Yürüyüş Yarışı Kuralları

Yürüyüş Yarışı Genel Bakış

Yürüyüş Yarışı ideal olarak, sporcuların sürekli olarak ayağı yere temasını koruyarak pistlerden geçmeleri gereken ayak yarışına dayanan önemli bir atletizm bölümüdür. Spor ilk olarak İngiltere’de ortaya çıktı. 18 kadar uzanan inci uzun mesafeli enerji yürüme yarışları olarak bilinen yüzyıl pedestrianism genellikle hafifçe sonra tempolu koşu ve yüksek yürüyüş daha tempolu düşük değerler.

Yürüyüş Yarışı çok rekabetçi ve zorlu bir spordur. Bir şampiyonada iki veya daha fazla kişi arasında yapılan bir yarış ve diğer sporculara göre yarışı bitirmek için geçen süreye karşı yapılan bir mücadeledir. Bu spor iyi bir popülerlik kazandı ve dünyanın her yerinden oyuncular yarışa katılmaya istekliydi ve sonunda 19. yüzyılda Yarış Yürüyüşü erkekler kategorisinde Olimpiyatlara tanıtıldı.

Yürüyüş Yarışı Mesafeleri

Yarışlar yol etkinlikleri olarak veya koşu parkurlarında düzenlenir ve 1000 metreden 50000 metreye kadar değişen mesafelerde yarışılır. Uluslararası Atletizm Federasyonu’na (IAAF) göre, hem erkekler hem de kadınlar kategorisi için standart 20 km yarış yürüyüşü mesafesi ve erkekler kategorisi için 50 km’lik tek başına yarış yürüyüşü mesafesi belirlendi. Hem erkek hem de kadın kategorilerinde genç sporcular için 10 km’lik bir yarış yürüyüşü düzenlenmektedir.

Bu belgede Yarış Yürüyüşünün kuralları, dünyada düzenlenen farklı şampiyonalar ve turnuvalar ve bu sporda başarılı olan önemli oyuncular hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Yürüyüş Yarışı, koşma veya koşu gibi diğer atletik sporlara çok benzer ve herhangi bir pahalı ekipmana ihtiyaç duymaz. Bu spor, sporcunun kalp atışını yükselten çok fazla ayak çalışması gerektirdiğinden. Yürüteçlerin kaslarında ve eklemlerinde herhangi bir ağrı ve rahatsızlık hissetmesini önlemek için temel Yarış yürüyüşü donanımı gereklidir.

Ayakkabı

Yürüyüş Yarışı tamamen topuktan tırnağa harekete dayalıdır ve yürüme tekniğiyle ayak temasını asla kaybetmez, bu da Yarış yürüyüşü mücadelesini atlet için daha zor hale getirir. Alçak topuklu uygun yürüyüş ayakkabısı, kolay sallanma hareketi sağlar ve sporcunun topuk temasını daha hızlı yapmasını kolaylaştırır.

Çamaşırlar

Hem erkeklerin hem de kadınların ter tutmama kabiliyetine sahip rahat kıyafetler giymesi gerekir. Şampiyonada milletlerini andıran renkli atletler ve şortlar giyen erkekler renkli formalarıyla kadınlar. Vücut giysilerinin yanı sıra yürüyüşçüler, sporcunun ayaklarına rahatsızlık veren teri emen pamuklu çorapların aksine ter tutmayan çoraplara sahip olmalıdır.

Yürüyüş Yarışı Katılan Ülkeler

Yürüyüş Yarışı spor etkinliği genellikle açık hava yollarında ve koşu parkurlarında yapılır. Bu yürüyüş yarışları, sporculara bahis yapmak için İngiltere ve Amerika’nın favori sporlarından biri olmuştur. Racewalking şampiyonalarına dünya çapında yaklaşık 70 ülke katılıyor. Dünya çapında başarılı sporcular veren ve Atletizm’in uluslararası düzenleme organı olan IAAF’ın üyesi olan birçok ülke var. IAAF, dünya çapında Yarış Yürüyüşü turnuvalarının düzenlenmesine yardımcı olur. Yarış yürüyüşü sporcuları üreten ülkelerden bazıları burada listelenmiştir.

Yarış yürüyüşü Sovyetler Birliği’nde çok popülerdir ancak birçok Asya ülkesi çeşitli uluslararası Yarış Yürüyüşü şampiyonalarına da katılır. En iyi Asyalı oyuncular Çin, Japonya, Kore, Kazakistan, Singapur, Malezya, Vietnam, Tayland ve Hindistan’dan geliyor.

Yürüyüş Yarışına katılan Asyalı olmayan ülkeler şunlardır: Avustralya, Rusya, İtalya, Meksika, Polonya, Almanya, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri, İsveç, Letonya, İsviçre, Macaristan, İspanya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Norveç, Yunanistan, Kanada, Fransa, Portekiz, Finlandiya, Romanya, Kolombiya, Arjantin, Brezilya, Peru, Ekvador, Şili, Guatemala, Bolivya, Yeni Zelanda, Panama, Kosta Rika, Cezayir, Tunus, Mauritius, Etiyopya, Mısır, Güney Afrika ve İrlanda.

Yürüyüş Yarışı Oyun Ortamı

Yol Kursları

Yürüyüş Yarışları genellikle yarışın bir stadyumdan başlayıp stadyumda bittiği yol parkurlarında yapılır. Yarış yürüyüşleri ideal olarak yazın bir yol etkinliği olarak ve tipik olarak açık havada yapılır. Genellikle 2 ila 2,5 km’lik yol devrelerinin çoklu turlarında olur. Yol parkurunun yoluna ve mesafesine bağlı olarak, sporcuların yürüme tekniğini kontrol etmek için dokuz adede kadar yürüme hakemi görevlendirilir. Kural gereği, sporcular yerle ayak temasını sürdürmeli ve her zaman düz durmalıdır. Her yürüyüş hakemi, her tur veya pistte yarışmacıların örneklerini kontrol eder.

Koşu Parkurları

Yürüyüşçüler esasen şeritlerde yarışamazlarsa da, koşu parkurlarında yarış yürüyüşü de yapılır. Yine de, tutarlı yüzeyi nedeniyle yarışmalar bazen pistlerde yapılır. Paletler, yüzeyi tekdüze ve kırılmamış hale getirmek için kauçuk kaplıdır, bu da bir şampiyona için idealdir. Pistteki her şerit yaklaşık 122 cm genişliğinde ve pistin uzunluğu 200 m ile 400 m arasında değişiyor. Pistin uzunluğuna bağlı olarak, parkur etrafında altı adede kadar yürüme hakemi bulunur.

Yürüyüş Yarışı Genel Terimleri

Yürüyüş Yarışında sıkça kullanılan bazı genel terimlerin bir listesi:

İşaretlerinizde – Yarışa başlamak için kullanılan bir cümle ve yarışa hazırlanacak sporcular için uyarı işaretidir.

Adım – Ayakların yere ve ardından diğer ayakla teması sağlamak için önden arkaya hareket eden hareketidir.

Adım – Yürüteç tarafından yarış sırasında adım atma ve ileriye doğru ilerleme olayı.

Adım Hızı – Dakikada atılan adım sayısı.

Adım Uzunluğu – Yürümenin adımlarının ilerlemesi sırasında geriye çekilen diğer ayağa zemine temas eden ayağın arasındaki mesafe.

Yürüyüş – yarışma sırasında yürüme tarzı veya tekniği olarak adlandırılır.

Yürüyüş Döngüsü – aynı bacağın topuk vuruşuna kadar döngüsel bir hareket yapana kadar bir bacağın topuk vuruşuna kadar geçen süre olarak ifade edilir.

Duruş Aşaması – Sporcunun tüm vücut ağırlığını tek ayak üzerinde ve özellikle ayak parmağı kaldırıldığında ayağı kaldırma anına kadar topuğa aldığı aşama.

Salınım Aşaması – Sporcunun ayak parmağının yerden kalktığı ve bacağın, sporcu yere temas edene kadar herhangi bir vücut ağırlığı almadığı aşama.

Uçuş Aşaması – Sporcunun her iki ayağı da yere temas etmiyorsa ve genellikle insan gözü tarafından tespit edilemiyorsa ve bir ayak ilerlerken diğeri geri çekilirken bir milisaniye kadar sürer.

Topuk-to-Toe – her zaman diz bükmeden zeminle teması sürdürmek için yarışmalar Yürüme Yarışı sırasında yürüyüşçüler ima bir tekniktir.

Temas Kaybı – Yarış yürüyüşünün önemli kurallarından birini ifade eder, yürüyüşçünün ayakları asla insan gözüyle görülebildiği gibi zeminle temasını kaybetmemelidir. Diğer ayağın parmağı yerden ayrılmadan bir ayağın topuğu kesinlikle yere değmelidir.

Bent Knee – Yarış yürüyüşünün diğer önemli kuralıdır. Sporcunun adımlarının ilerlemesi sırasında, yere temas eden ilerleyen bacak kalçadan ayağa doğru düzleştirilmelidir; Diğer ayak dikey dik konuma gelene kadar dizin bükülmesi bu kuralın ihlal edildiğini gösterir.

Sarı Kürek – Müsabaka sırasında herhangi bir kuralı ihlal etmeye çok yakın olmaları durumunda sporculara verilen bir uyarıyı ifade eder.

Kırmızı Kart – Baş Hakem tarafından, üç farklı yürüme hakemi kuralların ihlal edildiğini fark ettikten sonra sessizce karar verdiği için yürüteçin yarıştan diskalifiye edildiğini belirtti.

Yürüyen Hakem – Yarış sırasında meydana gelen ihlalleri işaret etmek ve bunu baş hakeme bildirmek için her turun yürüyüşçülerinin örneklerini kontrol eden deneyimli bir kişi.

Baş Hakem – Yarışmanın atanan hakemlerinden bir hakem, yarış sırasında sporcunun diskalifiye edilmesine ilişkin kararlar almak üzere baş hakem olarak görevlendirilir.

Yürüyüş Yarışı Nasıl Yapılır?

Yarış yürüyüşü turnuvası tipik olarak, sporcuların başlangıç ​​çizgisinde yerlerinde olduğu bir silah ateşi ile başlar. Turnuvalar 10km, 20km ve 50km mesafelerde yapılmaktadır.

Hazır Olmak

Yürüyüş yarışları, tüm oyuncular bir stadyumdaki başlangıç ​​çizgisinde toplandığında başlar. Yürüteçler şeritlerde yarışamayacağından, başlangıç ​​çizgisinde “İşaretleriniz üzerinde” komutu ile ayakta pozisyon alırlar. Turnuvanın başlangıcı, hiçbir oyuncunun komuttan sonra başlangıç ​​çizgisinde durmamasını sağlar.

Yarışa başlamadan önce sporculara beş dakika, üç dakika ve bir dakika uyarı işaretleri verilir, ardından tüm katılımcılara yarışa başlama göstergesi ile silah ateşi verilir.

Sporcularla birlikte hakemler, Yarış Yürüyüşü yarışmalarında çok önemli bir rol oynarlar. Her turnuva için altı ila dokuz hakem atanır; bir baş hakemle birlikte, sporcunun yürüme tekniğini tüm yol boyunca turnuva boyunca, oyuncu yarışını bitiş çizgisinde bitirene kadar sürekli olarak izlemek. Herhangi bir durumda, bir sporcu 3 farklı hakemden 3 kırmızı kart alırsa, baş hakem sporcuyu yarıştan diskalifiye eder.

Oyuna Hızlı Bakış

Yürüyüş Yarışı, yürüteç yerle sürekli temas ederek ileri doğru ilerlediğinde yürüteçin ayaklarının hareketini ifade eder ve yargıçlar için herhangi bir zamanda görünür temas kaybı olmaz . İdeal olarak bu yürüme tekniği, kolun omuza olan hareketini yere yakın tutarak “topuktan ayağa” hareketi olarak bilinir .

Yürüyüş Yarışı bir sonraki önemli tekniği, “kaldırma veya diz bükme” kuralı olarak bilinen insan gözü tarafından görülebilen dizde bükülmeden bacağın ilerlemesidir . Yerden bir ayak temasını kaybettiği andan itibaren diğer ayak, ilk ayak dikey dik pozisyonda tekrar yere gelene kadar düzleştirilecektir.

Yürüyüş Yarışı yarışması boyunca, iki kural sporcular tarafından üç kez ihlal edilirse ve üç farklı hakem tekniklerin ihlal edildiğini fark ederse, yürüyüşçüye kırmızı kart verilir ve yarışmadan diskalifiye edilir.

Yarışmayı kuralları ihlal etmeden bitiren sporcu belirlenen mesafeyi geçer. Diğer atletik spor etkinliklerinin aksine, Yarış Yürüyüşünde yürüyüşçünün turnuvanın galibini ilan etmek için bitiş çizgisine diğer yarışmacılardan önce dokunması gerekir.

Yürüyüş Yarışı Kuralları

Yürüyüş Yarışı, birden fazla jüri tarafından fiziksel olarak izlenen çok zorlu bir disiplin sporudur, ancak yürüyüşçüler, yürüyüş yolu etkinliklerine ve yarışmalarına giderek daha fazla katılmaktadır. Kurallar, aşağıda listelenen bu sporun katılımcıları için IAAF (Uluslararası Atletizm Federasyonu) tarafından açıkça tanımlanmıştır –

 • Temas Kaybı Kuralı – Hızlı yürüyüş sırasında, yürütecin ayakları, insan gözüyle görülebildiği gibi zeminle teması asla kaybetmemelidir. Diğer ayağın parmağı yerden ayrılmadan bir ayağın topuğu kesinlikle yere değmelidir. Sporcunun her iki ayağının da yerle temasını kaybettiği, ancak insan gözünün görüş alanı içinde olmadığı ve tespit edilemediği adım başına bir milisaniye olacaktır.
 • Bükülmüş Diz Kuralı – Sporcunun ileri adımlarını ilerletme sırasında, yere temas eden ilerleyen bacak kalçadan ayağa doğru düzleştirilmelidir. Diğer ayak dikey dik konuma gelene kadar, dizin bükülmesi bu kuralın ihlal edildiğini gösterir. Herhangi bir zamanda dizler yargıçlar tarafından görülebilmelidir.
 • Sarı Kürek – Yürüteç yukarıdaki iki kuralı çiğnemeye çok yaklaştığında, hakemler bir uyarı olarak yürüteciye sarı bir kürek atabilir. Yürüme hakemi, aynı sporcuya bir kez temas kaybı ve bir kez bükülmüş diz için olmak üzere yalnızca iki kez sarı kürek çekebilir.
 • Kırmızı Kart – Yarışma için atanan hakemlerin dışında, herhangi bir hakem sporcunun yukarıdaki iki kuraldan herhangi birini ihlal ettiğine dair bir fikre sahipse, o anda hakem o belirli yürüteç için sessiz kırmızı kart verir ve bunu kendisine gönderir. baş yargıç. Sporcu kendisine verilen kırmızı karttan habersizdir. Her bir hakem tüm yürüyüşçülere kırmızı kart verebilir, ancak tüm yarışmada sadece bir kez.
 • Bir Sporcunun Diskalifiye Edilmesi – Bir sporcu yürüme yarışmasından sadece başhakem tarafından diskalifiye edilebilir. Baş hakem üç farklı hakemden bu tür üç kırmızı kart alırsa, o sporcunun müsabakadan diskalifiye edilmesini ister. Yürüteçlere verilen sarı kürekler diskalifiye kriteri olarak değerlendirilmez. Sporcu diskalifiye çağrıldıktan sonra bile yarışa devam ederse ve birinci bitirirse, yarışı kazanmaz.

Yürüyüş Yarışı Turnuvaları

Yürüyüş Yarışı turnuvaları iyi bir popülerlik kazandı ve 1904’te Olimpiyatlarda yerini aldı. Sporcuların karşılaştığı diskalifiye kurallarının katı kuralları ve hayal kırıklıkları nedeniyle birçok spor tutkununu motive etti.

Ayak yarışı, aşağıda listelenen çeşitli şampiyonalarda tüm dünyada gerçekleştirildi –

 • IAAF Dünya Yarış Yürüyüşü Takım Şampiyonası
 • IAAF Yarış Yürüyüşü Mücadelesi
 • İngiliz Milletler Topluluğu Oyunları
 • Pan-Amerikan Oyunları
 • Avrupa Atletizm Şampiyonası
 • Asya Yarış Yürüyüşü Şampiyonası
 • Olimpiyatlar 20 km Erkekler ve Kadınlar kategorisi
 • Olimpiyatlar 50km Erkekler kategorisi
 • Olimpiyatlar 10km Gençler kategorisi

Yarış Yürüyüşü Şampiyonları

19. yüzyılın başlarından beri Yarış Yürüyüşünde başarılı olan birçok ünlü sporcu var . Kategorilere göre en iyi 10 Yarış Yürüyüşü şampiyonu aşağıda sıralanmıştır –

Erkek Kategorisi

aşağıdaki şampiyonlarımız var

20 km50 km
AtletMilliyetYılAtletMilliyetYıl
Sergey MorozovRusya2008Yohann DinizFransa2014
Vladimir KanaykinRusya2007Denis NizhegrodovRusya2008
Jefferson PerezEkvador2003Matej TothSlovakya2015
Paquillo Fernandezispanya2002Nathan DeakesAvustralya2006
Yūsuke SuzukiJaponya2015Sergey KirdyapkinRusya2012
Vladimir StankinRusya2004Robert KorzeniowskiPolonya2003
Bernardo SeguraMeksika1994Alex Schwazerİtalya2007
Alex Schwazerİtalya2012Yu ChaohongÇin2005
Zhen WangÇin2012Mikhail RhyzovRusya2014
Nathan DeakesAvustralya2005Zhao ChengliangÇin2005

Yusuke Suzuki

Japonya’dan mükemmel bir hızlı yürüyüşçü, 20 km yarışmasına iki kez dünya şampiyonalarında ve Olimpiyatlarda katıldı. Yeni bir dünya rekoru yaratmak için 20 km’lik yürüyüş yarışı için 1:16:36 saat sürdü. Küçük yaşından beri çok aktif bir yürüyüşçü ve dünya gençler şampiyonasında birçok madalya kazandı. 2007 yılında 20km dünya şampiyonalarında yarışmaya başladı.

Yohann Diniz

Yohann, 50 km yürüyüş mücadelesini 3:32:33 saatte bitiren rekorla bugünün dünya rekoru sahibi. Bu Fransız yarış yürüyüşçüsü, 50 km Yarış Yürüyüşü kategorisinde oldukça popülerdir ve Dünya şampiyonalarında birçok altın ve gümüş madalya kazanmıştır. 2014 Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda 1 dakika 41 saniye daha hızlı yürüyerek bir önceki dünya rekorunu kırdı ve bir yenisini daha kırdı. Ayrıca, 20 km yarış yürüyüşüne katıldı ve 2015 yılında, Yusuke Suzuki tarafından tekrar kırılan 1:17:02 saatlik yeni bir dünya rekoru kırdı.

Nathan Deakes

Avustralya’nın en başarılı yürüyüşçülerinden biri olan Nathan, dünya rekorunun sahibi ve birkaç yürüyüş yarışmasının galibi oldu. 2004 Olimpiyatları’nda bronz, İngiliz Milletler Topluluğu oyunlarında 20 km ve 50 km kategorilerinde 4 kez altın madalya aldı. Nathan, her iki kategoride de arka arkaya altın madalya kazanan ilk kişiydi. Avustralya’ya birkaç ödül kazandırdığında, iki kez Yılın Sporcusu seçildi.

Kadın Kategorisi

Kadın kategorisinde şu şampiyonlarımız var –

20 km
AtletMilliyetYıl
Olga KaniskinaRusya2009
Elena LashmanovaRusya2012
Olimpiada IvanovaRusya2001
Anisya KirdyapkinaRusya2011
Lu XiuzhiÇin2015
Shenjie QieyangÇin2012
Elmira AlembekovaRusya2012
Tatyana ShemyakinaRusya2008
Hong LiuÇin2012
Tatiana SibilevaRusya2010

Olga Kaniskina

Olga, bir Rus Yarış Yürüyüşü antrenörü ve 2004’ten beri Rusya’ya madalya kazanan çok popüler bir yarış yürüyüşçüsüdür. 2008 Pekin Olimpiyatları’nda en hızlı yürüyüşçü olarak Yarış Yürüyüşü için altın madalya kazandı ve Olimpiyat rekorunu kırdı ve Londra’daki 2012 Yaz Olimpiyatları’nda gümüş madalya kazandı .

20km Yarış Yürüyüşünde üç kez Dünya Şampiyonu olarak, Olimpiada Ivanova’nın eski rekorunu kırarak yarışı 1:25:42 saat içinde bitirerek yeni bir dünya rekoru kırdı.

Olimpiada Ivanova

Rusya’nın en iyi Yarış yürüyüşçülerinden biri, 2000’den 2007’ye kadar dünya şampiyonalarında birçok madalya kazandı. 20 km yarışını 1:27:48 saatte bitirerek dünyanın geri kalanını yenerek zamana karşı kazandı ve Atina’da ikinci oldu.

Olimpiyatlar 2001 Edmonton Dünya Şampiyonasında ilk altın madalyayı kazandı.

Hong Liu

Liu, Olimpiada Ivanova ve Olga Kaniskina’nın Olimpiyat dünya rekoruna karşı 1:24:38 saat içinde 20 km yarışını bitiren tanınmış bir Çinli yarış yürüyüşçüsü ve şu anki dünya rekorunun sahibidir. Kariyerine genç şampiyonalarla başlayan Liu, ilk yarışında bir etkinlik rekoru kırdı. 

Dünya şampiyonalarında, Asya oyunlarında ve yaz olimpiyatlarında epeyce madalya kazandı.

Hindistan’dan Yürüyüş Yarışı Sporcuları

Hindistan’dan gelen yarış yürüyüşçüleri Asya Oyunları’nda başlangıçlarını yaptılar ve bazı önemli dünya rekorları kırdılar. Hindistan Atletizm Federasyonu (AFI), 2016 Rio Olimpiyatları’na girebilmek için büyük çaba gösterdi. Popüler sporculardan bazıları aşağıda listelenmiştir –

Gurmeet Singh

Hintli yarış gezgini, Asya oyunlarında yarışıyor. Daha önce 2012 Yaz Olimpiyatları’na 20 km Yarış Yürüyüşü etkinliğine katılarak 1: 22: 30’da bitirdi. 

Gurmeet ayrıca 1:22:05 saatlerinde altıncı sırada biten Uluslararası Grand Prix’e katıldı.

 

Kuşbir Kaur

Asya Oyunları’nda Lu Xiuzhi’nin yanında 20 km’lik yarışı bitiren ve Hindistan için gümüş madalya kazanan kadınlar kategorisindeki ilk Hintli yarışçıdır. Kariyerine gençler dünya şampiyonası ile başlayan oyuncu, ancak 2012 Asya Gençler Atletizm şampiyonasında bronz madalya kazandıktan sonra fark edildi.

Kushbir, 2013 dünya şampiyonasına 1:34:28 saat rekoruyla katıldı ve Asya Yürüyüş Şampiyonası’nda 1:33:37 saat rekorunu kırarak yarışı bitiren üçüncü oldu. Yürüme mücadelesini bitirmek için uygun bir zaman kaydeden 2016 Rio Olimpiyatları’na hak kazandı.

Yukarıdaki Hintli sporcular dışında, 20 km ve 50 km yürüyüş yarışlarında dünya şampiyonalarında varlığını hissettiren çok az kişi var. Bunlar aşağıdaki gibidir –

 • Sandeep Kumar
 • Manish Singh Rawat
 • Surender Singh

Yarış yürüyüşü Hindistan’da hala küresel bir spor olarak ortaya çıkıyor. Bu köklü yarış yürüyüşçüleri, bu atletizm sporundaki potansiyellerini sergilemek için gelecek nesle olumlu bir eğilim oluşturuyorlar.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu