Yüksek Atlama Kuralları

Yüksek Atlama Genel Bakış

Yüksek atlama, tamamen yükseklik ile ilgili bir oyundur. Mükemmelliğin çok önemli olduğu bir oyundur. Mükemmel harekette ustalaşmak için sporcunun azami özveri ile sayısız zorlu seans çalışması gerekir. Bu makalede, oyun prosedürünün yanı sıra, diğerlerine göre üstünlük sağlamak için çeşitli teknikler ve disiplinler öğreneceğiz.

Bu sporun temel amacı, sporcunun belirli bir yükseklik üzerine yerleştirilmiş bir çubuğun üzerine dokunmadan atlaması gerektiğidir. Tüm süreç boyunca çubuk yerinden çıkarılmamalıdır. Atlet 1 çalışacaktır st sonra bara doğru sırtı çubuğu üzerinden atlamak olacak belirli bir mesafe için. Bunun olabilmesi için sıçrama sırasında havada dönüş yapması gerekiyor. Bu oyun hem erkek hem de kadın kategorisinde oynanmaktadır.

Yüksek Atlama Tarihçesi

19 yılında inci yüzyılın ilk yüksek atlama olayı İskoçya’da düzenlendi. Makas teknikleri ve düz yaklaşım oyuncular tarafından daha sık kullanılıyordu. Daha sonra, çubuğu düz yerine köşegen olarak konumlandırma gibi kuralların değiştirilmesi uygulandı. Ama 20 inci yüzyıl zaman Michael Sweeney getirdi devrimci değişiklikler gibi gibi oyuncuları; makas gibi kalkış yapıyor ama sırtından atlıyor.

Bu oyunda büyük değişiklik getiren bir diğer devrimci adam ise Dick Fosbury . Mexico City’de altın madalya almak için Fosbury flop tekniğini kullandı. Bu oyunun popülaritesi, 1896’da Atina’da düzenlenen ilk modern olimpiyatlarda düzenlenecek etkinlikler arasında yer almasından anlaşılabilir. O zamanlar, bu etkinlikte sekiz altın madalya kazanan ilk kişi Amerikalılardı.

Katılan Milletler

Yüksek atlama, atletizm iş etkinliğinin altında geliyor. 1896’da modern Olimpiyatlara girmesinden bu yana, bu oyunun farklı ülkeler tarafından popülerliği ve talebi katlanarak arttı. Pek çok Asyalı ve Asyalı olmayan ülke bu oyun kategorisine aktif olarak katılır. Başlıca hakim Asya ülkelerinden bazıları arasında Çin, Katar, Japonya, Hindistan, Kazakistan, Sri Lanka vb. Yer alıyor. 2014 Asya maçlarında Katarlı Mutaz Essa Barshim erkekler kategorisinde altın madalya ve Özbekistanlı Svetlana Radzivil altın madalya kazandı. sırasıyla kadın kategorisinde.

Benzer şekilde, Asyalı olmayan birçok ülke yeteneklerini yaz Olimpiyatları gibi etkinliklerde gösterdiler. Yarışmalara İngiltere, Rusya, ABD, Ukrayna, Kanada, Fransa vb. Ülkeler hakim. 2012 Yaz Olimpiyatları’nda Rusya’dan Ivan Ukhov erkekler kategorisinde altın madalya, Anna Chicherova ise kadınlar kategorisinde altın madalya kazandı. O da Rusya’dan.

Yüksek Atlama Nasıl Yapılır?

Şimdi Yüksek Atlama’nın ayrıntılarına girelim ve bu oyunun nasıl oynanması gerektiğini görelim.

Atlama

O konudaki anlayışınız derin bir kök seviyesine inecekse, zor şeyler daha kolay hale gelir. Atlamanın arkasındaki ana fizik açısal momentumdur. Konuyu iyi kavramak için basit bir şekilde anlamaya çalışalım. Yüksek atlamada bir oyuncunun çubuğun üzerinden tamamen sırtının üzerinden geçmesi gerekir. Buna ek olarak, başı ve ayağı bara dokunmadan yüksekliği temizler.

Sporcu yerden kalkarken bara bakar, ancak yere düşerken sırtının üzerine omuzlarına ve başına iner. Bunun olması için çubuğun üzerinde bir dönüş yapar. Bu, döndürerek veya takla atarak yapılabilir . İyi bir bükülme oluşturmak için, omuzlarınız, dizleriniz ve kollarınız yardımıyla çubuğa paralel veya biraz uzağa gitmeniz gerekir.

Sağ dizini hareket yönünün soluna doğru sürerek, sol ayaklı bir atlayıcı sağdan yaklaşabilir ve onu çubuğun tepesinde sırtına döndürecek bir dönüş oluşturabilir. Baş aşağı inerken, sürekli rotasyon yoluyla bu tür teknikler, kalkış pozisyonunda tam olarak sırtlarına inmelerine yardımcı olacaktır.

Diğer yandan takla, sporcunun kalkış sırasında yere göre yaptığı açıya bağlıdır. Bu takla, yine iki kategoriye ayrıldı; öne takla ve yanal takla . Öne takla atma, sporcunun arkaya yaslanırken yaptığı açıya bağlıdır. Benzer şekilde, yanal takla, eğriye yaslanırken yapılan açıya bağlıdır.

Uçuş aşamasında, sporcunun tam olarak sırtına ve omuzlarına inmesi için tam 180 derece takla dönüşü artı 180 derece bükülme dönüşü yapması gerekir, aksi takdirde sıçrama başarılı bir sonuç vermez. Başarılı 180 derece dönüş ayrıca sırasıyla yere yaklaşmaya ve kalkışa bağlıdır.

Doğru Yaklaşım

Çoğu zaman, iyi beceri kalitesine sahip sporcuların, genellikle yanlış yaklaşım nedeniyle düşük yükseklikteki bir çubuğu bile atlayamadıkları görülmüştür. Başarılı sporcuların çoğu , etkili sonuç almak için J şeklindeki yaklaşımı izler . Bu tür bir yaklaşımda, oyuncunun kalkış ayakları, aynı gövde ile yakın standarda göre aynı noktaya yerleştirilmelidir. Yaklaşımın tüm tekrarına dayanmalıdır.

Bu yaklaşıma yukarıdan bakmaya çalışırsak minimum 8-10 adım bulacağız. Bir sporcunun hızlanan bir adım paterninde koşması gerekir. Ona yaklaşırken basamak atlamamalıdır.

StartMark’ı Kurmak

Başlangıç ​​noktasını belirlemek için oldukça basit bir yöntem var. Kabaca ve yaklaşık 30 ”-36” bar dışında ve kalkış noktasından, atlet başlangıç ​​noktasına doğru ters J yönünde koşar. Başka bir koç koşu adımlarını sayacaktır. Yerdeki onuncu koşu adımı ayak işaretini not edecek ve bu başlangıç ​​işareti olacaktır.

Şimdi, bu başlangıç ​​noktasından başlayarak, sporcunun düz olarak 4-5 adım ve sonraki 4-5 adımı, azaltılmış çubuk yüksekliğiyle kavisli J şeklinde koşması gerekir. Bu şekilde sporcu, başlangıç ​​noktasının performans memnuniyeti seviyesine kadar olup olmadığını gerçekten bilebilir.

Başlangıç ​​noktası tespiti bütün bir alıştırma seansı alabilir. Bu nedenle, ölçümlerin kesin bir sonuca varması için her seferinde not almanız önerilir. Düz koşma yolu genellikle hem erkekler hem de kadınlar için değişir. Erkekler için genellikle standarttan 12-16 fit arasında değişirken; kadınlar için 9 ila 13 fit arasında değişir.

Kalkışta Başarılı Uzatma

İlk başta zıplarken başarısızlık kesindir, ancak başlıca iki nedeni vardır. Birincisi, oyuncunun momentumunu kaybettiği kalkış alanına girmesi ve diğer durumda yaklaşma açısını sığlaştırmasıdır. Yukarıdaki durumların her ikisi de sporcunun çubuğa göre paralel hareketiyle sonuçlanır. Bu halledilmeli.

Yeni bir sporcu için en zor görev dikey olarak havalanmaktır. Genellikle yere göre tam olarak 90 derece değildir, biraz yörünge açısına sahiptir, ancak açı sapması küçüktür. Kalkış ayağınızı yere dikerken vücut duruşunuz dik olmalıdır. Dizde daha fazla esneme hız ve kuvvet kaybına neden olduğu için diz fazla bükülmemelidir. Bir sporcunun kalkış sırasında akılda tutması gereken diğer bazı önemli hususlar şunlardır:

 • Ön bacağını çubuğa paralel olarak yukarı doğru sürmelisiniz.
 • Son yaklaşma yönünün solunda, el çubuğa paralel sürülmelidir.
 • Yerden ayrılmadan önce sırt bara doğru döndürülmemelidir.
 • Bara yaklaşırken omuzlar düşürülmemelidir.
 • Bara yakın olan omuz diğerinden biraz daha yüksek tutulabilir.

Hız ve atlama birbiriyle doğru orantılıdır. Daha fazla hız, daha yüksek atlama olacaktır. Sporcu daha rahat edeceği optimum hızını belirlemelidir. Yukarıdakilerin belirlenmesi zor bir iş değildir. Başlangıçta her antrenman seansından başlayarak, sporcu zıplarken ayağı bükülmeyene kadar hızını artırmaya devam etmelidir.

Bar Açıklığı

Başarılı bir bariyer temizliği için gerekli olan tüm gerekli eylemlerin kalkıştan önce yapılması gerekir. Çünkü bir sporcu yerden ayrıldıktan sonra havada başka hareketler yapmak çok zordur. Başın döndürülmesi esas olarak çubuğu temizlemede zorlaşır, ancak biraz pratik ve doğru yaklaşım bunu halledecektir.

Temizlerken hangi vücut parçalarınızın çubuğa dokunabileceğini analiz edin. Eller, dirsekler, baş, kalça ve bazen bacaklar gibi. Bundan nasıl kaçınılacağını tam olarak bilin. Örneğin, barı geçene kadar başınızı aşağı düşürmemeniz genel bir tavsiye niteliğindedir. Benzer şekilde elleriniz vücudunuzun yanında, büyük bir kavis oluşturacak şekilde olmalıdır. Diğer bazı genel tavsiyeler şunlardır:

 • Barı geçer geçmez ayaklar hızlı bir şekilde yukarı kaldırılmalıdır.
 • Yukarı çıkarken bacağınızı germemelisiniz; bunun yerine çubuğun üzerinde iyi bir dönüş elde etmek için dizlerinizi bükün.
 • Varsayılan olarak ön diz başlangıçtan itibaren bükülmüş durumda olacaktır.
 • Bu duruşu koruduğunuzdan emin olun. Ancak işlem sırasında kalkış ayağı ön bacak ile birlikte bükülmüş bir konuma getirilmelidir.
 • Eller vücuda göre sıkı tutulmalıdır, ancak ayağınıza doğru da sarabilirsiniz. Bu size çifte fayda sağlayacaktır; çubuğa dokunmanızı engelleyecek ve dönüşünüzü hızlandıracaktır.
 • Hızı artırmak için her zaman kollarınızı ve bacaklarınızı ağırlık merkezine olabildiğince yakın tutmaya çalışın. Bu, bir jumper’ın kalkıştan sonra dönüş hızını artırabilmesinin tek olası yoludur.

Yüksek Atlama Teknikleri

Çeşitli teknikleri öğrenmek hiç de zor bir iş değildir, aksine bunları eğitiminizde uygulamak oldukça zordur. Bir öğrenci, bu teknikleri toplamak için doğru yaklaşıma ve tutarlılığa sahip olmalıdır. Bunu yapmanın iyi yollarından biri, Yaklaşım Koşusu yapmaktır . Bu, yalnızca yüksek atlayışa tanıdık gelen bir şeydir, ancak aradaki fark, atlama telinin sonunda zıplamamasıdır. Gerçek uygulamadan önce 9-10 yaklaşımı çalışır, ancak iyi bir sonuç almak için kapasitenize göre artırabilirsiniz.

Yaklaşma koşusu sırasında aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir –

Etkili koşu teknikleri

 • sprinter teknikleri kullanılmalıdır
 • Son 1 veya 2 adım öncesine kadar koşucuların topuğu yere değmemelidir.
 • Düz çizgi hızlandırma yaklaşımını kullanın

Eğrilik boyunca koşu parkurunu koruyun

 • Hızlı hareket etmek yerine kademeli koşu tercih edilmelidir.
 • 6-4 koşu yaklaşımının buna ideal olarak uygun olduğu söyleniyor. Bu, sporcunun kalkıştan önce düz bir çizgide 6 adım koşacağı ve eğrilik yolunda kalan 4 adım olacağı anlamına gelir.

Kalkış yolu boyunca mükemmel hızlanma

 • Doğru tempoyu korumak çok önemlidir.
 • Hızı artırmak için kademeli kadans artışı yapılmalıdır.
 • Son birkaç adımınızı hızlandırmak yerine, ilk birkaç adımınızı yavaşlatmaya çalışın.

Eğriye saldırmaktan kaçının

 • Yaklaşma koşularında olduğu gibi, sporcunun atlamasına gerek yoktur, bu nedenle koşunun sonunda adımlar sonunda yavaşlar.
 • Gerçek olandan daha düşük bir yüksekliğe bir çubuk yerleştirerek bundan kaçının.
 • Son adımda, üzerinden atlamak yerine, altından paspasın içine girmeye çalışın.

Makasla Atlama

Bu sıçrama, normal yaklaşım ve düzenler arasında gerçekleştirilir. Bu bir geçiş tatbikatından başka bir şey değil. Hem normal yaklaşma hem de kalkış kombinasyonunu içerir. Bu tatbikatın temel amacı, sporcunun çubuğun üzerinden atladıktan sonra ön ayakları üzerinde durmasını sağlamaktır. Net bir anlayış için aşağıdaki diyagramı inceleyin.

Bu tür bir yaklaşımda, jumper sadece çubuğa saldırır. Atlamanın teknik yönü hakkında endişelenmenize gerek yok. Dikey bölümlerle ilgili kalkış pozisyonları burada açıkça vurgulanmaktadır. Düzenli uygulama ile, sporcu belirli bir yükseklik seviyesi üzerinde ustalık kazandığında, çubuğun seviyesi çok daha fazla artırılabilir.

Geri Dönmeler

Bunun pratiği sayesinde, atlama teli çubuğun üstündeki konumuna alışır. Bu iki aşamalı bir alıştırmadır ve alıştırma için daha yüksek bir çubuk kullanmanıza gerek yoktur. Bir sporcunun kolayca atlayabileceği kısa bir yükseklik çubuğu, bunun için boşta durabilir. Öncelikle odak noktası, vücut parçalarının çubuğa dokunmasına izin vermemeli ve ikinci olarak, vücudunun alt kısmının çubuğu başarıyla temizlemesini sağlayacak güçlü bir tekme vurması olmalıdır.

Kısa Yaklaşım Atlama

Aniden tam atlama yaklaşımını uygulamak çok zaman alır ve bu kadar yüksek hızda kalkış çoğu zaman yorgunluğa ve yaralanmaya neden olur. Bunun yerine, atlama teli kısa bir atlama yaklaşımına gitmelidir. Çünkü kısa atlama yaklaşımında sporcu belirli teknikler üzerinde daha fazla uzmanlaşabilir ve daha sık pratik yapabilir. Kısa vadeli yaklaşımın iki stili aşağıda açıklanmıştır.

Minnesota 4 adım

 • Zemindeki başlangıç ​​noktasını, tam yaklaştıklarında jumper çubuktan dört adım ötede olacak şekilde işaretleyin.
 • Jogging yaparak işarete sol ayakla vurur.
 • Dört adımı sağ-sol-sağ-sol şeklinde tekrarlayın.
 • Çubuk açıklığı ve kalkış üzerinde çalışıyorsanız, bu teknik size çok yardımcı olacaktır.

True 4 Step

 • Bir bara saldırmak için iyi bir teknik.
 • Duraktan başlayın ve çubuğa sadece dört adım atın.
 • Atlet, çubuğu temizlemek için yalnızca dört adım kullanacağından, hızı ve ivmesi iki kat artacaktır.

Tam Yaklaşım Sıçramaları

Bu, bir sporcunun gerçek rekabette rekabet edebilmesini sağlamak için gerçek bir uygulamadır. Tam bir yaklaşımla bir buluşma zamanı durumunda kazanılan tek güven, bu tam atlama yaklaşımını uygulamaktır.

Sporcu, hızını yavaştan yükseğe nasıl hızlandıracağına ve sonunda şimşek hızında bir hız kazanmaya odaklanmalıdır. Yarışma sırasında en fazla hasadı elde etmek için barın temizlenmesi ve kalkış teknikleri bununla birlikte uygulanmalıdır.

Yüksek Atlama Kuralları

Aşağıda, Uluslararası Atletizm Federasyonu (IAAF) tarafından belirlenen yüksek atlama kurallarından bazıları verilmiştir.

 • Kalkış sadece tek ayakla yapılmalıdır.
 • Temizlemeden önce çubuğun yerinden çıkması veya uçağın çubuğun kenarına yakın bir yerde kırılması başarılı atlama olarak sayılmayacaktır.
 • Sıçrama yüksekliğine Baş Hakem karar verir. Oyuncular meydan okumayı kabul edebilir veya geçebilir.
 • Yarışmacı, arka arkaya üç denemede gerekli yüksekliği atlayamazsa, yarışmadan diskalifiye edilecektir.
 • Final maçında, en yüksek boydaki çıtayı kim kaldırırsa, kazanan ilan edilir.
 • Beraberlik olması durumunda, kazananı belirlemek için aşağıdaki iki koşul uygulanabilir.
  • Beraberliğin gerçekleştiği yükseklikte daha az ıskalayan oyuncu kazanan ilan edilir.
  • Genel turnuvada en az kaçıran oyuncu kazanan ilan edilir.
 • Birincilik için beraberlik olacaksa, jumperlar bir barajla karşılaşmalıdır.
 • Yükseklik, önceki seviyeden daha büyük olacaktır. Her oyuncuya her temizleme için bir şans verilecek

Yüksek Atlama Turnuvaları ve Şampiyonları

Uluslararası Atletizm Federasyonu (IAAF) yüksek atlamanın yönetim organıdır. Her katılımcı ülkenin, takvim boyunca oyunu başarılı bir şekilde organize etmek için kendi yönetim organı vardır. İşte bu kategorideki bazı önemli turnuvaların listesi.

 • Yaz Olimpiyatları
 • Dünya Şampiyonası
 • Dünya Salon Şampiyonası
 • Kıta Şampiyonası
 • Continental kapalı şampiyonası
 • İngiliz Milletler Topluluğu oyunları
 • Universidad
 • Akdeniz

Aşağıda yüksek atlama şampiyonlarından bazılarının kısa bir özeti verilmiştir.

Javier Sotomayor

Küba’dan bir rakip. 8 fit yüksekliğini temizleyen tek kişi o. Tüm kariyeri boyunca çeşitli turnuvalara katılarak toplam 16 altın madalya kazandı. Yaşına geldiğinde bir 19, o dünyanın hiçbir kaydını düzenlenen beş iyi jumper.

Dietmar Mogenburg

Batı Almanya’dan bir rakip. Batı Almanya yüksek atlama şampiyonasını 10 kez kazandı. Tüm kariyeri boyunca çeşitli turnuvalarla toplam yedi altın madalya kazandı. Mögenburg 18 yaşındayken 2.35m atlamayı başardı ve yeni bir dünya açık hava genç rekoru kırdı. Mogenburg, daha sonra 1985 yılında, Köln’de 2.39m’lik yeni bir dünya kapalı alan işareti kurdu.

Stefan Holm

İsveç’ten bir rakip. Şimdiye kadar tüm yüksek atlama kariyerinde toplam sekiz altın madalya kazandı. Holm, Sidney Olimpiyatları’nda 2.32 m’lik bir sıçrayışla 4. bitirdiğinde 2000 yılında ün kazandı. Kişisel açık ve kapalı kayıtları sırasıyla 2.37 m ve 2.40 m’dir. Ayrıca Holm, altı farklı teknikte 2 m veya daha yükseğe zıplama konusunda benzersiz bir ayrıcalığa sahiptir.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu