Yüzme Kuralları

Yüzme Kuralları Genel Bakış

Yüzme, vücudumuzu suda ilerletme ve ellerimizi ve ayaklarımızı hareket ettirerek boğulmaya direnme eylemidir. Bir eğlence aktivitesi olarak yüzme, Taş Devri’nin tarih öncesi mağara resimlerinde kaydedilmiştir. Çeşitli medeniyetlerin kutsal metinlerinde bahsedilmiştir. Yapay halka açık yüzme havuzlarının inşasından sonra on dokuzuncu yüzyılda rekabetçi bir spor olarak gelişti. İlk halka açık yüzme havuzu olan St George’s Baths, 1828’de İngiltere’de inşa edilmiş ve 1830’larda İngiltere’de rekabetçi bir spor olarak ortaya çıkmıştır. İngiliz Yüzme organizasyonu, Ulusal Yüzme Topluluğu olarak kuruldu ve 1837’de İngiltere’de yarışmalar yürütüyordu.

Yüzücüler arasında bir yarış olarak rekabetçi yüzme yapıldı ve amaç diğer katılımcılardan daha hızlı yüzmektir. Bu yarışmalara çeşitli ülkeler katılmaya başladı. Yüzücüler, diğer ülkelerin yerel stillerini öğrendiler. Yüzücüler arasındaki bilgi aktarımı birçok füzyon stilini doğurdu. Yüzme, kişinin dayanıklılığını, çevikliğini, nefes kontrolünü ve esnekliğini test etmeye yardımcı olan hem bireysel hem de ekip etkinliği olabilir.

FINA

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) tarafından su sporları yarışmaları için tanınan yönetim organı FINA veya Fédération Internationale de Natation’dır. Yüzmenin yanı sıra diğer su sporlarındaki yarışmaları da yönetir. Bu kuruluş Lozan, İsviçre’de yerleşiktir. Sadece uluslararası yüzme rekorları ve yarışmaları için kurallar oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda dünya yüzme ve dünya su şampiyonalarını da düzenler.

Katılan ülkeler

200’den fazla ülkenin FINA’ya bağlı üye kuruluşları var. Tüm uluslarda ve kıtalarda oynanan geniş bir spordur. Yüzme turnuvalarına katılan ülkeler ABD, Avustralya, Kanada, Çin, Kore, Tunus, Büyük Britanya, Japonya, Rusya, Avusturya, Romanya, Norveç, Macaristan, Sırbistan, Ukrayna, Trinidad ve Tobago, Hollanda, İtalya, Almanya, ve Fransa.

Yüzme Oyun Ortamı

Yüzme Havuzları

FINA, yarışmalar için kullanılan yüzme havuzlarının uzunluğu, genişliği ve derinliği hakkında kurallar belirlemiştir. Yüzme havuzları en az iki metre derinlikte olmalıdır. Elli veya yirmi beş metre uzunluğunda olabilirler. Elli metre uzunluğundaki olanlar uzun parkur yarışları için, 25 metre uzunluğundaki olanlar ise kısa parkur yarışları için kullanılıyor. Dünya rekorları, farklı uzunluktaki havuzlar arasında karşılaştırılamaz çünkü yüzücülerin bir yarışta daha fazla veya daha az dönüş yapması bir avantaj veya dezavantaj olabilir.

Havuzlar şeritlere ayrılmıştır. Şeritler sıfırdan etiketlenir ve her şerit en az 2,5 metre genişliğinde olmalıdır. Dünya şampiyonası havuzlarında on kulvar vardır. Diğer etkinliklere ev sahipliği yapan havuzlar sekiz şeritli olabilir. Genellikle havuzun her iki ucunda da başlangıç ​​blokları ile donatılmıştır. FINA düzenlemelerine göre, süreleri kaydetmek için dokunmatik yüzeyli Otomatik Resmi Ekipman kullanılmalıdır. Sensörler bayrak yarışı sırasında devralmaları izlemek için kullanılır.

Son birkaç yılda başlangıç ​​bloklarında büyük değişiklikler oldu. Son zamanlarda, bloğun yüzeyi yüzme havuzuna doğru açılıdır ve başlangıç ​​blokları artık ana bloğun sonunda dudak adı verilen yükseltilmiş, eğimli bir platforma sahiptir . Bu, yüzücünün dik açılı çömelmiş bir pozisyon alarak ve arka bacak ile ittirerek daha hızlı bir şekilde fırlatmasına olanak tanır.

Yüzme Ekipmanları

Mayo

Erkek mayoları arasında külotlar ve pantolonlar bulunur. FINA, yüzücülerin aerodinamik mayo giyerek yararlanmasını önlemek için bazı kurallar oluşturmuştur. Belden dizlerinin hemen üstüne kadar sadece bir parça mayo giyebilirler.

Kadınlar genellikle arkada çeşitli tasarımlarda tek parça takımlar giyerler. Popüler tasarımlardan bazıları yarışçı sırtı, aks sırtı, korse, elmas sırtlı ve kelebek sırt / Fly-Back’tir. Giysiler çeşitli uzunluklarda olabilir, ancak dizlerini veya omuzlarını aşan takımlar giymelerine izin verilmez.

Yüzmek kap

Saçların sallanması yüzücünün sürüklenmesine neden olur ve yüzücüyü yavaşlatır. Uzun saç da görmeyi engelleyebilir. Saçları kilitlemek ve sürtünmeyi azaltmak için yüzme başlığı kullanılır. Lateks, silikon, spandeks veya likra gibi gerilebilir malzemelerden yapılmıştır.

Gözlük

Yüzücüler, su ve klorun gözlerine kaçmasını önlemek için koruyucu gözlük kullanırlar. Açık havuzlarda yüzerken, yüzücüler parlamayı nötralize etmek için renkli gözlükler seçebilirler. Bazı gözlükler ayrıca görüş düzeltici camlardan yapılır.

Yüzme Nasıl Yapılır?

Rekabetçi yüzmede dört ana stil oluşturulmuştur. Onlar –

 • Kelebek
 • Geri Vuruş
 • Göğüs felci
 • Serbest stil

Kelebek

Bu tarzda, yüzücüler kollarını ve omuzlarını genişleterek havuza dalarlar. Havuza düz veya hafif aşağı doğru girerler. Vücudu kaldırmak için kollarını yarım daire şeklinde döndürürler. Ellerini aynı anda hareket ettirerek suyu ayaklarına doğru iterken vücut hareket eder. Ayaklarını senkronize olarak yukarı ve aşağı hareket ettirerek suyu geriye doğru iterler. Yunus veya kelebek tekmesi kullanabilirler. Bu tarz göğüs felcinden kaynaklanmıştır ve en zor stil olarak kabul edilir.

Uluslararası yüzme düzenleme kurumu FINA, bu kulağı kabul etti ve 1952’de bir dizi kural oluşturdu.

Kurallar

 • Yüzücüler, yarışın başlangıcında ve her dönüşte vücutlarını göğsünde tutmalıdır.
 • Yarış sırasında hiçbir noktada sırtlarına yuvarlanmalarına izin verilmez.
 • Kollarını eşzamanlı olarak hareket ettirmelidirler.
 • Bacaklarını aynı anda hareket ettirmeleri gerekir, ancak aynı seviyede olmaları gerekmez, ancak onları alternatif olarak hareket ettirmelerine izin verilmez.
 • Göğüs okşayarak bacak vuruşu kullanmalarına izin verilmez.
 • Her dönüşte ve yarış bittiğinde, tahtaya hem elleriyle hem de aynı anda dokunmaları gerekir.
 • Yarışın başlangıcında ve dönüşlerde bir veya daha fazla bacak vuruşu ve bir kol çekişi kullanabilirler ancak suda 15 metreden fazla kalamazlar. Tekrar dönmek zorunda kalmadıkça veya yarışı bitirmek üzere olmadıkça su yüzeyinde kalmalıdırlar.

Geri Vuruş

Bu tarzda yüzücüler sırt üstü yüzerler. İnme boyunca kafaları suyun üzerinde olacağından kolaylıkla nefes alabilirler. Ancak yüzücüler nereye gittiklerini göremezler. Yapay şeritli yüzme havuzlarında çoğu yüzücü, sona ulaşmak için kaç kulaç attığını bilir.

Yüzücülerin nereye gittiklerini görmek için başlarını çevirmelerine izin verilir, ancak bu onları yavaşlatır. Bu vuruş ters çevrilmiş bir ön taramaya benziyor. Yüzücüler suyu bacaklarına doğru itmek için kollarını arka arkaya yarım daire hareketlerle hareket ettirirler. Bir koluyla su tutarken diğer kol iyileşir.

Suyu sivri parmaklarla tekmeliyorlar ve bacaklarını olabildiğince düz tutarak sürüklemeyi azaltmaya çalışıyorlar. Yarı dairesel kol hareketleri onlara gerekli itişi sağlar. Eksen daha uzundur ve yüzücünün vücudu boyunca tepeden tırnağa uzanır.

Yarışın başlangıcında, yüzücüler bacaklarını omuz genişliğine yerleştirir, duvara bakar ve başlangıç ​​bloğuna yapışır. Genellikle dizlerini dik açıyla bükerek yarışa hazırlanırlar. Başlangıç ​​sinyalini duyduklarında kendilerini ayaklarıyla başlangıç ​​bloğundan uzaklaştırırlar. Ellerini sallayıp sırtüstü suya dalarlar.

Kurallar

 • Yarışın başlangıcında yüzücülerin oluk içinde veya üzerinde durmalarına izin verilmez. Ayrıca ayak parmaklarını oluğun dudağı üzerinden bükemezler.
 • Yüzücüler yarışın başında ve döndükten sonra itme yapabilir.
 • Yüzücüler, sırayla omuzlarını göğse dik olarak çevirebilirler. Bundan sonra, bir dönüş yapmak için sürekli bir tek kol çekme veya sürekli bir çift kol çekme kullanabilirler. Duvardan çıktıktan sonra sırtlarına dönmeliler.
 • Yüzücüler vücutlarını hafifçe sırtlarının üzerinde çevirebilirler ancak vücutları yatay ile sadece 90 dereceden daha az bir açı yapmalıdır.
 • Yüzücüler, yarış boyunca vücutlarının bir kısmı su yüzeyinde yüzmeye özen göstermelidir. Ancak dönüşlerde ve yarışın bitiminde 15 metreden fazla olmamak kaydıyla tamamen suda kalabilirler.
 • Yüzücüler dönerken vücutlarının bir kısmıyla duvara dokunmalıdır.

Göğüs Felci

Bu tarz en eski stil olarak kabul edilir. Bu tarzda yüzücüler kollarını öne doğru uzatır ve ellerini hafifçe aşağı doğru eğer. Ellerini bele doğru çekerken ayaklarını kalçalara yaklaştırıp bacaklarını katlayarak ayaklarıyla suyu tekmeliyorlar. Bu, vücutlarını ileriye doğru iter ve onlara hız kazandırır. Bacak hareketi kurbağanınkine benzer, bu nedenle kurbağa tekmesi veya kırbaç tekmesi olarak da bilinir.

Bu vuruşta, yüzücünün suyu geriye doğru itmeye çalışırken vücudunun su yüzeyi ile yaptığı açı ne kadar büyük olursa, sürüklenmeye neden olur ve yüzücüyü yavaşlatır. Yüzücüler, vücutlarını baştan kalçaya kadar olabildiğince düz tutarak yarışın başında sürüklenmeyi azaltmayı öğrenerek bu kulaçta ustalaşırlar.

Bir kurbağa tekmesi sırasında suyu geriye doğru iterken hız kazanmak için yüzücüler topuklarını suya batırmalı, ancak mümkün olduğunca su yüzeyine yakın tutmaya çalışmalıdır. Ellerini kalçalarına doğru hareket ettirirken midelerini çekerek ve yüzlerini su yüzeyinin üzerine getirerek nefeslerini yönetmeyi öğrenmeleri gerekir.

Çoğu uzun mesafe yüzücü bu kulaç kullanır. Yüzbaşı Mathew Webb, 1875’te İngiliz kanalını yüzerek geçen ilk kişiydi. Bu kulaçla büyük mesafeyi kat etmeyi başardı. Nispeten daha küçük kol vuruşu yüzücüler üzerinde daha az baskı oluşturur ve bu kulaçı uzun mesafeli yüzme için ideal hale getirir.

Kurallar

 • Yarışa göğüslerinin üzerinde yüzerek başlamalılar.
 • Yarışın başında ellerini ayırmalı ve kol darbesi almalıdırlar.
 • Bir kol vuruşundan sonra bir bacak vuruşu yapmaları gerekir. Bir kol vuruşu ve bir bacak vuruşu birlikte bir vuruş döngüsü oluşturur.
 • Yarış sırasında herhangi bir noktada sırtlarını dönemezler.
 • Ellerini aynı anda hareket ettirmelidirler.
 • Ellerini aynı yatay seviyede tutmalıdırlar.
 • Suyu memeden iterken, elleri su yüzeyinin üzerinde, altında veya üzerinde kalabilir.
 • Dirsekleri daima suda kalmalıdır. Ancak bir dönüşten önceki son vuruşta, dönüş sırasında veya yarışın sonunda su yüzeyinin üzerinde kalabilir.
 • Ellerini su yüzeyinin üstüne veya altına geri getirebilirler.
 • İlk vuruş ve her dönüş dışında ellerini kalça çizgisinin ötesine geri getiremezler.
 • Vuruşun itici kısmı sırasında ayaklarını dışa doğru çevirmelidirler.
 • Su yüzeyini ayaklarıyla kırabilirler ancak hemen ardından aşağıya doğru bir kelebek tekmesi atamazlar.
 • Her dönüşte ve yarışın bitiminde yüzücüler duvara iki elleriyle aynı anda su seviyesinin üstünde veya altında dokunmalıdır.
 • Dokunmadan hemen önce son kol çekişinden sonra başlarını suya daldırabilirler, ancak dokunmadan önceki son tam veya eksik döngü sırasında bir noktada su yüzeyini kırmaları gerekir.

Serbest Stil

Serbest stil yarışlarında yüzücüye çok az kısıtlama getirilir. Yüzücü herhangi bir tarzda yüzmeyi seçebilir. Yüzme Kuralları Bununla birlikte, dünyanın hemen hemen tüm yüzücüleri serbest stil yarışmalarında önden sürünmeyi kullandıklarından, önden gezinme ve serbest stil eşanlamlı hale geldi. Bu tarzda yüzücüler, suyu geriye doğru çekerek kollarını alternatif olarak ileri doğru hareket ettirirler.

Ayaklarını aynı anda çırpıyorlar. Kollarından birini dikey düzlemde yarım daire hareketle hareket ettirirken, diğer koluyla suyu yakalayıp geriye doğru iterler. Ayrıca ayaklarını kırbaçlamayı da seçebilirler. Bu varyanta Trudgen denir.

Yüzme Kuralları

 • Ön Tarama, dört ana stilin en hızlısıdır. Bu tarz düzenlenmediğinden, Avustralya gezintisi, Amerikan gezintisi gibi çeşitli ön taramalar yarışlarda kullanılabilir.
 • Serbest stil etkinliklerinde yüzücüler herhangi bir tarzda yüzebilirler. Ancak, bireysel karışık ve karışık bayrak yarışlarında yüzücüler sırt üstü felç, göğüs felci veya kelebek dışında herhangi bir tarzda yüzebilirler.
 • Bir şerit uzunluğunda yüzdükten sonra ve yarışın bitiminde yüzücüler, vücutlarının herhangi bir yeriyle duvara dokunmalıdır.
 • Yüzücüler, yarış boyunca vücutlarının bir kısmı su yüzeyinin üzerinde olacak şekilde yüzmelidir. Bir dönüş sırasında ve başlangıçtan ve her dönüşten sonra 15 metreden fazla olmayan bir mesafe boyunca suya daldırılmış olarak kalabilirler.

Yüzme Çeşitleri

Yüzücüler genel olarak kısa mesafe koşucuları, orta yüzücüler ve uzak yüzücüler olarak sınıflandırılır. Farklı şekilde çalışırlar ve biraz farklı yeteneklere sahiptirler. Bazı yüzücüler her üç formda da iyidir, bazıları ise sadece bir veya iki türde üstündür.

Sprint, daha kısa bir mesafe için yoğun yüzmektir. Sprinterlar yüzme boyunca maksimum efor sarf etmek ve nefeslerini kontrol etmeye konsantre olmak için çalışırlar. Genellikle 50, 100 ve 200 metre yarışlarına katılırlar.

Mesafe yüzücüler, daha büyük mesafeler için daha hızlı yüzmek üzere eğitilir. Uzun bir süre boyunca daha fazla zorlanmaya dayanmaları gerekir. Yarış boyunca yüksek bir ortalama hız korunmalıdır. Uzun yol boyunca hızlarını tamamen düşürmeden rahatlamayı da öğrenmelidirler. Genellikle 800 veya 1500 metrelik yarışlara katılırlar.

Orta mesafe yüzücüler, uzun bir yüzme parkurunda bir sprinter kadar hızlarını düşürmezler. Ayrıca, uzun mesafeli yüzücülerden daha yüksek başlangıç ​​hızına sahip olma eğilimindedirler. Pist uzunluğu çok uzun olmadığında ve 200 metre ile 400 metre arasında olduğunda iyi performans gösterirler.

Yüzme Turnuvaları

Herhangi bir yarışmadaki etkinlikler, dört ana stilden yalnızca birine veya dört stilin tümünün sabit bir sırayla bir kombinasyonuna sahip olabilir.

Bireysel Yarışlar

Dört ana yüzme stilinin her birinde yarışmalar düzenlenmektedir. Olimpiyatlarda beş etkinlik serbest stil altında yapılır. Erkekler için 50 metre, 100 metre, 200 metre, 400 metre, 1500 metre ve kadınlar için 50 metre, 100 metre, 200 metre, 400 metre, 800 metre boyundadır. Diğer üç stil olan kurbağalama, kelebek ve sırtüstü altında hem erkekler hem de kadınlar için 100 metre ve 400 metre olmak üzere iki etkinlik düzenlenmektedir.

Çeşitli turnuvalarda bireysel karışık yarışmalar da düzenlenmektedir. Bu yarışmalarda tek bir yüzücü, aynı yarıştaki dört stilin her birinde pist mesafesinin dörtte birini yüzer. Olimpiyatlarda hem erkekler hem de kadınlar için 200 ve 400 metrelik bireysel karışıklıklar yapılıyor. Yüzücü bu karışık etkinliklerde aynı sırayla kelebek, sırtüstü, kurbağalama ve nihayet serbest stil yüzer.

Diğer Olimpiyat dışı yüzme şampiyonalarında 100 metrelik diğer bireysel karışık yarışlar yapılır. Yüzücü, stillerin her birinde en az dört vuruş yüzmelidir. Bu nedenle, parkur uzunluğu daha kısaltılamaz.

Röle Olayları

Röle olayları, grup olaylarıdır. Etkinliğe katılan her ülke veya takım, dört yüzücüden oluşan bir grup oluşturur. Her yüzücü parkur mesafesinin dörtte biri kadar yüzer. En hızlı yüzücü genellikle sona yerleştirilir. Bir grup etkinliğindeki takım ruhu, yüzücülerin bireysel yarışlardan daha hızlı yüzmesini sağlar. Bayrak yarışları hem serbest stil hem de karışık olabilir. Serbest stil yarışmasında her yüzücü sırtüstü, kurbağalama ve kelebek dışındaki herhangi bir tarzda yüzer. Karışık bir bayrak yarışında her yüzücü, Sırtüstü, Kurbağalama, Kelebek ve Serbest Stil sırasına göre toplam parkur uzunluğunun dörtte birini farklı bir tarzda yüzer. 4 × 100 metrelik serbest stil bayrak yarışı, 4 × 200 metrelik serbest stil bayrak yarışı ve 4 × 100 metrelik karışık bayrak yarışları Olimpiyatlardaki yüzme yarışmalarının bir parçasıdır.

Açık Havuz Yüzme Etkinlikleri

Uzun mesafeli serbest stil maratonları, göller, nehirler ve okyanuslar gibi büyük açık su kütlelerinde yapılır. Yüzücüler bu etkinliklerde herhangi bir stili kullanmakta özgürdür. Bununla birlikte, dünyadaki çoğu yüzücü bu yarışmalarda önden sürünmeyi kullanır.

2008 yılından bu yana, 10 km açık su yüzme şampiyonası Olimpiyatların bir parçasıdır. FINA ayrıca iki yılda bir düzenlenen dünya su şampiyonalarında 5 km, 10 km ve 15 km’lik diğer açık maraton etkinlikleri düzenlemektedir.

Olimpiyatlar 2012’de Yüzme Etkinlikleri

2012 Olimpiyatları’nda düzenlenen yüzme etkinlikleri aşağıdadır –

 • 50 metre serbest
 • 100 metre serbest
 • 200 metre serbest
 • 400 metre serbest
 • Erkekler için 1500 metre serbest stil ve kadınlar için 800 metre serbest
 • 100 metre sırtüstü
 • 200 metre sırtüstü
 • 100 metre kurbağalama
 • 200 metre kurbağalama
 • 100 metre kelebek
 • 200 metre kelebek
 • 200 metre bireysel karışık
 • 400 metre bireysel karışık
 • 4 × 100 metre serbest bayrak
 • 4 × 200 metre serbest bayrak
 • 4 × 100 metre karışık bayrak
 • Maraton 10 km

Yüzme Şampiyonlar Şampiyonu

Yüzme zamanla gelişti ve yeni stiller yeni olayları ve kuralları doğurdu. On yıllar boyunca şampiyonları karşılaştırmak zor. Bir spor olarak yüzmekten hem erkekler hem de kadınlar tarafından zevk alınır ve ustalaşır. Ünlü yüzme şampiyonlarından bazıları aşağıda listelenmiştir.

İsim SoyisimMilliyet
Krisztina Egerszegi (F)Macaristan
Michael Phelps (M)Amerika Birleşik Devletleri
Dawn Fraser (F)Avustralya
Mark Spitz (M)Amerika Birleşik Devletleri
Shane Gould (F)Avustralya
Tracy Caulkins (F)Amerika Birleşik Devletleri
Ian Thorpe (M)Avustralya

Krisztina Egerszegi

Barcelona, 1992. augusztus 5. Egerszegi Krisztina, a női 200 méteres hátúszás, a női 100 méteres hátúszás és a női 400 méteres vegyesúszás olimpiai bajnoka aranyérmeit mutatja a XXV. nyári olimpiai játékokon. MTI Fotó: Németh Ferenc

Krisztina, Macaristan’dan sırtüstü yüzme şampiyonu. 1988, 1992 ve 1996’da Yaz Olimpiyatlarına katıldı ve üç Olimpiyatta da 200 metre sırtüstü kazandı.

14 yaşındayken, Seul’deki 1988 Olimpiyat Oyunlarında 200 metre sırtüstü kazandı ve yüzmede Olimpiyat altın madalyası kazanan en genç atlet oldu. Dawn Fraser’dan sonra, arka arkaya üç Olimpiyatta herhangi bir bireysel yüzme etkinliğinde altın madalya kazanan ikinci kadındı.

Michael Phelps

Phelps, Amerikalı bir yüzücüdür. 22 Olimpiyat madalyası kazandı ve 18 Olimpiyat altın madalyası kazanma rekoruna sahip.

Phelps, 2004 Yaz Olimpiyatları’nda altı altın, 2008 Yaz Olimpiyatları’nda sekiz altın ve 2012 Yaz Olimpiyatları’nda dört altın madalya kazandı.

Phelps, 100 metrelik kelebek, 200 metrelik kelebek ve 400 metrelik bireysel karışıkta dünya rekoru sahibidir. Büyük uluslararası yarışmalarda toplam 77 madalya kazandı.

Dawn Fraser

Fraser, Avustralyalı bir şampiyon yüzücüdür ve arka arkaya üç Olimpiyatta herhangi bir bireysel yüzme etkinliğinde altın madalya alan ilk kadın yüzücüdür. 1956, 1960 ve 1964 Yaz Olimpiyatları’nda üç kez 100 metre serbest stil kazandı.

Fraser, dördü altın madalya ve altı İngiliz Milletler Topluluğu Oyunları altın madalyası dahil olmak üzere sekiz Olimpiyat madalyası kazandı. Ekim 1962’de 100 metre serbest stilde bir dakikadan kısa sürede yüzen ilk kadın oldu.

Mark Spitz

Mark Spitz, Amerikan yüzme şampiyonudur. 1968 Yaz Olimpiyatları’nda iki altın madalya kazandı. Spitz, bireysel ve takım etkinliklerinde yedi altın madalya kazandığı 1972 Olimpiyat Oyunlarında bir dünya rekoru kırdı. Dokuz kez Olimpiyat şampiyonuydu.

Altın madalya kazanmanın yanı sıra, beş Pan Amerikan altın madalyasının yanı sıra bir gümüş ve bir bronz madalya kazandı.

Tracy Caulkins

Tracy, Amerikalı bir eski yarışma yüzücüsüdür. En çok yönlü yüzücülerden biri olarak kabul edilir ve dört stilin hepsinde ABD rekorları kırmıştır. ABD onları boykot ettiği için 1980 yaz Olimpiyatlarına katılamadı.

Tracy, 1984 yaz Olimpiyatları’nda üç madalya kazandı. Beşi dünya rekoru ve 63’ü Amerikan şampiyonasında yapılan rekor olmak üzere 68 rekor kırdı.

Ian Thorpe

Ian Thorpe, üçü 2000 Yaz Olimpiyatları’nda ve ikisi de 2004 Yaz Olimpiyatları’nda olmak üzere beş Olimpik altın madalya kazanan bir Avustralya serbest stil yüzme şampiyonudur. İlk çıkışını 1997’de pan Pacific Championship ile yaptı ve 200 metre serbest stilde dördüncü oldu.

Thorpe 1998’de Perth Dünya Şampiyonası’nda 400 metre serbest stil kazandı ve en genç şampiyon oldu. Bundan sonra Olimpiyatlar ve Common Wealth oyunlarında yarışları kazandı.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu