Yokuş Aşağı Kayak Kuralları

Yokuş Aşağı Kayak Genel Bakış

Yokuş Aşağı Kayak, hıza daha çok önem veren bir buz yarışıdır. Oyuncuların uluslararası yarışmalarda yaklaşık 130 km / saate ulaştığı buz üzerindeki en hızlı yarış oyunudur. Bu oyunda yer alan sporcular, sürüklemeyi en aza indirgemek ve hızı artırmak için aerodinamik açıdan verimli bir sıkıştırma pozisyonuna sahip olmalıdır. Yokuş aşağı kayak terimi , hem FIS sporunda hem de rekreasyonel oyunlarda dağ pateni ile eşanlamlı olarak kullanılmaktadır . Bu oyunun amacı yokuştan büyük bir hızla kayarak buzlu dağları hızlandırmak ve bitiş çizgisine ulaşmaktır. Oyun sırasında rekoru oluşturan tek faktör hızdır.

Amaç ve Tarih

Bu oyunun kuralları aslen Sir Arnold Lunn tarafından 1921’de ilk kez düzenlenen İngiliz Ulusal Kayak Şampiyonası için tasarlandı. O zamandan beri kaydedilen en yüksek hız 160 km / s idi. Bu rekor 2013 yılında kırıldı. Daha önce tartışıldığı gibi oyunun teması tepeden aşağı kayarken maksimum hıza ulaşmaktır.

Her oyunun, oyunun bel kemiği olarak temel karakteristik özelliği vardır ve yokuş aşağı kayak, kayağın gerçekleştiği hızda ana elini tutar. Oyuncular, en iyi kayakçılar listesinde en üst sırayı elde etme yarışında olabildiğince hız kazanma eğilimindedir.

Takım boyu

Yokuş aşağı kayak oyununda takım oyunu arka koltukta oynar. Oyuna herhangi bir sayıda oyuncu katılabilir ve yarışı kazanmayı deneyebilir. Buzlu bir dağa tırmanırken, tüm oyuncular yarışın başlayacağı yerde toplanır. Bireysel amaç, kapı denilen bitiş çizgisine diğer kayakçılardan daha hızlı ulaşmaktır . Akış, oyunda oyuncu tarafından takip edilen bir teknikle devam eder.

Çoğunlukla bu oyun karla kaplı dağların yamaçlarında rekreasyon amacıyla oynanır. Bu nedenle, takım kendi neşesi ve şımartması için bireysel olarak oynayan en az bir kişiden oluşur.

Yokuş Aşağı Kayak – Katılan Ülkeler

1936’dan beri yokuş aşağı kayak, Olimpiyatların bir parçası olmuştur. Yüzlerce yarışmacının heyecanla katıldığı pek çok disiplini ile Alp disiplini kayakında büyük bir varlığa sahiptir. Yarışmaların başında Avusturya gelmektedir. Olimpiyatlardaki büyük yarışmalarda, hem erkekler hem de kadınlar bölümünde en fazla madalya Avusturya tarafından kazanıldı.

Olimpiyatlarda 34 altın, 39 gümüş ve 41 bronz madalya olmak üzere toplam 114 madalya , yokuş aşağı kayakta Avusturya’yı listenin en üst sırasına taşıyor. 2014 Kış Olimpiyatları boyunca, yokuş aşağı kayak yarışmalarına toplam 74 ülke kaydoldu.

Olimpiyat etkinliklerine katılan ülkeler: Arnavutluk, Andorra, Arjantin, Ermenistan, Avustralya, Avusturya, Azerbaycan, Beyaz Rusya, Bosna / Hersek, Brezilya, Bulgaristan, Kanada, Cayman Adaları, Şili, Çin, Hırvatistan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka , Estonya, Finlandiya, Fransa, Gürcistan, Almanya, İngiltere, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, Hindistan, İran, İrlanda, İsrail, İtalya, Japonya, Kazakistan, Kırgızistan, Letonya, Lübnan Lihtenştayn, Litvanya, Makedonya, Malta, Meksika, Moldova , Monako, Karadağ, Fas, Yeni Zelanda, Norveç, Pakistan, Peru, Polonya, Portekiz, Romanya, Rusya, San Marino, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Güney Kore, İspanya, İsveç, İsviçre, Tacikistan, Tayland, Doğu Timor, Togo, Türkiye, Ukrayna, Amerika Birleşik Devletleri, Özbekistan, Venezuela, Virgin Adası ve Zimbabve.

Tüm bu ülkeler yokuş aşağı kayakta Olimpiyatlara katılıyor. Bu katılımcı ülkeler arasında liderlik pozisyonu Avusturya tarafından alınır. Başından beri, Olimpiyatlar bu oyunu birkaç disiplinle yürütüyordu, ancak on yıl veya daha uzun bir süre sonra, Avusturya’nın hepsinde en fazla madalyayı almasına yol açan diğer disiplinler eklendi. 2014 kontenjan tahsisine göre 22 sporcu Alp disiplini kayağına hak kazandı.

Yokuş Aşağı Kayak – Çevre

Zemin Tasarımı

Yokuş aşağı kayak yapmak, planörlerin dibe ulaşması için eğim yapmasını sağlamak için buzla kaplı dağ veya tepe gibi buzlu bölgelere ihtiyaç duyar. Çoğu kayak, buzla kaplı yamaçlara sahip, dönmesi kolay tüm dağ kayaklarında, dağın dibine ulaşmak için kayarak kayar ve kayar.

Alanın Boyutu

Genellikle yarışmayı teklif eden komitenin veya kulübün kararıdır. Uzunluğa karar verilir ve oyuncular, 130 km / s’lik daha yüksek bir hıza ulaşarak belirtilen uzunlukta süzülmeye hazır olmalıdır. Kayakçıların bu hızları aşması büyük bir görev değil. Mesafe, hız ve kayakçının kararını tahmin eder.

Genişliği ve serbest tahsis edilmiş alanı nedeniyle dağlar bu oyun için en iyi seçilmiş alanlardır.

Yokuş Aşağı Kayakta Kullanılan Ekipmanlar

Kayak eğlencelidir ve uygun ekipmanla oynanmış en iyi buz oyunudur. Yokuş aşağı kayak için, oyunu onaylamak için uygun ekipman kullanılmalıdır. Oyun için kullanılan ekipmanların listesi aşağıdadır.

Gökyüzü

Gökyüzü, 1980’lerden beri önemli ölçüde gelişti, modern gökyüzü oymalı dönüşü sağlamak için ikna edici bir şekilde şekillendi. Kayma için ayak altına giyilen dar şeritli yarı sert bir malzemedir. Çiftler halinde, kayak bağları ile kayak botlarına tutturulmuşlardır.

Bağlamalar

İlk bağlayıcı Kandahar , 1930 yılında tanıtıldı ve yokuş aşağı kısımlar için topuğa kilitlenebilir. 1960’lara kadar Kandahar oyun için yaygın olarak kullanılıyordu. 1950’lerde bu nedenle çok sayıda kırık bacak vardı ve daha sonra maça adam bağlama geliştirildi. Modern kayak çağında, spiral gerçeklerinin azalmasıyla sonuçlanan bağlama ve diğer güvenlik ekipmanlarında birçok gelişme olmuştur.

Bot Ayakkabı

Son günlerde kayak başlangıcında, botlar ayak bileğine kadar kısa kesildi ve bu da uygulanan yan dönme kuvvetini sınırladı. 1966’da plastik kayak botları pazara girdi. Deri botlarla karşılaştırıldığında, plastik olanlar yanal sertliği ve dolayısıyla kayakta kenarlar üzerindeki kontrol miktarını arttırdı.

Kask

2000 yılına kadar nadiren kask kullanılıyordu. Ancak 2010 civarında, oyuncuların çoğunun oyunda kask taktığı görüldü. Kasklar, tipik olarak sert plastik bir kabuğa bir iç dolgu ile birçok stilde sahiptir.

Sık bükülen kırıklar nedeniyle, kazaları önlemek ve kayakçıların daha hızlı ve güvenli bir bölgede kaymasını sağlamak için kıyafet ve ekipmanlarda büyük bir gelişme oldu. Oyunda diğerlerine kıyasla çok daha fazla diz yaralanması var. Günde 1000’den fazla kişi kayak yapıyor, ortalama üç ila dört kişi tıbbi bakıma ihtiyaç duyuyor. En fazla yüzde 33’ün içinde sadece diz yaralanmaları var. Kazaların çoğu, kullanıcının izole bir düşüşe neden olan hatalarının sonucuydu.

Yokuş Aşağı Kayak Koşulları

Downhill Skiing ile bağlantılı olarak sıklıkla aşağıdaki terimler kullanılır –

 • Ses Kask – Kayak yaparken müzik dinlemenizi sağlayan hoparlörlü kask.
 • Çığ Kontrolü – Patenciler için eğim oluşturmak için patlamaları kontrol ederek çığları yapay olarak tetiklemek.
 • Bombacı – Kontrolden çıkmış bir şekilde yokuştan aşağı uçan bir kayakçı için argo.
 • Çanak – Dağ Havzası, virajlarda veya diklerde ve hızlı sürüşlerde kullanılan ağaçlardan arındırılmıştır.
 • Carving Ski – Temiz ve dar dönüşler için yapılmış dar kayaklar.
 • Cat Tracks – Bir dağın etrafında dolaşmak için kullanılan düz yollar. Bunlar çoğunlukla kayakçılar tarafından bir tatil beldesi içindeki farklı yerlere ulaşmak için kullanılır.
 • Kabuk – Yumuşak karı kaplayan veya taze kar tozunun altına gömülü donmuş tabaka.
 • Ölüm Çerezleri – Kar yapımıyla oluşturulan çerez büyüklüğündeki buz parçaları için kullanılan terim. Çoğunlukla New England tatil beldelerinde bulunan ve Batı beldelerinde görülmeyen bir veba.
 • Bid – dağ tatil köyleri
 • Dump – Kar yağışının taze tozu.
 • Durometer – Plastikten yapılmış kayak botlarının sertliğini ölçmek için kullanılan bir alet.
 • Kenar – Karı ısırarak kontrol etmede kullanılan kayak tarafında keskin bir metal şerit.
 • Düşme çizgisi – Eğimden aşağı doğru uzanan doğrudan çizgi.
 • FIS – Uluslararası Kayak Federasyonu’nun Fransızca kısaltması.
 • Ayak yatağı – Kayak botlarının çıkarılabilir ve botun içinde kalan kısmı.
 • Serbest Stil – Çoğunlukla hilelere dayalı bir kayak stili.
 • Eğlence Kutusu – Arazi parklarında snowboardlar veya kayaklar üzerinde kaymak için bir kutu.
 • Glade – Bir ağaç standı.
 • Gondol – Dört ila sekiz yolcunun sığabileceği kapalı bir asansör; genellikle açık telesiyejden daha hızlıdır.
 • Grab – Havadayken, kayakların veya snowboardun herhangi bir kısmını tutarak; denge sağlamak için kullanılır ve aynı zamanda kayakta bir stil olarak alınır.
 • Bakım – Bir çeşit iz bakımı. Yeni kar yaymak ve buzlu alanları, tümsekleri ve diğer engelleri düzeltmek için. Bunun için traktörler yani Kar kedileri kullanılır.
 • Sert paket – Tekrarlanan tımarlama nedeniyle zor toplanmış kar.
 • Helikopterli kayak – Kayak konusunda deneyimli ve uzmanlar için en iyi kayak. Kayakçılar helikopterlerle yeni parkurlarda patikadan kaymak için transfer ediliyor. Herkes için değil çünkü çok tehlikeli.
 • Huck – Bir atlama başlatmak için.
 • In-bounds – Kayak merkezi sınırları içindeki kayak arazisi.
 • Indy Grab – Arka el ciltleri arasında snowboardun parmak ucunu kavrar.
 • Jib – Buz olmayan bir yüzeyde sürüş.
 • Kicker – Genellikle hile seansları için yapılmış, peynir kama şeklinde bir sıçrama.
 • Son – Bir bagaj üreticisi tarafından bagajın iç şekli için kullanılan terim.
 • Dikey Düşüş – Taban ile dağın en yüksek noktası arasındaki mesafe.

Yokuş Aşağı Kayak Nasıl Yapılır?

Bu spor, zihin ve beden için iyi bir egzersizdir. Katılımcıları ve çoğu durumda seyircileri eğlendirirken fiziksel yetenekleri ve becerileri geliştirir. Tüm dünyada rekreasyon ve eğlence amaçlı sporlar vardır, ancak çok azı rekabet amacıyla uluslararası gruplar ve kuruluşlar tarafından dikkate alınmaktadır. Bunlardan biri yokuş aşağı kayak.

Spor dünyasındaki hiçbir şeyle kıyaslanamayacak kadar büyük bir his. Bir satırda, çok az duyum bununla karşılaştırılabilir. İlk kez kayakçı veya profesyonel olabilirsiniz. Herhangi bir kayakçı buza çıkarken izlenecek birkaç temel varsayım ve adım vardır. Kayak başlamadan önce, kendinizi yokuş aşağı kayak gibi büyüleyici bir olaya dahil etmeye nasıl hazırlayacağımızı gözden geçirelim.

Buzlu dağlarda mümkün olan en iyi deneyimin anahtarı botlar, sağ kayaklar, sırıklar ve bağlarla donatmaktır. Vites hem yapıp hem de yolculuğunuzu bozabilir. Bunlar, yokuş aşağı kayak oyununu yeni başlayanlara öğretecek birkaç temel adım ve kuraldır.

Kayağa Hazırlanın

Alp disiplini, daha çok yüksek rakımlarda olmak üzere çok sayıda tırmanış içerir. Bu nedenle kayakçılar yeterince güçlü ve fiziksel olarak çok iyi durumda olmalıdır.

Tüm arkadaşlarınızın düzgün çalışan bir çığ teçhizatı, pusulası, haritası, düdüğü veya radyosu olduğundan ve planı net bir şekilde anladığından emin olun. Temel kayağın püf noktalarını iyi uygulayın ve kendinize güveninizi artırın.

Kayak yapmak eğlencelidir, sadece uygun ekipmanla. Viteste herhangi bir hata varsa, kayakçılar donma sırasında ölebilir.

 • Öncelikle uzun ve sıcak iç çamaşırları tercih edin.
 • Vücudun etrafındaki ısıyı korumak için termal, kalın ve emici gömlekler seçin. Gömlek vücudunuza tam oturmalı ve yürürken kaymamalıdır.
 • Sıkı, ince ve bacaklara doğru bastırılmış termal pantolonlar.
 • Cildin doğrudan havaya maruz kalmaması gerekir. Tüm vücudu yün ve diğerleri gibi sıcak bir bezle örtün.
 • Pamuklu giysileri ek katman olarak kullanmaktan kaçının çünkü pamuk diğer sentetik malzemeler gibi nemi ememez.
 • Vücudu diğer giysilere göre daha sıcak tuttuğu için uzun bir boyun tercih edilecektir.
 • Eşofman altı nispeten sıkı olmalıdır, aksi takdirde başka bir şey koymak hantal olabilir.
 • Üçüncü katman bir kayak ceketi olmalıdır. Bunun tam olarak uyması gerekmez.
 • Kayak ceketleri, diğer kazak ve pamuklu giysilerin aksine vücudu sıcak tutmak için özel olarak üretilmiştir.
 • Bundan sonra kayak pantolonu giyin. Özellikle kayak pantolonlarına bakın çünkü bacakları daha sıcak tutmak için bir iç katmana sahipler, bu da çok faydalıdır.
 • Kayak çorapları ince fakat sıcak olmalıdır. Ne pahasına olursa olsun kırışıklıklardan kaçınılmalıdır.
 • Kayaklara takılabilen kayak botları çoğunlukla kayak sırasında kullanılır. Bu nedenle seçim çok önemlidir.
 • Gözlükler zorunlu değildir, ancak bunlar tarafından yapılan çok sayıda iyi vardır. Hava yağışlıysa veya rüzgarlı bir günse, gözlükler size çok yardımcı olur. Gözlükler ne kadar büyükse, gözlerinizi korumanın etkisi o kadar iyidir.
 • Bir sonraki önerilen öğe timsahtır. Temelde boyundan kayan, soğuk günlerde ağız üzerinden çekilebilen keçe tüpleridir.
 • Bir şapka veya kask alın. Kayak, sırttan geçiyorsa, şapka yerine kask tercih edilir. Oyuncu tehlikeli bir şey yaparsa, uzman düzeyinde bile kaza şansı vardır. Bu yüzden kask takmanız şiddetle tavsiye edilir.
 • Kayak eldivenleri kalın olmalı ve düzenli olmadıklarından emin olunmalıdır. Kauçuk astarı ve kalın tutuşu vardır. Eğer giyilmezse, kayakçı en az bir saat içinde buzlanma etkisi yaratabilir.

Kayakçı elbiseyi hazırladıktan sonra kayak sürecindeki bazı temel adımları bilmesi gerekir.

Güvenli bir süzülüş sağlamak için tüm yeni başlayanlar bu dizileri takip etmelidir. Adımlar aşağıda listelenmiştir –

 • Kayaklar giyildikten sonra birkaç kez zıplayarak düzgün bir şekilde yerleştirildiğinden emin olun. Bu, kayma sırasında ayaklara sağlam bir tutuş sağlar.
 • Kayakçılar herhangi bir sırık kullanmıyorsa, gökyüzünü nasıl etkili bir şekilde kullanacaklarını öğrenene kadar alıştırma için yürüyüş yapmalarına izin verin. Direk kullanırlarsa, herhangi bir koşuya çıkmadan önce direkleri nasıl kullanacaklarını ve direk kayışlarını kullanmayı öğrenmeleri gerekir.
 • Telesiyej farklı tiptedir. Bir telesiyej için, kayakçı sıranın arkasında beklemeli ve bir sonraki sandalye gelmeden önce olabildiğince hızlı gitmelidir.
 • Farklı kayak alanlarının yeni başlayanlar için farklı kriterleri vardır. Yeni başlayanlar, buzlu veya dik denilen bir şey yapmayacaklarından emin olmalıdır. Yeni başlayanlar oraya gelmeden önce iyice kontrol edilmelidir.
 • Nasıl durulacağını öğrenmek en önemli öncelik olmalıdır.
 • Bir sonraki durma noktasına ulaşmak için, yeni başlayanlar minimum sayıda dönüş yapmayı öğrenmelidir, yani kayakçı durma noktasında dinlenmeden önce bir veya iki tur atmalıdır.
 • Oyunda daha iyi çalışma ve uzmanlık için yavaşça pratik yapın ve kendinize olan güveninizi artırın.

Temel gereksinimlerin belirli bir aşamasına ulaştıktan sonra izlenecek adımlar şunlardır:

 • Kayakta en önemli şeylerden biri, nasıl durulacağını öğrenmektir. Hızı kontrol etmek için çoğu kayakçı kayaklarını kama adı verilen pizza şeklinde yaydı. Bu, kayak hızının ve yönünün kontrol edilmesini sağlayacaktır.
 • Merkezli bir duruş sergilemek önemlidir. Tüm eklemleri, dizleri ve ayak bileklerini hareket ettirerek hafifçe bükün. Bunu yaparken botların üzerindeki bacakların bastırıldığından emin olun.
 • Daha hızlı kaymak için kayakları düz tutun. Ve daha yavaş ilerlemek için, bacaklar yana doğru açılmalı ve kayakların kuyrukları daha geniş açılmalıdır. Bu, hızınızı düşürene ve sonunda durana kadar daha büyük bir kama oluşturacaktır.
 • Dönmek için, alt bedeninizle pivot yapmak, saplanma olarak bilinir. Gökyüzünü yavaşça istediğiniz yöne çevirin. Vücudunuz dönmeden önce bacaklarınız dönmelidir. Kayak yapmaya başladığınızda, bir dönüşe girerken vücut biraz kayma hisseder.
 • Dönüşleri kolaylaştırdığı için yokuş aşağı kayağa baskı yapmayı öğrenin. Yokuş aşağı kayağı kardan kaldırırken kaymaya çalışın. Unutmayın, yokuş yukarı kayak yapmak yerine yokuş aşağıya baskı uygulamak, dönüş yapmayı kolaylaştırır.
 • Diğer kayakçılar ne kadar hızda kayarsa sürsün, kontrol edilebilir bir hızda kalmak ve süzülmek tamamen sizin sorumluluğunuzdadır. Unutmayın, yarış tecrübeli kayakçılar içindir, yeni başlayanlar için değildir.

Cezanın uygulanma koşulları aşağıdaki gibidir:

 • Oyunda bir suç işlemeye neden olan herhangi bir girişim, ceza uygulama davranışı olarak kabul edilir.
 • Acil durumda işlenen suç değerlendirilebilir.
 • Oyunda planlanan kazalar ceza almaya uygun olarak kabul edilir.

Alp disiplini kayak artık çok popüler bir kış eğlence oyunudur. Bir tahmine göre bugün dünyada yaklaşık 300 milyon kayakçı ve snowboardcu var. Yalnızca ABD’deki ortalama ziyaretler, 2007-08’de yalnızca 60,5 milyonluk rekorla yaklaşık 57,5 ​​milyondur. Oyun baştan sona eğlence ve neşe dolu ama oynanırken dikkat edilmesi gereken birkaç açı var.

Baş, diz, omuz, omurga, başparmak ve el bileğinde meydana gelen yaralanmalar kayakçılar tarafından daha sık rapor edilmektedir. Bu, etkili eğitim eksikliğinden veya yanlış bir eylemle başarıya yönelik planlamanın ihmalinden kaynaklanıyor olabilir.

Kafatası yaralanmalarının sıklıkla küçük olduğu bildirildi. Ancak daha yüksek risk altında olan% 10’luk yaralanmalar ciddiye alınmalı ve tedrici ihtiyati tedbirlerle önlenmelidir. Küçük yaralanmalar, yol boyunca zemin veya dağ kayaları veya odun ile kayma sırasında meydana gelen çarpışmalardan kaynaklanıyordu. Kayakçı birkaç tedbirli adım atarsa, kolayca ortadan kaldırılabilir.

İletim sırasında oluşan bükülme kuvveti nedeniyle kayak sırasında sık görülen diz yaralanmaları, düşmeye ve ardından alt bacak kemiklerinin kırılmasına neden olur. Serbest bırakma bağlarının gelişimi diz kırıklarının bu olumsuz etkisini azalttı. Ancak yine de Alp disiplini kayakında meydana gelen yaralanmaların% 30-40’ı diz yaralanmalarıyla ilgilidir.

Kayak sırasında ani düşme nedeniyle omuz eklemi yaralanmaları meydana gelebilir. Nedensellik uzatılmış bir el ile yere düşerse, omuz kırılmasına neden olabilir.

Yokuş Aşağı Kayak Çeşitleri

Uluslararası Kayak Federasyonu, Chamonix Kış Oyunları’ndaki ilk çıkışıyla aynı yıl olan 1924 yılında kuruldu. Belki şu ya da bu şekilde, Kayak, Olimpiyatlarda yapılan kalıcı bir oyun haline geldi. Oyunun çeşitli disiplinleri var ama olimpiyatlarda bu oyunun sadece altı yüzü var: Alpine, Cross Country, Ski Jumping, Nordic Combined, Freestyle ve Snowboard.

Alp – Yokuş Aşağı ve Süper G

Bu, erkekler ve kadınlar için beşer etkinlikten oluşur. Alp disiplini kayakında, yokuş aşağı en yüksek hızlara ve en uzun parkura sahiptir. Süper Dev Slalom, yokuş aşağı hız ile dev slalomun kesin dönüşlerini birleştiren ilginç bir olay olan süper-G olarak anılır. Kazanan, tek bir kursu en hızlı şekilde tamamlayandır.

Alp – Somon / süper kombine

Bu oyun en kısa parkur ve en hızlı dönüşlerden oluşur. Dev slalom, içlerinde pürüzsüzlük ile daha geniş ve daha az dönüşlerden oluşur. Bu oyunda, kayakçı pistin aynı eğimi boyunca iki farklı parkurda iki koşu yapmak zorundadır. Her iki zaman da eklenir ve en hızlı toplam sürenin toplamı kazananı gösterir. Süper birleşik etkinlikte, tek koşu slalom, kısaltılmış bir yokuş aşağı koşuyu takip eder. Birlikte zamanların toplamı hesaplanır ve en hızlı toplam süreye sahip oyuncu kazanır.

Memleket boyunca

12 farklı kros ülkesi ile bu kayak etkinliği gerçekleşir. Kadınlar sprint, takım sprint, 10km ferdi, 15km takip, 30k kitle ve 4x5km bayrak yarışına katılır. Erkekler, 15 km’ye kadar kadınlara benzer etkinliklerde yarışıyor, ancak kitle 50 km, 4×10 km ile bayrak oluyor.

Kayak atlayışı

Bu oyun şu anda sadece erkekler tarafından oynanmaktadır ve bireysel tepe, normal tepe ve büyük tepe takımı etkinlikleri olmak üzere üç etkinlik içerir. Bireysel etkinliklerde, her birey iki zıplama alır ve en yüksek puana sahip oyuncu kazanır. Takım olayı ise takım başına dört üyeden oluşur ve takım, ilk atlamadan hemen sonra en iyi sekiz takıma tamamlanır.

İskandinav kombine

Bu yüzünde, her biri bir kayakla atlama yarışması ve bir kros kayak yarışı içeren üç etkinlik var. Normal bir tepe Gundersen etkinliği için, 90 metrelik normal bir tepede kayakla atlama yapılır. Büyük tepe etkinlikleri ve takım etkinlikleri için tepe yüksekliği 120 metredir. Kros yarışında 10 km’lik bir yarış sürüyor ve takımın 4x5km bayrak yarışı var.

Kar Yatılı

Kış Olimpiyatları programında altı snowboard etkinliği var. Kadınlar ve erkekler yarım boru, kadınlar ve erkekler paralel dev slalom, kadınlar ve erkekler snowboard çapraz.

Serbest stil kayak

Olimpiyat programında, ardından Vancouver Oyunları’nda erkekler ve kadınlar için üç serbest stil kayak etkinliği düzenleniyor. Moğol ve hava yarışmalarına ek olarak, kayaklı kros için ilk kez 2010 yılında yapıldı. Dört yarışçının tümünün toplu başlangıcı, çeşitli türlerin dönüşlerinde kayakçıların becerilerini test etmek için yapılan hızlı ve heyecan verici yarışmalara sahne oldu. ve boyutlar, traversler ve düz bölümlerin yanı sıra bankalar, sırtlar ve rulolar. En yüksek hıza sahip kayakçı kazanır.

Yokuş Aşağı Kayak Turnuvaları

Nations Tea etkinliğinin gerçekleşmesinden önce toplam on etkinlik var. Oyun hem erkekler hem de kadınlar tarafından oynanır ve her iki cinsiyet için de benzer olaylar biraz değiştirilmiş mesafelerle verilir. Alp Disiplini Dünya Kayak Şampiyonası FIS tarafından düzenlenmektedir.

II.Dünya Savaşı’na kadar yarışmalar her yıl Avrupa’da yapılıyordu. 1941’de sadece savaşa katılmayan ülkeler yarışmalara katıldı. Ancak maalesef, oyundaki minimum katılımcı sayısı nedeniyle sonuç FIS tarafından iptal edildi. Bu nedenle, olay resmi olmayan bir olay olarak kabul edildi.

Birkaç on yıl boyunca, bu oyun çift sayılı yıllarda yapıldı ve Kış Olimpiyatları 1980 yılına kadar Dünya Şampiyonası olarak kullanıldı. Amerika Birleşik Devletleri Aspen’de düzenlenen 1950 Şampiyonası, Avrupa dışında düzenlenen ilk resmi şampiyonalardı. Dev slalom, 1950 yılında kayağa eklendi. Kombine etkinlik, kağıt yarışı olarak kayağa geri döndü. FIS Dünya Şampiyonası, birleşik etkinliklerde madalyalar ile ödüllendirildi.

Etkinlik Türleri

Gerçekleşen farklı olay türleri aşağıdaki gibidir –

Erkekler kategorisiKadın kategorisi
Erkekler KombineKadın Kombine
Erkekler yokuş aşağıBayanlar yokuş aşağı
Erkekler SlalomKadın Slalomu
Erkekler SüperGKadın SüperG

Uluslar Takımı için ana etkinlik tüm diğer etkinliklerin sonunda yapılır. Katılımcıların ulaştıkları hıza göre derecelendirildiği, puanlamanın yapıldığı birçok özellik vardır. Bazı etkinliklerde stil ve püf noktaları dikkate alınır.

Yokuş Aşağı Kayak Kuralları

Kural 1: Başkalarına saygı

Tüm kayakçılar veya snowboardcular hızlarını ve hareket tarzlarını arazi, kar örtüsü, hava koşulları, trafiği göz önünde bulundurarak yeteneklerine göre ayarlamalı ve diğer kayakçıları ve snowboardçuları tehlikeye atmamalıdır.

Kural 2: Hız ve kayak veya snowboard kontrolü

Tüm kayakçılar veya snowboardcular kayak / snowboard üzerinde tam kontrole sahip olmalıdır, böylece gerekmesi durumunda yön değiştirebilir veya durabilir.

Kural 3: Atlama

Bu amaçla özellikle işaretlerle belirtilen alanlar dışında, kayak pistlerinde her türlü atlama yasaktır.

Kural 4: Sollama

Bir kayakçı veya snowboardcu, önündeki kişiyi korumalı ve sol veya sağ tarafa geçerek güvenli geçiş için bir mesafe bırakmalıdır.

Kural 5: Yamaç Çalışmaları

Kesinlikle gerekli olmadıkça, bir kayakçı veya snowboardcu, yokuşta dar kesimlerde veya görüşün kısıtlı olduğu yerlerde durmaktan kaçınmalıdır. Eğime düştükten sonra, bir kayakçı veya snowboardcunun mümkün olan en kısa sürede yokuştan uzaklaşması gerekir.

Kural 6: Çalışma zamanında kayak ve snowboard

Kayak alanındaki kayak pistlerinde kayak ve snowboard yapmak resmi çalışma saatleri dışında YASAKTIR.

Kural 7: Asansör Geçişleri

Tüm asansör geçişleri kişiseldir. İlk kullanımdan sonra asansör geçişinin başka bir kişiye devredilmesi, foto kontrol sistemi tarafından kimliğe tabidir ve Genel Kullanım Koşulları uyarınca yasaktır. Bu, asansör geçişinin yetkili personel tarafından devre dışı bırakılmasına veya el konmasına neden olabilir.

Kural 8: Kişisel sorumluluk

Tüm kayakçılar veya snowboardcular, tesisleri kullanırken davranışlarından şahsen sorumludur. Dikkatsiz ve güvensiz eylemler veya kurallara uyulmaması nedeniyle kayak sırasında meydana gelen olaylardan da şahsen sorumludurlar.

Kural 9: Tanımlama ve kontrol

Bir asansör bileti / geçiş kartı veya kişisel kayak kimlik kartı satın alan tüm kullanıcılar, talep üzerine kayak devriyesine veya erişim kontrol personeline geçerlilik veya rastgele kontrol için kayak kartlarını sağlamalıdır.

Kural 10: Kayak Sahası Politikası

Yokuşlardaki, kapalı olarak işaretlenmiş / atanmış veya kayak pisti olarak belirlenmemiş alanlardaki olayların yanı sıra, Genel Hüküm ve Koşullara göre tüm güvenlik kurallarına uymayan kayakçıların / snowboardcuların neden olduğu olaylardan sorumlu değildir. Bu aynı zamanda şu durumlarda da geçerlidir: kuvvetli rüzgar, yoğun kar yağışı, kar eksikliği, çok düşük veya yüksek sıcaklık, sis, kasırga rüzgarı, şiddetli yağmur ve diğer tüm mücbir sebepler.

Yokuş Aşağı Kayak Şampiyonları

Yokuş aşağı kayak için ilk şampiyonalar 1931 yılında Murren’de yapıldı. Şampiyonluk, yokuş aşağı kayak için Walter Prager tarafından kazanıldı. Slalom unvanını David Zogg kazandı . Birkaç yıl sonra yeni disiplinler eklendi ve sonraki yıllarda bunlar için de yarışmalar düzenlendi.

Aşağıdaki tablo Yokuş Aşağı Kayak şampiyonlarını içermektedir –

Erkekler Kategori ŞampiyonlarıKadın Kategorisi Şampiyonları
Yokuş aşağı kayak için İsviçre’den Patrick Kueng.Yokuş aşağı ve kombine kayak için Tina Maze.
Slalom için Fransızca’dan Jean-Baptiste Grange.Slalom için ABD’den Mikaela Shiffrin.
Avustralya’dan Marcel Hirscher.Avustralya’dan Anna Fenninger, dev slalom ve süperG için.
Dev slalom için Amerika’dan Ted Ligety.Super-G, dev slalom için Birleşik Devletler’den Lindsey Caroline Vonn.
SuperG için Avustralya’dan Hannes Reichelt.Downhill, süper-G, slalom için Batı Almanya’dan Maria Höfl-Riesch.

Birçok oyuncu, gerçekleşen yarışmalardan ve diğer etkinliklerden men edilir. Bu oyuncular çoğunlukla rekabetin dışında kalan ancak yetenekli olmayan oyuncular olarak görülmemesi gereken amatör oyuncular olarak ortaya çıkıyor. Yerel, ulusal ve uluslararası düzeyde düzenlenen yarışmalar, ilgilenenleri kayakçı takımında yer almaya teşvik etmektedir.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu