya herhangi bir açık okyanusta açık bir görüşte yapılır. Yarış gündüz veya gece yapılabilir. Bazen yarış birkaç gün de devam eder. Bu yarış için gerekli ekipman, gidilecek mesafeye ve güvenlik ölçümüne bağlıdır. Bununla birlikte, ekipman listesi açık deniz yarışlarında olduğu kadar geniş değildir.

Offshore Yarışları

Bu tür yarışlar, birkaç saat süren çok uzun bir mesafe için açık suda düzenlenir. Bazen yarışlar bir gecede devam eder. Bu nedenle, aşağıdaki gibi birçok gerekli ekipman türünü toplamalısınız –

 • Gece görüşünüzü korumak için kırmızı ışık göstergesine sahip bir kafa feneri.
 • Küçük bir GPS versiyonlu PLB
 • Tether
 • Dizlikler (okçu iseniz)
 • Kişisel tıbbi kitler
 • Güvenlik ekipmanları

Ünlü açık deniz yarışlarından bazıları Bermuda yarışı, Güney Atlantik yarışı, transpasifik yat yarışı, Hamilton adası yarış haftası ve Fastnet yarışıdır. Bazen açık deniz yarışları, aksi takdirde okyanus yarışı olarak adlandırılır .

Yelkencilik Çeşitleri

Bu bölümde, aşağıdaki Yelkencilik çeşitlerini kısaca tartışacağız –

 • Filo Yarışı
 • Takım Yarışı
 • Maç Yarışı

Fleet Racing ile başlayalım.

Filo Yarışı

Filo yarışında en az dört, en fazla yüzlerce tekne ile yarışabilirsiniz. Bir yarışta, dikkate alınacak en az üç yarışla karşılaşmalısınız.

Her etkinliğin sonunda teknenizin konumu dikkate alınacaktır. Üç etkinliğin tamamlanmasının ardından, teknenizin tüm pozisyonları bir toplam yapmak için eklenecektir. Toplam puanınız diğer tüm denizciler arasında en düşükse, kazanan olarak ilan edileceksiniz.

Takım Yarışı

Adından da anlaşılacağı gibi, bu iki takım arasındaki bir yarış. Yani üç tekneden oluşan bir takım oluşturmalısınız. Aynı format, rakip takımınız için de geçerli olacaktır. Bu nedenle; bireysel puan değil, önemli olan grup puanıdır. Toplamda 10 veya daha düşük bir puan kazanmak için iyi bir puan olacaktır.

Kararlı bir kombinasyon sağlamak için takım arkadaşları aşağıdaki gibi çeşitli taktikler kullanır:

 • Birini oyna (1-2-her şey)
 • İki oyna (2-3-4)
 • Dört oyna (1-4-5)

Maç Yarışı

Filo yarışı ile maç yarışı arasındaki temel fark, öncekinden farklı olarak daha sonraki yarış türlerinde, yalnızca bir rakiple rekabet etmeniz gerektiğidir. Tek amaç, bitiş çizgisine olabildiğince hızlı ulaşmaktır. Ancak bu, bitiş çizgisine ulaşmak için hızlı yelken açmanız gerektiği anlamına gelmez. Buradaki taktikler diğer yarış türlerinden tamamen farklı.

Yelkencilik Kuralları

Bu, herkesin kendi kendini düzenlemesi gereken bir spordur. Herkesin uyması ve uygulaması gereken bir dizi kural vardır. Bir yarışmacı bir kuralı ihlal ederse, o zaman iyi bir sportmenlik olarak derhal cezayı almalıdır. Cezalar, bir kontra ve bir dirsek dönüşü veya iki yelpaze ve iki teyelden oluşan iki dönüş şeklinde olabilir .

1997’de bazı büyük düzeltmeler yapıldı. Şimdi, teknenin sudaki hareketiyle ilgili 15 kuralın gerekli olduğu 97 kural var. Bu kurallardan bazıları bizim en büyük endişemizdir.

 • İskele tramola ve sancak tramola arasında yeterli açık mesafe olmalıdır.
 • Teknelerin aynı tramola ve üst üste binme durumunda olması durumunda, rüzgara daha yakın olan (rüzgara doğru) tekne, leeward teknesinden yeterli bir mesafeyi korumalıdır.
 • Teknelerin aynı trampet üzerinde olması ancak üst üste binmemesi durumunda, arkadaki bir tekne öndeki tekneden yeterli mesafeyi korumalıdır.
 • Bir tekne rota değiştirirken, tramola yapmayan başka bir tekne ile temas etmemelidir.
 • Diğer tekne açık bir mesafeyi korumuyormuş gibi görünüyorsa, doğru yolda olsanız bile, çarpışmayı önlemek için belirli bir mesafeyi korumalısınız.
 • Kendinize ulaştıktan sonra diğer teknelere geçiş hakkı vermek sportmenlik tarzı bir tutumdur.
 • Tekneniz doğru yolda olsa bile rotasını değiştiriyorsa, o zaman yakınınızdaki yüklü tekneye uzak durma şansı vermek sizin görevinizdir.

Denizci kurallara uymalı ve uymadığı takdirde cezalandırılabilecektir. Kuralların ihlali, emekliliğe yol açabilecek herhangi bir ciddi hasar veya yaralanmaya yol açar. Yarışmacının cezaları almaması durumunda, protesto komitesinden bir duruşmanın ardından tüm turnuvadan diskalifiye edilebilir.

Yelken Şampiyonları

Uluslararası Yelken Federasyonu, dünya çapında yelken şampiyonaları düzenlemektedir. Uluslararası şampiyonaların farklı kategorileri vardır.

Burada onları bir masanın bir yerinde bir araya getirmeye çalıştık.

KategoriŞampiyona
ISAF (Uluslararası Yelken Federasyonu)Yelken dünya şampiyonasıTakım yarışı dünya şampiyonasıOffshore takım yarış şampiyonasıAçık maç yarışı dünya şampiyonasıKadınlar maç dünya şampiyonası
Sınıf ŞampiyonasıMerkez tahtasıKeelboatÇok gövdeliPanolarYatlarRadyo Yelkencilik
IRSA (International Radio Sailing Association) Şampiyonaları10 puanlayıcıBir sınıfMarbleheadBir metre
IFDS (International Association for Disabled Sailing) ŞampiyonasıSkud 18Sonar2.4 metreKör yelken

Şimdi bu sporun bazı şampiyonlarının kariyerlerine kısaca bir göz atalım.

Robert Scheidt

Robert Scheidt, Brezilya’dan bir rakip. Beş Olimpiyat Oyunundan iki altın, iki gümüş ve bir bronz madalya kazandı. 2006 yılına gelindiğinde zaten 125 şampiyonluk kazandı ve yıldız oyuncu oldu.

O, dört Olimpiyatta arka arkaya dört madalya kazanan ilk Brezilyalı atlet. Ayrıca 1995’te Pan American Games’te altın madalya kazandı ve 1996’da ilk Dünya Şampiyonasını kazandı.

Glenn Ashby

Glenn Ashby, Avustralyalı bir rakiptir. Dokuz A Sınıfı Katamaran Dünya Şampiyonası kazandı. Şimdiye kadar Dünya Şampiyonasında farklı kategorilerde 15 altın madalya kazandı.

Ayrıca Dünya Şampiyonası’nda farklı kategorilerde dört gümüş ve bir bronz madalya kazandı. Ayrıca 2008 Olimpiyatları’nda Tornado kategorisinde gümüş madalya kazandı. Şu anda Emirates Yeni Zelanda Takımı America’s Cup’ta kaptanlığı altında.

Ben Ainslie

Ben Ainslie, Büyük Britanya’da oynuyor. 1996-2012 arasında, beş Olimpiyat Oyununun hepsinde art arda madalya kazandı. 1996 Olimpiyatları’nda istirahatte iken bir gümüş madalya kazandı.

Ainslie, beş farklı yelken kategorisinde madalya kazanan ilk kişidir. Ayrıca Dünya Şampiyonalarında on bir altın madalya kazandı. Ainslie, bu sporda dört altın madalya kazanan ikinci kişidir.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu